Nowy Józefów (Łódź)


Nowy Józefów to charakterystyczne osiedle, które znajduje się w zachodniej części Łodzi, w granicach dzielnicy Polesie. Dawniej była to wieś położona w pobliżu Łodzi, obecnie stanowi integralną część miejskiego krajobrazu. Tereny Nowego Józefowa, usytuowane na obrzeżach miasta, graniczą również z Konstantynowem Łódzkim, którego częścią były w latach 1954–1987.

Administracyjnie, Nowy Józefów współdzieli swoje wpływy z innymi obszarami, takimi jak Lublinek, Osiedle Pienista oraz Nowe Sady. Te miejscowości tworzą większe osiedle o nazwie Lublinek-Pienista. Na terenie Nowego Józefowa można znaleźć liczne typowo wiejskie domy, które wciąż przyciągają swoim urokiem.

W okolicy przeważają pola uprawne oraz łąki, z których część pozostaje w stanie nieużytków. Oprócz uroków wiejskich pejzaży, w regionie znajdują się również niewielkie lasy, które obfitują w lokalną florę i faunę. Ta wielość naturalnych przestrzeni sprawia, że Nowy Józefów jest doskonałym miejscem dla tych, którzy cenią sobie bliskość przyrody i spokój wiejskiego życia.

Historia

Nazwa Nowy Józefów została przypisana 14 maja 1919 roku. W okresie pomiędzy dwiema wojnami światowymi miejscowość ta stanowiła część gminy Brus, znajdującej się w powiecie łódzkim w województwie łódzkim.

W dniu 1 września 1933 roku Nowy Józefów zorganizował własną gromadę w ramach gminy Brus. Niestety, podczas II wojny światowej, obszar ten został wcielony do III Rzeszy, jednak po zakończeniu konfliktu powrócił do granic powiatu łódzkiego w województwie łódzkim.

W wyniku reformy administracyjnej, która miała miejsce jesienią 1954 roku, Nowy Józefów został włączony do Konstantynowa Łódzkiego. Natomiast 1 stycznia 1988 roku, obszar ten o powierzchni 330 hektarów, został wyłączony z Konstantynowa Łódzkiego i przyłączony do miasta Łódź.

Gospodarka

W rejonie osiedla znajduje się łódzka Grupowa Oczyszczalnia Ścieków, co znacząco wpływa na infrastrukturę i walory lokalne. W 2006 roku na terenie osiedla zainaugurowano działalność fabryki Gillette, która stała się jednym z kluczowych zakładów produkcyjnych w mieście. To wydarzenie przyczyniło się do znacznego poprawienia połączeń komunikacyjnych osiedla z pozostałymi częściami Łodzi.

Obok wszystkich zalet związanych z produkcją, lokalizacja osiedla zyskała również dodatkowe linie komunikacyjne, takie jak G1 i G2, które funkcjonują obok już istniejących autobusów linii 68 i 94. Dzięki tym zmianom mieszkańcy zyskali lepszy dostęp do różnych usług i atrakcji w mieście.

Przypisy

  1. Uchwała Nr 26/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 04.10.1954 r. w sprawie zmian granic niektórych miast; w ramach Zarządzenia Nr Or. V-167/1/54 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 22.11.1954 r.
  2. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 18, poz. 229.
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14.05.1919 r. w sprawie zmiany nazwy wsi "Aleksandrowskij posiołok" na "Nowy Józefów".
  4. a b M.P. z 1987 r. nr 25, poz. 205.

Oceń: Nowy Józefów (Łódź)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:21