Edward Gorzkowski, uznawany za wybitnego polskiego lekarza-internistę, urodził się 6 marca 1908 roku w Łodzi. Jego życie zawodowe zostało poświęcone nie tylko medycynie, ale również badaniom naukowym oraz edukacji przyszłych pokoleń lekarzy.
W trakcie swojej kariery Gorzkowski miał zaszczyt pełnić rolę profesora Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie wniósł znaczący wkład w rozwój zarówno nauk medycznych, jak i dydaktyki.
Jego osiągnięcia w dziedzinie interny oraz działalność akademicka pozostawiły trwały ślad w polskiej medycynie. Edward Gorzkowski zmarł 8 lutego 1982 roku w Poznaniu, a jego dorobek jest nadal źródłem inspiracji dla wielu studentów i lekarzy.
Lata 1932–1945
Edward Gorzkowski, po ukończeniu studiów medycznych, zdobył tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Poznańskim w 1932 roku. Jego pierwsze kroki zawodowe w medycynie prowadziły przez Oddział Wewnętrzny Szpitala Międzykomunalnego w Kaliszu, gdzie pracował w latach 1934-1935.
Służba w armii II Rzeczypospolitej
W latach 1932-1933 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Sanitarnych w Warszawie, co było częścią jego obowiązków. W 1935 roku został powołany do zawodowej służby wojskowej, uzyskując stopień podporucznika i zostając przydzielonym do 7 Szpitala Okręgowego w Poznaniu. Tam również odbył staż na Oddziale Wewnętrznym, rozwijając swoje umiejętności medyczne.
W tym okresie mieszkał w Poznaniu przy ulicy Przecznica 6. W 1939 roku, jako lekarz w 15 pułku Ułanów Poznańskich, pełnił służbę wojskową. Przed wybuchem II wojny światowej awansował na kapitana w korpusie oficerów służby zdrowia, co świadczyło o jego rosnącej pozycji w armii.
Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach swojego pułku, biorąc udział w bitwie nad Bzurą. Jego odwaga i determinacja zostały docenione po wojnie, gdy na wniosek dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, generała brygady Romana Abrahama, otrzymał Krzyż Srebrny Virtuti Militari. Niestety, w latach 1939-1945 stał się jeńcem wojennym w obozach Brunszwik i Oflag II C Woldenberg, a później Dobiegniew.
Okres powojenny
Służba w ludowym Wojsku Polskim
W roku 1945, po zakończeniu II wojny światowej, Edward Gorzkowski został przyjęty do Wojska Polskiego. Został zweryfikowany na stopień majora i otrzymał stanowisko głównego terapeuty 69. Szpitala Okręgowego w Lublinie, a później został naczelnym internistą w Lubelskim Okręgu Wojskowym. W okresie od marca do lipca 1946 roku pełnił funkcję szefa Katedry Medycyny Wojskowej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wkrótce po tym awansował do stopnia podpułkownika.
Lata 1946–1977
Po zakończeniu służby wojskowej, Gorzkowski podjął pracę w I Klinice Chorób Wewnętrznych UMCS w Lublinie. W latach 1947–1950 zajmował stanowisko adiunkta w II Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Poznańskiego. W 1951 roku Gorzkowski przeniósł się do Szczecina, gdzie wkrótce powstała nowa uczelnia – Pomorska Akademia Medyczna. W 1954 roku uzyskał tytuł docenta, a w 1967 roku awansował na profesora zwyczajnego. W latach 1953–1956 pełnił funkcję prorektora PAM ds. klinicznych.
W Akademii w 1948 roku utworzono początkowo Oddział Chorób Wewnętrznych pod kierownictwem dr Juliana Świątkiewicza, który później przekształcił się w Klinikę i Katedrę Chorób Wewnętrznych. Prowadził ją w latach 1948–1950 prof. Jakub Węgierko, który był pierwszym rektorem PAM. Edward Gorzkowski objął to stanowisko w 1951 roku jako zastępca profesora. Wprowadził nowe pracownie w Klinice, w tym biochemiczną i hematologiczną, a także specjalistyczne gabinety dotyczące chorób obwodowych naczyń krwionośnych, diabetologii oraz hematologii.
Jego prace naukowe, w których opublikował ponad 60 artykułów, dotyczyły głównie zagadnień takich jak:
- obwodowe ciśnienie żylne,
- niedokrwistość w przewlekłej niewydolności nerek,
- przetaczanie krwi,
- medycyna przemysłowa.
Gorzkowski angażował się nie tylko w pracę w Klinice, ale także:
- tworzył oddziały chorób wewnętrznych w powiatowych szpitalach województwa i szkolił kadrę medyczną,
- utworzył ośrodek naukowy w Połczynie-Zdroju,
- doprowadził do reaktywacji lecznictwa sanatoryjno-szpitalnego w Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim.
Był członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, gdzie był również założycielem Oddziału Szczecińskiego, a także członkiem wielu innych specjalistycznych towarzystw krajowych i zagranicznych. Edward Gorzkowski spoczywa na Cmentarzu na Junikowie.
Odznaczenia i wyróżnienia
Edward Gorzkowski uzyskał liczne znaczące wyróżnienia w uznaniu za swoje osiągnięcia. Wśród nich znajduje się m.in. Srebrny Krzyż Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych.
Ponadto został uhonorowany tytułem członka honorowego Towarzystwa Inżynierów i Techników, co potwierdza jego wkład w rozwój dziedziny. Należy również podkreślić, że jego praca została doceniona poprzez przyznanie mu wielu nagród naukowych.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Karol Szwanke | Mieczysław Błaszczyk | Krzysztof Selmaj | Jan Pruszyński (chirurg) | Nika Strzemińska | Andrzej Friedman | Stanisław Leszczyński (radiolog) | Andrzej Lewiński (endokrynolog) | Dariusz Brykalski | Michał Marzyński | Teofila Lewenfisz-Wojnarowska | Paweł Górski | Witold Grabowski (radiolog) | Zygmunt Wulfson | Władysław Prażmowski | Eugeniusz Kościelak | Jerzy Nawrocki (okulista) | Wojciech Szrajber | Mirosław Jan Stasik | Karol Jonscher (młodszy)Oceń: Edward Gorzkowski