Bałuty-Centrum


Bałuty-Centrum to najbardziej zaludnione osiedle znajdujące się w obrębie historycznej dzielnicy Łodzi, znanej jako Bałuty. Jak wskazują dane z 2015 roku, to miejsce było zamieszkiwane przez 49 461 mieszkańców, co czyni je jednym z kluczowych obszarów miasta.

Bałuty-Centrum nie tylko odzwierciedla bogatą historię Łodzi, ale stanowi także dynamiczny punkt życia lokalnego, łącząc różnorodne kultury oraz społeczności w jedno wspólne miejsce. Odwiedzając to osiedle, można dostrzec unikalną atmosferę oraz różnorodność mieszkańców, którzy przyczyniają się do jego wyjątkowego charakteru.

Położenie i granice

Osiedle to znajduje się w północno-zachodnim rejonie Łodzi, w historycznej dzielnicy Bałuty. Charakteryzuje się powierzchnią wynoszącą 5,22 km². Granice tego osiedla są wyraźnie zarysowane: na zachodzie przebiega aleją Włókniarzy, co stanowi naturalny punkt odniesienia.

Granica północna wyznaczona jest ulicą św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która po chwili skręca na południe w kierunku ulicy Zgierskiej. Następnie bieg tej granicy kieruje się na wschód, przechodząc przez ulicę Julianowską.

Jeśli chodzi o granicę wschodnią, ta prowadzi ulicą Łagiewnicką, aż do Bałuckiego Rynku, gdzie zmienia kierunek na zachodni, kierując się ku ulicy Zachodniej. Stamtąd kontynuuje bieg na południe, aż do skrzyżowania z ulicą Ogrodową.

Granica południowa przebiega ulicą Ogrodową aż do momentu dotarcia do ulicy Karskiego, gdzie kierunek zmienia się na północny, co prowadzi do Drewnowskiej. Zgodnie z granicą, kontynuuje ona na zachód, aż do alei Włókniarzy.

Charakter osiedla

Bałuty-Centrum to interesująca część Łodzi. Obejmuje ona fragment łódzkiego Starego Miasta, słynącego z historycznego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, a także rozbudowanego centrum handlowego Manufaktura. Warto zwrócić uwagę na sąsiednie osiedla, takie jak Żubardź, osiedle im. Władysława Jagiełły oraz Pojezierską, gdzie dominują typowe dla Łodzi kamienice i blokowiska, które tworzą specyficzny charakter tego miejsca.

Handel

W obszarze Bałut-Centrum zlokalizowane jest centrum handlowe Manufaktura, które przyciąga mieszkańców i turystów dzięki swojej dużej powierzchni użytkowej wynoszącej około 270 000 m². Ponadto, na terenie osiedla znajduje się jeden z największych rynków w Łodzi, Bałucki Rynek, a także Targowisko Dolna-Ceglana, które oferują bogaty wybór produktów lokalnych.

Ochrona zdrowia

W północnej części osiedla, wzdłuż ulicy Kniaziewicza, zlokalizowany jest wyjątkowy w Łodzi szpital specjalistyczny chorób zakaźnych – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego. To miejsce zapewnia istotne wsparcie medyczne dla mieszkańców i okolicznych osiedli.

Oświata

Na terenie Bałut-Centrum funkcjonuje aż 11 przedszkoli miejskich oraz Przedszkole Specjalne nr 1. Ponadto znajdują się tu także 9 szkół podstawowych, w tym:

  • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Hanki Sawickiej,
  • Szkoła Podstawowa nr 35 im. Mariana Piechala,
  • Szkoła Podstawowa nr 54 im. Kornela Makuszyńskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 55 im. Eugeniusza Lokajskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 65 im. Juliusza Słowackiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 101 im. Jana Kochanowskiego,
  • Szkoła Podstawowa nr 166 im. Akademii Pana Kleksa,
  • Szkoła Podstawowa Łódzkiego Stowarzyszenia na Rzecz Porozumienia z Europą,
  • Prywatna Szkoła Podstawowa Spółki Oświatowej „Scholasticus”.

Na osiedlu działa również 6 szkół średnich, w tym:

  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich im. Władysława Grabskiego,
  • Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego,
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella,
  • Zespół Szkół Samochodowych.

Parki

Osiedle Bałuty-Centrum wyróżnia się także zielonymi przestrzeniami. W centralnej części znajduje się Park im. Andrzeja Struga, natomiast w północno-zachodniej części, w rejonie ulicy Hipotecznej, usytuowany jest Park przy Hipotecznej. W południowej części można natrafić na Plac Piastowski, który jest popularnym miejscem wypoczynku.

Religia

W obrębie osiedla usytuowane są trzy kościoły katolickie:

Oprócz tego, na osiedlu znajduje się także Sala Królestwa Świadków Jehowych przy ulicy Brzóski oraz Kościół Polskokatolicki pw. Świętej Rodziny.

Bezpieczeństwo

W Bałutach-Centrum można się czuć bezpiecznie, gdyż w okolicy działają Komenda Państwowej Straży Pożarnej nr 1 oraz Komenda Wojewódzka Policji, a także oddział dzielnicowy Straży Miejskiej.

Sport

Osiedle oferuje mieszkańcom możliwości sportowe w północno-zachodniej części, gdzie znajduje się kompleks sportowy Spółdzielczego Klubu Sportowego Start Łódź.

Komunikacja

Bałuty-Centrum charakteryzuje się dobrą komunikacją ze względu na swoje położenie w pobliżu centrum miasta. Główne ulice o osiach północ-południe to Zgierska, położona przy zachodniej granicy, Aleja Włókniarzy oraz ulica Kasprzaka. Ulice takie jak Lutomierska, Limanowskiego, Pojezierska z Julianowską oraz Drewnowska i Ogrodowa biegną w osi wschód-zachód. Przez osiedle przebiegają popularne trasy linii autobusowych MPK Łódź, w tym 59, 65A/B, 73, 78, 81, 87A/B, 96 oraz 99. Dodatkowo, osiedle leży na trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, a tramwaje linii 2, 3, 5, 6, 11, 19, 45 przejeżdżają ulicami Zachodnią, Zgierską, Limanowskiego i Łagiewnicką.

Siedziba Rady Osiedla

Adres siedziby Rady Osiedla Bałuty-Centrum to 91-471 Łódź, ul. Łagiewnicka 118, gdzie mieści się Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Władysława Jagiełły, w pokojach 309/311.

Przypisy

  1. Osiedle Bałuty Centrum [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 22.12.2020 r.]
  2. Lista szpitali zakaźnych. Sprawdź placówki w Twoim województwie [online], gazetapl [dostęp 22.12.2020 r.]
  3. Rozkłady jazdy - MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], www.mpk.lodz.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  4. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.

Oceń: Bałuty-Centrum

Średnia ocena:5 Liczba ocen:20