Lamus (rzeka)


Lamus to rzeka, która obecnie przepływa podziemnymi kanałami ceglanymi w sercu Łodzi. Cała jej długość, wynosząca około 2 km, znajduje się w granicach administracyjnych miasta, co czyni ją ciekawym elementem łódzkiego krajobrazu.

Pierwsze analizy wskazują, że źródło Lamusa może znajdować się w pobliżu ul. Tuwima lub na Stokach, w rejonie ulicy Lawinowej, na wysokości około 215 m n.p.m. Jednakże, według najnowszych ustaleń przedstawionych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, prawdopodobna lokalizacja źródeł Lamusa znajduje się w sąsiedztwie Parku im. St. Staszica.

Podziemny nurt rzeki stwarza wiele trudności w precyzyjnym lokalizowaniu jej drogi. Rzeka kończy swój bieg, wpływając (niemal całkowicie pod ziemią) do Jasienia. Interesujące jest, że Lamus zawdzięcza swoją nazwę nazwisku dzierżawców młyna, którzy prowadzili działalność w jej pobliżu, a z racji swojego nazwiska Kępa postanowili je zmienić na Lamus.

Historia

Rzeka odegrała istotną rolę w gospodarczym rozwoju Łodzi. Obszar młyna wodnego Lamusów, który obecnie znajduje się w rejonie Placu Zwycięstwa, był znacznym źródłem wody. To potwierdzają zarówno historyczne nazwy, jak na przykład Wodny Rynek, jak i te, które funkcjonują współcześnie, takie jak park Źródliska. Te tereny niegdyś należały oraz sąsiadowały z młynem.

Następnie, po rodzinie Lamus, młyn dzierżawił Traugott Grohman, który w 1842 roku przejął jego zarząd oraz okoliczne tereny na wieczystą dzierżawę. Nurt rzeki Lamus został wykorzystany w później zbudowanej przy ul. Tylnej mechanicznej przędzalni bawełny.

W roku 2016 nurt Lamusa został na nowo odkryty na Księżym Młynie, w parku znajdującym się u zbiegu ul. Kilińskiego i Tymienieckiego. Rzeka ta przepływa podziemnymi korytarzami kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Aby umożliwić osobom zainteresowanym lepsze dostrzeganie rzeki, łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji zainstalował w wylocie kanału specjalne oświetlenie, które jest uruchamiane samodzielnie przez oglądających.

Planowane są również działania związane z odkryciem rzeki oraz zagospodarowaniem wokół niej terenów zieleni.

Przypisy

  1. Rzeka Lamus – z zapomnienia – wraca na powierzchnię [online], Onet.pl
  2. Rzeka Lamus do odkrycia [online], Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi
  3. Na Księżym Młynie odkryto 19 podziemną rzekę w Łodzi Lamus [online], Dziennik Łódzki
  4. ZOSTAŃ ODKRYWCĄ! GŁOSUJ NA PROJEKT ODKRYCIA LAMUSA [online], Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi

Oceń: Lamus (rzeka)

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:11