Tadeusz Strzelczyk


Tadeusz Strzelczyk, znany również pod pseudonimami Władek oraz Robert, przyszedł na świat 4 kwietnia 1904 roku w Łodzi. Jego życie toczyło się w czasach pełnych dynamicznych zmian oraz wyzwań politycznych.

W okresie II wojny światowej wyjątkowo aktywnie angażował się w działalność w szeregach Armii Ludowej, co czyni go jednym z ważnych uczestników tego konfliktu zbrojnego. Dodatkowo, Strzelczyk pełnił kluczową rolę jako komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Białymstoku, co podkreśla jego znaczenie w strukturach władzy w tamtych czasach.

Życiorys

Tadeusz Strzelczyk był synem Andrzeja i Marianny Strzelczyków, a także młodszym bratem Józefa. Jego działalność polityczna obejmowała członkostwo w licznych organizacjach, w tym: Związku Młodzieży Komunistycznej, Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Robotniczej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W trakcie II wojny światowej Tadeusz był aktywnym partyzantem Armii Ludowej, co podkreśla jego zaangażowanie w walkę z okupantem. Po wojnie, jego kariera zawodowa związana była z Milicją Obywatelską, gdzie zdobył szereg ważnych stanowisk. Od 28 stycznia 1945 roku pełnił funkcję komendanta Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku, a od 20 sierpnia 1947 roku był szefem Biura Rejestracji Cudzoziemców w Ministerstwie Gospodarki MO w Warszawie.

Jako kapitan, w dniu 10 października 1945 roku, Tadeusz Strzelczyk został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski V klasy na podstawie uchwały Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Dodatkowo, po awansie na stopień majora, otrzymał Order Virtuti Militari, a przed 9 lutego 1948 roku uzyskał awans na podpułkownika.

Ordery i odznaczenia

Wśród licznych osiągnięć Tadeusza Strzelczyka, szczególnie wyróżniają się jego odznaczenia, które świadczą o jego zasługach.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 10 października 1945,
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, otrzymany 4 października 1946.

Przypisy

  1. a b Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 31.12.2019 r.]
  2. M.P. z 1947 r. nr 23, poz. 50.
  3. M.P. z 1945 r. nr 44, poz. 109 „za działalność w konspiracji, udział w walkach partyzanckich i za zasługi w organizowaniu Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej”.
  4. Władysław Góra, Studia z najnowszych dziejów ruchu robotniczego na Białostocczyźnie. PWN 1982, s. 152.

Oceń: Tadeusz Strzelczyk

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:22