Retkinia-Północ to interesujące osiedle zlokalizowane w Łodzi, w obrębie dzielnicy Polesie. Stanowi ono część większej jednostki mieszkalnej, jaką jest Retkinia. Znajdujące się w tej części Łodzi, Retkinia-Północ wyróżnia się swoją społecznością oraz unikalną architekturą.
Administracyjnie osiedle to należy do jednostki, którą określa się jako Retkinia Zachód-Smulsko. Mieszkają tutaj mieszkańcy, których liczba szacuje się na około 13.000 do 16.000, co tworzy dynamiczną i rozwijającą się społeczność lokalną.
W najbliższych akapitach przyjrzymy się bliżej zarówno historii tego osiedla, jak i jego charakterystyce oraz różnorodności mieszkańców, którzy tworzą jego niepowtarzalny klimat.
Położenie i granice
Podosiedle Retkinia-Północ, choć jego nazwa sugeruje zupełnie inaczej, znajduje się w zachodnim rejonie Retkini. Na obszarze tym, bezpośrednio na północ, rozciągają się niegdyś uprawiane pola, które obecnie zostały przekształcone w nieużytki oraz niewielki kompleks leśny.
Układ osiedla przypomina prostokąt, a jego granice wyznaczają ulice: Kusocińskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego oraz Popiełuszki. W pierwszym okresie budowy osiedla, >jak również przez pewien czas później, ulice te miały inne nazwy: odpowiednio Kusocińskiego, Dzierżyńskiego, Marchlewskiego oraz Allende.
Historia
W latach 70. XX wieku teren, na którym obecnie znajduje się osiedle, był zdominowany przez pola oraz łąki, które należały do mieszkańców wsi Retkinia i Brus. Warto zaznaczyć, że te miejscowości, od lat 40. i 50. oficjalnie uznawane były za część miejskiego obszaru Łodzi.
Historia tych ziem sięga późnego średniowiecza, kiedy to obszar wsi Retkinia stanowił grunty rolne w ramach Klucza Pabianickiego, który był administrowany przez kapitułę biskupią z Krakowa. Po przejęciu dóbr kościelnych przez państwo, od 1796 roku wieś znalazła się w rękach rządowych. W 1830 roku, rząd Królestwa Kongresowego zainicjował proces scalania gruntów, co pozwoliło na stworzenie nowych osiedli na terenie Retkinii.
Powstały wówczas kolonie takie jak: Piaski, Brzózki, Zagrodniki, Działy, Długa Kolonia oraz Mała Kolonia. Retkinia-Północ leżała głównie na gruntach kolonii Retkinia-Działy, podczas gdy na północ od ul. Kusocińskiego znajdowały się obszary folwarku Brus, które w początkach XX wieku trafiły w ręce rodziny Biedermannów.
1 stycznia 1940 roku, niemieckie władze okupacyjne włączyły obszar Retkinii-Działów do Łodzi. Po wojnie, w 1945 roku decyzja ta została cofnięta, jednak w lutym 1946 roku władze polskie ponownie włączyły Działy do granic miasta. Analiza geodezyjnych map wskazuje, że przed powstaniem osiedla Retkinia-Północ, osiedla mieszkańców kolonii Działy były usytuowane w rejonie obecnych budynków przy ulicach Wyszyńskiego oraz Kusocińskiego.
W latach 60. XX wieku władze miejskie postanowiły, że na tym terenie powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe. W ramach tych planów konieczne było wywłaszczenie dotychczasowych właścicieli działek, a z czasem także wysiedlenie nielicznych mieszkańców. Zburzono istniejące zabudowania, które zastąpiono nowoczesnymi blokami mieszkalnymi.
Budowa tego osiedla miała miejsce między 1976 a 1979 rokiem, a po tym czasie następowały dalsze inwestycje, które miały na celu uzupełnienie infrastruktury miejskiej.
Charakter osiedla
Osiedle Retkinia-Północ jest przykładem typowej zabudowy obszernej Retkini, gdzie dominują cztero-, dziesięcio- oraz jedenastopiętrowe bloki z wielkiej płyty. Te budynki powstały głównie w drugiej połowie lat 70., z dodaniem kilku podobnych obiektów w latach 80. Mimo tej tradycyjnej architektury, obszar osiedla wzbogacił się o nowe, wielorodzinne budynki wysokiej jakości, wzniesione z cegły i pustaków, które zrealizowano na przełomie XX i XXI wieku.
W ramach infrastruktury osiedlowej znajdują się różnorodne instytucje edukacyjne, takie jak przedszkola oraz dwie szkoły podstawowe (nr 6 i 44), gimnazjum i liceum. Warto również wspomnieć o kościele pw. Św. Rodziny, który stanowi istotny punkt życia mieszkańców.
Osiedle dysponuje licznymi sklepami, w tym dużymi supermarketami, takimi jak Sam Scan, Tesco, Inter Marche oraz Biedronka. Oprócz tego, są dwie galerie handlowe: Galeria Retkińska i Vicky. Mniejsze sklepy, punkty usługowe, apteki oraz poczta dopełniają lokalną ofertę handlową.
W transportowym aspekcie, osiedle ma zapewnioną wygodę komunikacyjną dzięki dostępności krańcówki tramwajowej oraz stacji autobusowej, co umożliwia łatwy dostęp do reszty miasta.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Nad Nerem | Liściasta | Małe Łagiewniki | Młynek (Łódź) | Nowy Imielnik | Olechów | Augustów (Łódź) | Bolesławów (Łódź) | Borowiec (Łódź) | Górniak (Łódź) | Hufcowa | Sympatyczna | Dolina Łódki | Doły (Łódź) | Bałuty-Centrum | Arturówek | Łukaszew (Łódź) | Łodzianka (Łódź) | Lublinek (osiedle) | RetkiniaOceń: Retkinia-Północ