Lublinek to malownicze osiedle, położone w południowo-zachodniej części Łodzi, w rejonie dawnej dzielnicy Polesie. Historia Lublinka sięga 1945 roku, kiedy to został włączony do Łodzi, jednakże już 26 lutego 1954 roku osiedle zostało wyłączone z jej granic. Po wielu latach, 1 stycznia 1988 roku, Lublinek powrócił w struktury miejskie.
Osiedle Lublinek, w kontekście administracyjnym, tworzy wspólnotę z innymi terenami, takimi jak Pienista, Nowe Sady oraz Nowy Józefów. W rezultacie powstaje zespół osiedli znany jako Lublinek-Pienista, który stanowi spójną część miejskiego krajobrazu.
Warto zauważyć, że zgodnie z wytycznymi łódzkiego Systemu Informacji Miejskiej, skonstruowanego w celu ułatwienia ozna- czania ulic i lokalizacji, Lublinek jest traktowany jako samodzielne osiedle, co podkreśla jego unikalny charakter oraz znaczenie na mapie Łodzi.
Charakter dzielnicy
„Lublinek to obszar, który niegdyś był podłódzką wsią. Zbiegiem okoliczności, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, część tej wsi została włączona w granice miasta Łodzi. Pozostałe tereny, które obecnie tworzą Lublinek, sukcesywnie przyłączano do miasta aż do lat 80.
Warto zaznaczyć, że Lublinek zachował wiele ze swojego wiejskiego charakteru. Znaleźć tam można liczne pola uprawne, które w obecnych czasach często pozostają nieużytkowane i zarastają młodym lasem. Obszar ten obfituje także w łąki oraz tereny leśne, z których największy to las Lublinek, który zajmuje około 90 ha. Co więcej, część mieszkańców wciąż zajmuje się rolnictwem oraz hodowlą zwierząt.
Pomimo tego, że ten rejon znajduje się w jednym z trzech największych miast w Polsce, na jego ulicach można często napotkać pasące się krowy. Co więcej, wiele z ulic nie jest pokrytych asfaltem, co dodatkowo podkreśla wiejski klimat tej dzielnicy.
W Lublinku dominuje zabudowa jednorodzinna, która pamięta czasy przed włączeniem osady do miasta. Niemniej jednak, w ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby nowo powstających domów jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych, w szczególności w rejonie ulicy Komandorskiej.
Historia
Osada Lublinek została założona na obszarze lasu biskupiego, który stanowił część Klucza Pabianickiego dóbr kapituły biskupiej z Krakowa. W wyniku transformacji własnościowych, w 1796 roku dobra te zostały upaństwowione. Dalsze zmiany miały miejsce w 1841 roku, kiedy to wysoki urzędnik administracji rządowej, Mateusz Eustachy Lubowidzki, nabył część tych terenów od rządu Królestwa Polskiego.
Rodzina Lubowidzki systematycznie sprzedawała swoje posiadłości. W 1869 roku, las oddzielający tereny wsi Chocianowice i Łaskowice od gruntów związanych z wsią Retkinia został zakupiony przez żydowskiego spekulanta o nazwisku Lubliner. Po dokonaniu wycinki najcenniejszych drzew, grunt, który pozostał po wylesieniu, sprzedano rolnikom z okolicy.
Nazwa osady pochodzi od nazwiska tego spekulanta, co dało początek nazwie „Lublinek”. Około roku 1880 wieś liczyła już 23 gospodarstwa, w których mieszkało 120 osób, głównie stanu włościańskiego. W 1933 roku w Lublinku, zrealizowano wyjątkowy projekt – wzniesiono pierwszy w Polsce pomnik Żwirki i Wigury, co stanowiło ważne wydarzenie w historii osady.
Historia administracyjna
W przeszłości Lublinek funkcjonował jako odrębna miejscowość. W 1867 roku został włączony do gminy Widzew, która znajdowała się w obrębie powiatu łaskiego. Z końcem XIX wieku liczba mieszkańców miejscowości wyniosła 121. W czasie międzywojennym Lublinek przynależał do województwa łódzkiego, a w 1921 roku liczba ludności wzrosła do 312.
Dnia 2 października 1933 roku ustanowiono gromadę Lublinek, która znajdowała się w ramach gminy Widzew. W skład tej gromady wchodziły zarówno wieś Lublinek, jak i osada Chocianowiczki. Niestety, podczas II wojny światowej wieś została włączona do III Rzeszy.
Po zakończeniu wojny Lublinek krótko powrócił do powiatu łaskiego, wchodząc ponownie w skład województwa łódzkiego. Jednak już 13 lutego 1946 roku został włączony do Łodzi.26 lutego 1954 roku miejscowość została ponownie wyłączona z Łodzi i włączona do gminy Ksawerów, gdzie stała się częścią dziesiątej gromady.
W kontekście reorganizacji administracji wiejskiej w jesieni 1954 roku, Lublinek znalazł się w granicach nowej gromady Łaskowice. Po zniesieniu tej gromady, dnia 1 stycznia 1959 roku, został włączony do gromady Ksawerów, a sama gromada została włączona do powiatu łódzkiego. W 1971 roku liczba mieszkańców wsi wynosiła 508.
Od 1 stycznia 1973 roku Lublinek wchodził w skład gminy Ksawerów, w powiecie łódzkim. Z kolei2 lipca 1976 roku zniesiono gminę Ksawerów, co spowodowało włączenie Lublinka do gminy Pabianice. Od 1975 do 1987 roku miejscowość była administracyjnie związana z województwem łódzkim. Na koniec, 1 stycznia 1988 roku, Lublinek o powierzchni 176,85 ha został włączony do Łodzi.
Okolica
Tereny dookoła Lublinka stanowią doskonałe miejsce do rekreacji, przyciągając mieszkańców innych części miasta, w tym zwłaszcza tych z nieodległego osiedla Retkinia. Na zachód od tej lokalizacji płynie rzeka Ner, co dodaje uroku okolicy. W pobliżu Lublinka przebiega linia kolejowa, na której usytuowana jest stacja Łódź Lublinek. Tuż za lasem Lublinek znajduje się również łódzkie lotnisko, dotychczas znane pod nazwą Lublinek. W obszarze tym ulokowany jest węzeł drogowy Łódź-Lublinek, który efektywnie łączy drogę krajową nr 14 z ekspresową S14.
Lotnisko
Na terenie wsi Lublinek, od 1925 roku, funkcjonowało lotnisko o tej samej nazwie. Począwszy od lat 50., jego aktywność była w zasadzie ograniczona do działalności sportowej, którą nadzorował Aeroklub Łódzki. Z biegiem czasu, bo od połowy lat 90., lotnisko zyskało status portu lotniczego, przyjmując nazwę Łódź-Lublinek, a w 2006 roku przekształciło się w Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta.
Warto zaznaczyć, że teren lotniska, ze swoją równą nawierzchnią i dużą powierzchnią, bywał wykorzystywany do organizowania różnorodnych wydarzeń masowych. Największym z nich była msza święta pod przewodnictwem Jana Pawła II, która miała miejsce podczas pielgrzymki w 1987 roku.
Przypisy
- Uchwała Nr XIX/100/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 09.12.1972 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 20.12.1972 r., Nr. 14, Poz. 185).
- Dz.U. z 1976 r. nr 24, poz. 143.
- Uchwała Nr 34/58 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 17.11.1958 r. (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 31.12.1958 r., Nr. 9, Poz. 34).
- Dz.U. z 1958 r. nr 76, poz. 392.
- Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. 1954, nr 1, poz. 7.
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. 1954, nr 1, poz. 7.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20.12.1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
- Łódzki Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 20, poz. 258.
- "Gazeta Lwowska" nr 139 z 22.05.1933 r., s. 7: Ku czci ś. p. Żwirki i Wigury.
- Lublinek (osiedle), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 436.
- Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej.
- a b M.P. z 1987 r. nr 26, poz. 209.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Łodzianka (Łódź) | Łukaszew (Łódź) | Arturówek | Bałuty-Centrum | Doły (Łódź) | Dolina Łódki | Sympatyczna | Hufcowa | Retkinia-Północ | Nad Nerem | Retkinia | Nowy Józefów (Łódź) | Nowe Złotno | Charzew | Józefów (Łódź) | Jędrzejów (Łódź) | Piaski (Łódź) | Janów (Łódź) | Popielarnia (Łódź) | Stary Widzew (osiedle administracyjne)Oceń: Lublinek (osiedle)