Olechów


Olechów to ciekawy rejon osadniczy, który znajduje się w wschodniej części miasta Łodzi. Ta malownicza okolica sąsiaduje z ważną kolejową stacją przeładunkową oraz rozrządową, co bez wątpienia wpływa na jej rozwój oraz dostępność. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem: Łódź Olechów.

Od momentu rozpoczęcia budowy w 1986 roku, Olechów stał się miejscem dynamicznego rozwoju, przekształcającym się w rozległe osiedle domów zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Obecnie jest to obszar, który wciąż rośnie, oferując mieszkańcom wiele możliwości mieszkalnych i przestrzennych.

Historia

Założenie wsi

Kolonia Olechów, zajmująca tereny leśne w obszarze majątku Wiskitno, powstała jako osiedle rolnicze. Była ja częścią Klucza Pabianickiego, który był własnością kapituły biskupiej z Krakowa. Nazwa miejscowości upamiętnia ostatniego administratora dóbr biskupich, kanonika Pawła Olechowskiego, który w latach 1788-1794 podjął decyzję o założeniu tej koloni. Wówczas nosiła ona nazwę Olędry Wiskickie.

Pawel Olechowski przyczynił się do osiedlenia pierwszych mieszkańców, znanych jako Olędrowie, którzy rozpoczęli karczowanie leśnych terenów i przekształcanie ich w użytki rolne. Już w 1796 roku rząd pruski przejął dobra pabianickie, co skierowało dalsze osadnictwo na mieszanie kulturowe – do Olechowa osiedlali się kolonialiści z Niemiec. W ten sposób utworzyły się dwie główne części koloni: Olechów Mały – wzdłuż obecnej ulicy Olechowskiej oraz Olechów Duży – wzdłuż ulicy Zakładowej.

Dalszy rozwój

Poza granicami rządowymi w Królestwie Kongresowym, działalność osiedleńcza nabrała przyspieszenia i przyniosła pozytywne rezultaty. W roku 1822 w Olechowie znajdowało się 55 domów, w których mieszkało 368 osób. Dobrze zagospodarowane tereny administracyjne zostały przekazane hrabiemu Wacławowi Gutakowskiemu w 1839 roku. W zamian Gutakowski zrzekł się swoich włości w rejonie Narwi, które były potrzebne rządowi na potrzeby militarne związane z budową Twierdzy Osowiec. Jako kolonii oczynszowanej, Olechów dawał jedynie prawo pobierania opłat dzierżawnych, a lokalne władze nie miały innych uprawnień do zarządzania znaczną częścią terenu.

W 1842 roku Olechów przeszedł w ręce Andrzeja Szerszeńskiego, który zarządzał wsią przez następne 23 lata, aż do 1865 roku, kiedy to prawa do czynszu zostały przekazane Skarbowi Państwa. W 1881 roku Olechów dysponował już 65 domami i 703 mieszkańcami.

Wiek XX

Pod koniec XIX wieku, liczba domów w Olechowie wzrosła do 67, aby w 1927 roku osiągnąć już 101 domów. W 1940 roku hitlerowcy, realizując polskie plany z 1939 roku, rozpoczęli prace budowlane na największej stacji kolejowej w środkowej Polsce. Po zakończeniu działań wojennych pomiędzy 1945 a 1947 rokiem, liczba ludności Olechowa znacząco spadła. Część społeczności niemieckiej ewakuowała się na zachód, podczas gdy władze polskie przeprowadziły planowe wysiedlenia.

Niektóre z opuszczonych gospodarstw przejęli polscy osadnicy, wnosząc nowe życie w tę terenu. W 1985 roku rozpoczęto plany budowy nowego osiedla wielorodzinnego w zachodniej części Olechowa Dużego. Już w październiku 1987 pierwsi mieszkańcy zaczęli się osiedlać w nowych domach przy ulicach Dąbrówki i Piasta Kołodzieja.

Podziały administracyjne

Olechów, z pierwotną samodzielnością, w 1867 roku włączono do gminy Wiskitno. W okresie międzywojennym należał do powiatu łódzkiego. Mieszkańcy w 1921 roku wynosili 581. Utworzenie gromady Olechów miało miejsce 1 września 1933, obejmując zarówno Olechów, jak i Ustronie. Przełomowy moment nastąpił 1 stycznia 1940, kiedy to wieś została włączona do granic administracyjnych Łodzi (Litzmannstadt), a mieszkańcy o niemieckim pochodzeniu stanowili tu znaczny procent.

W lutym 1946 Olechów ponownie przyłączono do wielkiego Łodzi, początkowo w granicach dzielnicy „Południe”. Od 1 stycznia 1954 Olechów przynależał do dzielnicy Widzew, natomiast niewielka część Olechowa Małego została przydzielona do dzielnicy Chojny. Po kolejnej korekcie podziału administracyjnego 1 stycznia 1960, Chojny włączono do nowopowstałej dzielnicy Górna, ale podział obszaru Olechowa między te dwie dzielnice pozostał bez zmian.

W związku z budową towarowej stacji kolejowej na Olechowie (poza granicami Łodzi z 1946 roku), zachodziła potrzeba kolejnych włączeń terenów pod infrastrukturę kolejową oraz osiedli mieszkaniowych Polskich Kolei Państwowych, które zlokalizowano w rejonie dzisiejszej ulicy Dyspozytorskiej. W wyniku tych zmian, 1 stycznia 1965 roku Ustronie oraz nowo utworzone osiedle Olechów przeszły z Andrespola do Łodzi.

Przypisy

  1. a b Ryszard Bonisławski. Rzeka Olechówka. „Z biegiem łódzkich rzek”, 2008. UM Łodzi. brak numeru strony
  2. Park ˌˌŹródła Olechówkiˈˈ. zielonalodz.info. [dostęp 21.11.2013 r.]
  3. Dz.U. z 1964 r. nr 42, poz. 282
  4. Atlas Historyczny Łodzi
  5. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 18, poz. 229.
  6. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  7. Skorowidz miejscowości RP

Oceń: Olechów

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:22