Henryk Więckowski


Henryk Więckowski, urodzony 28 lipca 1912 roku w Łodzi, to postać, która pozostawiła swój ślad w historii Polski. Jest znany jako oficer aparatu bezpieczeństwa w okresie PRL, gdzie pełnił funkcję podpułkownika.

Jego życie oraz działalność zawodowa obejmują wiele kontrowersyjnych aspektów, związanych głównie z działalnością w instytucjach bezpieczeństwa państwowego.

Więckowski zmarł 22 grudnia 1984 roku, a jego dziedzictwo budzi różnorodne opinie wśród historyków oraz osób interesujących się historią Polski.

Życiorys

Henryk Więckowski, w czasie przedwojennym, ukończył siedem klas szkoły podstawowej. Już od 1934 roku zaangażował się w działalność Komunistycznej Partii Polski (KPP). 20 stycznia 1945 roku objął stanowisko funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) w Łodzi. Przekształcając swoją karierę, 12 maja 1945 roku został kierownikiem Wydziału Więzień i Obozów WUBP w tym samym mieście.

Od 1 kwietnia 1947 roku pełnił funkcję szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Wieluniu, a od 1 marca 1949 roku kierował PUBP w Łasku. Sukcesywnie awansując, 15 czerwca 1950 roku objął stanowisko naczelnika Wydziału III WUBP w Łodzi. Po upływie trzynastu miesięcy, został przeniesiony na to samo stanowisko do WUBP w Białymstoku, a od 1 września 1953 roku ponownie sprawował tę funkcję w Łodzi.

W 1947 roku zrealizował kurs Szefów PUBP w Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), a w 1954 roku ukończył Kurs Aktywu Kierowniczego Ośrodka Kierowniczego MBP. 15 października 1956 roku został naczelnikiem Wydziału V „A” WUBP ds. Bezpieczeństwa Publicznego (WUdsBP) w Gdańsku. Na początku 1957 roku pełnił obowiązki inspektora Inspektoratu Kierownictwa Jednostek Milicji Obywatelskiej (MO) ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku, a 1 marca 1958 roku przeniesiono go do Łodzi na analogiczne stanowisko.

Jego kariera zakończyła się 30 czerwca 1962 roku, kiedy to został zwolniony z zajmowanych funkcji.

W kontekście jego działania 9 listopada 1948 roku w Bolkowie, w gminie Ostrówek, zorganizowana przez niego zasadzka przyczyniła się do zatrzymania Jana Małolepszego ps. „Murat”. Pomimo bestialskiego śledztwa i późniejszego podjęcia współpracy, Małolepszy został skazany na karę śmierci.

Odznaczenia

Henryk Więckowski, znany ze swojej oddanej pracy, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. Jego osiągnięcia zostały docenione w różnych latach, co podkreśla jego zaangażowanie i wkład w rozwój kraju.

  • srebrny Krzyż Zasługi (1946),
  • srebrny Krzyż Zasługi (1948) (po raz drugi),
  • srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” (1949),
  • złoty Krzyż Zasługi (1951),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1954).

Przypisy

  1. OSTATNI LEŚNI KWP - Ksawery Jasiak, Nowe Państwo: Dodatek Specjalny IPN Roczniki: Numer 6 (52)/2010 r.

Oceń: Henryk Więckowski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:22