Stanisław Leszczyński (radiolog)


Stanisław Zbigniew Leszczyński, urodzony 29 maja 1922 roku w Łodzi, to postać niezwykle istotna w świecie medycyny, szczególnie w dziedzinie radiologii. Jako jeden z wybitnych pionierów zastosowania rezonansu magnetycznego w Polsce, przyczynił się do znacznego rozwoju tej technologii w kraju. Jego kariera trwała przez wiele lat, a jego praca została uwieńczona tytułem profesora doktora habilitowanego nauk medycznych.

Pomimo że Stanisław Leszczyński odszedł 24 kwietnia 2017 roku, jego dziedzictwo i dokonania w radiologii pozostają w pamięci wielu profesjonalistów oraz pacjentów. Jego zaangażowanie i pasja do nauki stanowiły inspirację dla przyszłych pokoleń specjalistów w tej dziedzinie medycyny.

Życiorys

Urodziny Stanisława Leszczyńskiego miały miejsce 29 maja 1922 roku w Łodzi. Jego matką była Stanisława Leszczyńska. W trakcie II wojny światowej aktywnie działał w konspiracji, przynależąc do Związku Jaszczurczego. Jako kurier, transportował konspiracyjną prasę do stolicy, Warszawy.

21 lutego 1943 roku, Stanisław, w towarzystwie części rodziny, został aresztowany przez Gestapo, które poszukiwało jego brata Bronisława. Razem z rodzeństwem, w tym z bratem Henrykiem, trafił do obozu KL Mauthausen, gdzie przebywał aż do wyzwolenia w maju 1945 roku.

Po zakończeniu wojny służył w wojsku. Z powodu błędnej decyzji komisji poborowej, został skierowany na Ziemie Odzyskane jako radiolog, choć jego pierwotnym zamiarem była specjalizacja w kardiologii. W kolejnych latach pracował w wojskowym szpitalu w Warszawie. Po 1956 roku awansował na docenta i uzyskał zgodę na podróże zagraniczne.

Jednakże, w wyniku odmowy pisania raportów dla służb po odbytych wyjazdach, został przeniesiony do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, gdzie pracował aż do 2016 roku. 23 sierpnia 1980 roku, stał się jednym z sygnatariuszy apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych, wzywającego do rozmowy ze strajkującymi robotnikami.

W roku 1990 otrzymał tytuł profesorski. Był pionierem, pełniąc funkcję Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej, a swoje stanowisko sprawował przez dwie kadencje. Zmarł 24 kwietnia 2017 roku.

Leszczyński był również utalentowanym muzykiem – grał na cytrze i posiadał własną kolekcję instrumentów tego typu.

Odznaczenia

Stanisław Leszczyński, wybitny radiolog, otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń w uznaniu jego wkładu w medycynę oraz działalność publiczną. Wśród najważniejszych wyróżnień, które potwierdzają jego osiągnięcia, można wymienić:

  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001),
  • Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki (Austria, 2007).

Przypisy

  1. Warszawa/ W czwartek pogrzeb prof. Stanisława Leszczyńskiego. naukawpolsce.pap.pl. [dostęp 27.04.2017 r.]
  2. prof. dr hab. n. med. Stanisław Leszczyński. wyborcza.pl. [dostęp 26.04.2017 r.]
  3. a b Dr hab. Stanisław Leszczyński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.04.2017 r.]
  4. M.P. z 2002 r. nr 5, poz. 94
  5. Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43 [b.n.s])
  6. Aufstellung aller durch den Bundespräsidenten verliehenen Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich ab 1952 (lista odznaczonych 1952-2012)

Oceń: Stanisław Leszczyński (radiolog)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:25