Lumumbowo


Lumumbowo to popularna nazwa osiedla studenckiego znajdującego się w Łodzi, które zyskuje na znaczeniu wśród mieszkańców oraz przyjezdnych studentów. Nazwa tego miejsca jest bezpośrednio związana z ulicą Patrice’a Lumumby, która delikatnie przebiega przez środek akademickiego osiedla.

Osiedle to jest ściśle związane z Uniwersytetem Łódzkim, który odgrywa kluczową rolę w edukacji w regionie. Dodatkowo, na terenie Lumumbowa znajdują się akademiki związane z Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Łódzką, co dodatkowo podkreśla akademicki charakter tej okolicy.

Wschodnia część osiedla to ulica Strajku Łódzkich Studentów, która została nazwana na cześć wydarzeń z 1981 roku. Warto zauważyć, że przed rokiem 2018 nosiła ona inną nazwę — ulicę Rodzeństwa Fibaków. Natomiast północna część osiedla obejmuje ulicę Styrską, co stanowi kolejny element organizacji przestrzennej tego miejsca.

Całe osiedle studenckie jest zintegrowanym kompleksem domów studenckich, który został wzbogacony o odpowiednią infrastrukturę techniczną, wspierającą codzienne życie studentów w Łodzi.

Historia

Osiedle Lumumbowo zaczęło się rozwijać w latach 50. XX wieku. Na samym początku swoim istnieniem mógł się pochwalić akademik „Tygrys”, którego budowę zakończono w 1951 roku. Niebawem dołączyły do niego inne obiekty, takie jak „Balbina” (otwarty w 1952 roku) oraz „Medyk” i „Synapsa”, które powstały w 1953 roku.

Warto zaznaczyć, że obecna ulica Patrice’a Lumumby przed wybuchem I wojny światowej nosiła nazwę Dolne Stoki. W trakcie niemieckiej okupacji zmieniono jej nazwę na Wulfilastrasse. Przed tym, jak nadano jej obecną nazwę, była znana jako Bystrzycka.

W latach 80. XX wieku Jerzy Czubak zorganizował w tym rejonie niezależny festiwal studencki o nazwie Lodzstock, który odbywał się z powodzeniem przez kilka edycji. Szczególnym wydarzeniem było pierwsze spotkanie z muzyką rockową, które miało miejsce 1 marca 1988 roku w klubie Balbina. Przybył wtedy zespół Big Cyc, a tamtejsza atmosfera na długo zapadła w pamięć uczestnikom. Aby upamiętnić ten istotny moment, grupa w 1998 roku zainstalowała specjalną tablicę pamiątkową.

W 1991 roku w Lumumbowie miało miejsce interesujące wydarzenie filmowe, kiedy Władysław Pasikowski reżyserował sceny do swojego debiutu filmowego, zatytułowanego Kroll. W tej produkcji wystąpili znani aktorzy, w tym Bogusław Linda oraz Cezary Pazura, co z pewnością dodało lokalnym wydarzeniom jeszcze większego znaczenia.

Dodatkowo, w 1997 roku w studenckim klubie Balbina doszło do spotkania polityków, gdzie Leszek Miller spotkał się ze Stefanem Niesiołowskim. To spotkanie miało miejsce w kontekście ważnych wydarzeń politycznych i wpisało się w historię tego miejsca.

Zabudowa i infrastruktura osiedla

Na terenie osiedla znajdują się różnorodne budynki i instytucje, które świadczą o jego charakterze oraz funkcji akademickiej. Można tu znaleźć dziewięć domów studenckich Uniwersytetu Łódzkiego, w tym Balbina, Pretor, Sigma, Hades, Olimp, Alcatraz, a także dwa domy przynależące do Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Medyk i Synapsa) oraz jeden dom studencki Politechniki Łódzkiej oznaczony jako Tygrys.

W obrębie osiedla funkcjonuje również klub studencki Futro oraz Miejska Biblioteka Łódź-Śródmieście, co tworzy przyjazne miejsce do nauki i integracji. Dla rodzin z dziećmi dostępne są: przedszkole oraz przychodnia lekarska NZOZ Poradnia Lekarzy Rodzinnych VITAPLUS. Warto zaznaczyć, że istnieją dwie centrale telefoniczne, akademicka i uczelniana, które umożliwiają bezpłatne połączenia między akademikami oraz z uczelniami.

W pobliżu, przy ulicy Styrskiej, znajduje się Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego, wyposażone w stadion lekkoatletyczny oraz halę sportową. W tym miejscu dostępne są również różne obiekty sportowe, takie jak pływalnia oraz siłownie, a także sale gimnastyczne z boiskami do siatkówki i koszykówki.

Osiedle Lumumbowo leży na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Teresy i św. Jana Bosko, gdzie aktywnie działa Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł”, prowadzone przez Zgromadzenie Salezjanów.

W minionych latach w tej okolicy funkcjonowała przychodnia akademicka PaLMA, która do 2016 roku służyła jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) dla szkół wyższych, a obecnie jest zintegrowana z Centrum Medycznym im. Ludwika Rydygiera. W wyniku reorganizacji przychodnia została przeniesiona do nowoczesnych lokali przy ul. Pomorskiej 59, na skrzyżowaniu z ul. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi.

Przypisy

  1. Zmiana lokalizacji Przychodni "PaLMA" - [online], 15.10.2020 r. [dostęp 25.04.2022 r.]
  2. Witryna internetowa Centrum Medycznego im. Ludwika Rydygiera [online] [dostęp 23.09.2020 r.]
  3. KrzysztofK. Skiba KrzysztofK., JakubJ. Jabłonka JakubJ., PawełP. Łęczuk PawełP., Skiba. Ciągle na wolności, Wydawnictwo SQN, 10.07.2019 r. [dostęp 26.06.2021 r.]
  4. Big Cyc ma 30 lat. Karierę zaczynał w Łodzi od... Turnieju Biustów [online], lodz.wyborcza.pl, 02.03.2018 r. [dostęp 26.06.2021 r.]
  5. 'Do lekarza na Lumumby'. Tajemnicze zniknięcie Płockiej [online], tustolica.pl [dostęp 26.06.2021 r.]
  6. Ciekawostki - Kroll (1991) [online], Filmweb [dostęp 26.06.2021 r.]
  7. Akademiki [online] [dostęp 26.06.2021 r.]
  8. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Lekarzy Rodzinnych "VITAPLUS" s.c., Lumumby 3, Łódź - Umów wizytę [online], placowki.mp.pl [dostęp 26.06.2021 r.]
  9. Akademiki studenckie, czyli o czym warto wiedzieć [online], Łódź Nasze Miasto, 07.11.2008 r. [dostęp 26.06.2021 r.]
  10. Protokół Nr X/15 z X /nadzwyczajnej/ sesji Rady Miejskiej w Łodzi odbytej w dniu 22.04.2015 r. [online], s. 55.

Oceń: Lumumbowo

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:14