Ryszard Jan Pospieszyński, urodzony 23 czerwca 1925 roku w Łodzi, a zmarły 9 maja 2019 roku w Warszawie, to postać niezwykle ważna w polskim życiu morskim. Jego kariera obejmowała wiele istotnych ról, które zapisały się w historii kraju. Był wybitnym inżynierem, nawigatorem oraz kapitanem żeglugi wielkiej, co potwierdza jego ogromną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.
W latach 70. XX wieku pełnił funkcję ambasadora Polski w Pakistanie, gdzie znacząco wpłynął na polsko-pakistańskie relacje. Dodatkowo, jako podporucznik Marynarki Wojennej, zdobył cenne umiejętności, które później wykorzystał w życiu zawodowym. Został także wybrany na prezydenta XIII Sesji Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie, co świadczy o jego uznaniu w międzynarodowych kręgach morskich.
Ryszard Pospieszyński był także przewodniczącym Związku Armatorów Polskich oraz podsekretarzem stanu i zastępcą ministra w Urzędzie Gospodarki Morskiej. Jako poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji, aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych. Nie można zapominać o jego działalności związkowej, która miała na celu wspieranie i rozwijanie branży morskiej w Polsce.
Warto także podkreślić, że był honorowym członkiemPolskiego Związku Żeglarskiego, co dodatkowo świadczy o jego zaangażowaniu w propagowanie żeglarstwa i działań związanych z gospodarką morska.
Życiorys
Ryszard Pospieszyński urodził się jako syn Romana i Lucyny. W okresie 1939–1940 był zatrudniony w budowlanej firmie w Piotrkowie Trybunalskim jako goniec, a następnie w latach 1940–1942 pracował jako robotnik w lokalnych zakładach drzewnych. W czasie 1942–1945 odbył staż w żyrardowskiej firmie A. Hegeman. W trakcie niemieckiej okupacji aktywnie uczestniczył w działaniach zbrojnych w szeregach Armii Krajowej.
Ryszard był absolwentem pierwszego rocznika Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, Państwowej Szkoły Morskiej Gdynia–Szczecin. W służbie marynarki wojennej uzyskał stopień podporucznika. W latach 1947–1959 przeszedł wszystkie szczeble kariery morskiej, pracując na jednostkach Gdynia–Ameryka Linie Żeglugowe, Polskich Linii Oceanicznych, Polskiej Żeglugi Morskiej oraz Chipolbrok, poczynając od asystenta, a kończąc na dowódcy statków.
W 1958 roku przewodniczył polskiej delegacji na Morskiej Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie. W 1959 roku objął stanowisko przewodniczącego zarządu głównego Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
W 1946 roku związał się z Polską Partią Robotniczą, a w 1948 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ramach PZPR pełnił wiele istotnych ról, w tym członka Komitetu Wojewódzkiego w Gdańsku w latach 1959–1968 oraz członka plenum w latach 1970–1975. Był także członkiem egzekutywy podstawowej organizacji partyjnej w Centralnej Radzie Związków Zawodowych i ekipie ds. propagandy za granicą.
Ryszard Pospieszyński był delegatem na III, IV oraz V Zjazd PZPR oraz pełnił mandat posła od 1961 do 1972, reprezentując zarówno okręg gdyński, jak i gdański. Zajmował się przewodnictwem sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi, a także był podsekretarzem stanu oraz pierwszym zastępcą ministra w Urzędzie Gospodarki Morskiej. W Ministerstwie Handlu Zagranicznego zarządzał departamentem żeglugi i transportu.
Na Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Montego Bay przewodniczył polskiej delegacji i był zaangażowany w kształtowanie nowego prawa morza. Brał czynny udział jako reprezentant polskiego udziałowca w chińsko-polskiej spółce żeglugowej Chipolbrok oraz w sesji rybackiej FAO w Rzymie. Uczestniczył w Polsko-Brytyjskiej Konferencji Okrągłego Stołu, a także współprzewodniczył analogicznym spotkaniom z przedstawicielami Szwecji w Kołobrzegu, Gdańsku i Sztokholmie.
W latach 1976–1979 pełnił funkcję ambasadora PRL w Pakistanie, a także był jednym z założycieli oraz wiceprezesem rady udziałowców polsko-szwedzkiej spółki maklerskiej GAC Poland w Szczecinie. Zainicjował także zakładanie pierwszego prywatnego banku w Polsce – Banku Inicjatyw Gospodarczych w 1989 roku, gdzie później pełnił rolę sekretarza oraz wiceprzewodniczącego rady nadzorczej. Utrzymywał te stanowiska także po fuzji z Bankiem Gdańskim, która doprowadziła do powstania BIG Banku Gdańskiego, oraz po zmianie nazwy na Bank Millennium. Po zakończeniu kariery w sektorze publicznym zajął się działalnością w bankowości.
Pochowany 16 maja 2019 roku na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Warszawie. Ryszard Jan Pospieszyński był ojcem Ryszarda Pospieszyńskiego, byłego członka Rady Nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz dziadkiem Macieja Pospieszyńskiego, który w latach 2012 i 2014 zdobywał tytuł mistrza świata w akrobacji szybowcowej.
Odznaczenia
Ryszard Pospieszyński został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego znaczący wkład w różnorodne dziedziny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Partyzancki,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966),
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”,
- Odznaka honorowa Związku Banków Polskich,
- Złota honorowa odznaka Związku Zawodowego Chemików (1972).
Publikacje
Ryszard Pospieszyński jest autorem kilku znaczących publikacji, które wzbogacają wiedzę na temat historii morskiej Polski. Jego prace są cenione zarówno w środowisku akademickim, jak i wśród pasjonatów tematyki morskiej.
- Połamanym farwatrem: monografia rocznika 1945–1948 Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Szczecinie,
- Za widnokręgiem. Tom 8 z Księgi Floty Ojczystej,
- Morskie sprawy Polaków.
Przypisy
- a b Ryszard Pospieszyński uhonorowany Odznaką Honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej” oraz Odznaką Honorową Związku Banków Polskich. Związek Banków Polskich. [dostęp 20.05.2018 r.]
- JanuszJ. Charkiewicz, Morskie sprawy Polaków [online], Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, 22.04.2011 r. [dostęp 20.05.2018 r.]
- Ryszard Pospieszyński, Romuald Pietraszek: Morskie sprawy Polaków. Gdynia: Oficyna Wydawnicza Miniatura, 2010, s. 256, seria: Morskie sprawy Polaków. ISBN 83-89915-27-8.
- Ryszard Pospieszyński: Za widnokręgiem. Wyższa Szkoła Morska, 1997, s. 415, seria: Tom 8 z Księgi Floty Ojczystej. ISBN 83-86703-75-X, ISBN 978-83-86703-75-3.
- Ryszard Pospieszyński: Połamanym farwatrem: monografia rocznika 1945–1948 Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Szczecinie. Gdynia-Szczecin: [B. m. w.], 1995.
- X Krajowy Zjazd Związku Zawodowego Chemików zakończył obrady, „Trybuna Robotnicza”, nr 229, 26.09.1972 r., s. 1–2.
- Nadzwyczajna sesja Sejmu, „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22.07.1966 r., s. 1.
- a b Nekrolog w „Gazecie Wyborczej”. [dostęp 30.09.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Teodor Mikuś | Edward Wróblewski | Włodzimierz Marciniak | Bronka Manulak | Marianna Gabara | Henryk Więckowski | Bronisław Cieniewski | Jarosław Bauc | Tadeusz Matusiak | Władysław Młotecki | Henryka Golińska | Cezary Uthke | Karol Stüldt | Anna Kwietniewska | Paweł Bliźniuk | Jerzy Bronisławski | Tadeusz Strzelczyk | Jarosław Neneman | Janusz Urbaniak | Leon KoczaskiOceń: Ryszard Pospieszyński