Lili Maria Goldstein, urodzona 24 października 1925 roku w Łodzi, była wybitną polską lekarką o niemiecko-żydowskich korzeniach, która na stałe wpisała się w historię medycyny dziecięcej. Zmarła 5 grudnia 2020 roku w Warszawie.
Goldstein była renomowanym pediatrą, a jej największą pasją stała się diagnostyka oraz leczenie wrodzonych wad serca u dzieci. Jako ekspert w tej dziedzinie, przyczyniła się do znacznego postępu w kardiologii dziecięcej w Polsce.
Warto zauważyć, że Lili Goldstein była również twórczynią Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Zabrzu, ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii, co stanowi znaczący wkład w rozwój specjalizacji i poprawę jakości opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami.
Życiorys
Lili Goldstein urodziła się w Łodzi jako córka niemieckiego ojca oraz żydowskiej matki, którzy postrzegali siebie jako Polaków. Jej tata był uznawanym księgowym, a mama, Maria, posiadała talent muzyczny, będąc znaną pianistką. O szczegółach dotyczących rodziców opowiedziała młodsza siostra Lili, Anita Janowska, w książce zatytułowanej Krzyżówka. W wyniku wybuchu II wojny światowej, zmuszona była przerwać swoje edukacyjne plany. Wkrótce po zajęciu Łodzi przez okupantów, Lili została skierowana do pracy, początkowo w biurze, a następnie w fabryce obuwia. Po zakończeniu wojny, kontynuowała naukę w liceum Marii Konopnickiej w Łodzi, gdzie uzyskała maturę w 1946 roku.
Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi poznała swojego przyszłego męża, specjalistę chirurga Jana Goldsteina. To on wpłynął na jej decyzję rezygnacji z dalszej kariery w balecie na rzecz medycyny, co zaowocowało rozpoczęciem studiów na Akademii Medycznej w Łodzi. Lili ukończyła je jako najlepsza studentka swojego roku, a 31 grudnia 1952 roku otrzymała dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. Od czerwca 1953 do września 1954 roku, pracowała w Klinice Pediatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie jako stypendystka Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
Na prośbę Marka Edelmana, znanego z okresu II wojny światowej, Lili rozpoczęła szkolenie pediatrów na warszawskiej uczelni. Dzięki swojemu talentowi i determinacji została zauważona przez profesora Antoniego Chrościckiego, pioniera polskiej kardiologii dziecięcej, co zaowocowało objęciem przez nią stanowiska kierownika oddziału w Klinice Pediatrycznej w Łodzi. W 1956 roku prowadziła wykłady oraz seminaria w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
W latach 60. XX wieku miała przyjemność uczestniczyć dwukrotnie w prestiżowym stypendium British Council w Londynie. Razem z Marią Gołębiowską, Lili stała się pionierką kardiologii dziecięcej w Łodzi. Obie specjalistki zorganizowały w tym regionie pierwszą Poradnię Kardiologiczną i Reumatologiczną dla dzieci. Jednak w 1968 roku, w wyniku wydarzeń marcowych, straciła pracę w Akademii Medycznej w Łodzi i zdecydowała się na wyjazd do Holandii, gdzie zyskała uznanie jako profesor kardiologii w Lejdzie.
Po powrocie do Polski, Lili Goldstein wznowiła pracę w łódzkiej poradni. W 1986 roku powierzono jej zadanie utworzenia Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej przy ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, którymi kierowała przez ponad dekadę. Uznawana była za jednego z największych polskich oraz międzynarodowych ekspertów w dziedzinie wrodzonych wad serca u dzieci.
W maju 1997 roku przeszła na emeryturę i osiedliła się na stałe w Szwecji, jednak wciąż utrzymywała bliskie kontakty z licznymi uczniami, do których należał m.in. jej następca od 1998 roku na stanowisku kierownika Kliniki Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej, dr Jacek Białkowski. Ostatnie dni życia spędziła w Warszawie, gdzie wróciła przed śmiercią do jednego z synów.
Oddział Kardiologii Dziecięcej Akademickiego Szpitala Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego w Zabrzu nosi jej imię, a od 2021 roku ufundowana została również ogólnopolska nagroda specjalna dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dedykowana najwybitniejszym osiągnięciom w dziedzinie kardiologii dziecięcej.
Życie prywatne
Lili Goldstein miała z Janem Goldsteinem dwóch synów: fizyka dr hab. Piotra Goldsteina oraz matematyka prof. Stanisława Goldsteina.
Przypisy
- Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiochirurgii. zycie.hellozdrowie.pl. [dostęp 07.09.2024 r.]
- Marian Zembala: Epitafium dla Lili Goldstein [w:] "Śląsk" R. XXVI, nr 1 (304), 01.2021 r. s. 48-49
- Nekrolog. wyborcza.pl.
- Krótka historia kardiologii dziecięcej. dzieci.ptkardio.pl. [dostęp 13.12.2020 r.]
- Pionierzy SCCS. sccs.pl. [dostęp 13.12.2020 r.]
- Dr Lili Goldstein, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.12.2020 r.]
- Nie żyje dr Lili Goldstein. Wybitny lekarz, pediatra, twórczyni Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Zabrzu. [online], sum.edu.pl [dostęp 13.12.2020 r.] (pol.).
- a b c d e f g Nie żyje dr Lili Goldstein. Była wybitną lekarką, twórczynią Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Zabrzu. katowice.wyborcza.pl. [dostęp 13.12.2020 r.] (pol.).
- a b c MagdalenaM. Bajer MagdalenaM., Goldsteinowie, cz. I, „Forum Akademickie”, grudzień 2007, ISSN 1233-0930 [dostęp 12.03.2017 r.] Brak numerów stron w czasopiśmie
- Misja szpitala: Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję... [online], s. 3.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Kazimierz Andrzej Rybiński | Zofia Kułakowska | Berthe Dylion | Henryk Lewenfisz-Wojnarowski | Zofia Keppe | Anna Małgorzata Czarnecka | Adam Fronczak | Samuel Aronson | Stanisław Sporny | Henry Morgentaler | Jan Rowiński (lekarz) | Jacek Wutzow | Leon Nitecki | Zofia Rosenblum-Szymańska | Wiktor Łukomski | Wacław Markert | Michał Marzyński | Dariusz Brykalski | Andrzej Lewiński (endokrynolog) | Stanisław Leszczyński (radiolog)Oceń: Lili Goldstein