Zofia Kułakowska


Zofia Antonina Kułakowska, z domu Wajs, to postać o niezwykłym dorobku, której życie i praca zasługują na szczegółowe omówienie. Urodziła się 1 kwietnia 1929 roku w Łodzi, a swoje życie zakończyła 6 maja 2016 roku w Brukseli.

Była polską neuropediatrą, która z ogromnym zaangażowaniem zajmowała się specjalistyką w zakresie schorzeń dzieci z porażeniem mózgowym. Jej wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie przyczyniły się do znaczącej poprawy jakości życia wielu młodych pacjentów.

Oprócz działalności medycznej, Zofia Kułakowska pełniła również rolę promotorki polskiej kultury i historii w Belgii, co czyniło ją ważną postacią w kontekście polskiej diaspory w tym kraju.

Życiorys

Urodziła się w 1929 roku w Łodzi. Po zakończeniu II wojny światowej zdecydowała się na stałe osiedlenie we Francji, gdzie rozpoczęła studia medyczne w Paryżu, jednakże ostatecznie ukończyła je na Uniwersytecie w Leuven. W swojej karierze zawodowej była ściśle związana z Belgią, pełniąc również obowiązki konsultantki w polskim Instytucie Matki i Dziecka. Ponadto, stworzyła ośrodki dla dzieci cierpiących na porażenie mózgowe w miastach takich jak Lublin, Zamość i Białobrzegi.

Jej specjalizacja obejmowała rehabilitację dzieci z uszkodzeniami układu nerwowego, a także ma swoje osiągnięcia jako autorka terapii psychomotorycznej. Zasiadała w zarządzie Stowarzyszenia Neuropediatrów w Belgii oraz prowadziła wykłady na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, na Akademii Pedagogiki Specjalnej, jak również na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jest również autorką wielu książek i publikacji naukowych.

Aktywnie angażowała się w promowanie polskiej kultury oraz historii w Belgii, a także wśród europejskich urzędników w Brukseli. Była aktywną propagatorką członkostwa Polski w Unii Europejskiej, co w dużym stopniu świadczy o jej zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne. W 2004 roku została uhonorowana Orderem Ecce Homo za swoje działania na rzecz przyszłości dzieci chorych oraz wzbudzania wrażliwości społecznej. Natomiast w 2015 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

Prywatnie jest żoną Jana Kułakowskiego, który pełnił funkcję ambasadora RP.

Przypisy

  1. a b c d e Belgia/Zmarła Zofia Kułakowska, wybitna neuropediatra, promotorka Polski. [w:] Nauka w Polsce [on-line]. PAP SA, 07.05.2016 r. [dostęp 07.05.2016 r.]
  2. Zofia Antonina Kułakowska. monitorfirm.pl. [dostęp 13.05.2016 r.]

Oceń: Zofia Kułakowska

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:24