Modrzew (Łódź)


Modrzew, znany również jako Modrzewie, to jedna z historycznych miejscowości, które niegdyś znajdowały się pod Łodzią. Od 1946 roku jest to osiedle zlokalizowane w zachodniej części Łodzi, w obrębie dzielnicy Bałuty. Administracyjne ramy osiedla obejmują także Wzniesienia Łódzkie.

Charakterystyczną cechą Modrzewia jest jego układ przestrzenny, który układa się w formę ulicówki ciągnącej się wzdłuż ulicy Żółwiowej oraz, w jej przedłużeniu, ulicy Okólnej. Ta lokalizacja nadaje mu unikalny charakter, oferując mieszkańcom spokój i bliskość do natury.

Co więcej, Modrzew ma szczególne znaczenie geograficzne, bowiem znajduje się w peryferyjnej części Łodzi, na jej północnych krańcach. U podnóża Modrzewia wypływa rzeka Bzura Łagiewniczanka, co dodatkowo podkreśla jego naturalne walory oraz znaczenie w kontekście ekosystemu regionu.

Historia

Modrzew to historyczna wieś, która od 1867 roku jest częścią gminy Łagiewniki, zlokalizowanej w powiecie łódzkim. Na koniec XIX wieku wieś zamieszkiwało 184 osoby.

W okresie międzywojennym Modrzew należał do powiatu łódzkiego w województwie łódzkim. W 1921 roku liczba mieszkańców wzrosła do 222.

1 września 1933 roku, Modrzew stał się częścią nowo utworzonej gromady (sołectwa) Modrzew, która obejmowała jedynie ten obszar. W czasie II wojny światowej wieś została włączona do terytoriów III Rzeszy.

Po zakończeniu działań wojennych Modrzew na krótko powrócił do powiatu łódzkiego województwa łódzkiego, jednak 13 lutego 1946 roku został włączony do granic Łodzi.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  2. a b Modrzew (2), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VI: Malczyce – Netreba, Warszawa 1885, s. 574.
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 18, poz. 229.
  5. Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35.

Oceń: Modrzew (Łódź)

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:11