Edward Wróblewski


Edward Wróblewski to postać, która zapisała się w historii Polski jako aktywny działacz społeczny. Urodził się 5 września 1906 roku w Łodzi, co świadczy o jego głębokim związku z tym miastem.

W późniejszym etapie swojego życia Wróblewski pełnił funkcję posła na Sejm PRL w V kadencji, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy publiczne oraz polityczne.

Obecnie szczegóły dotyczące jego dalszego życia pozostają nieznane, jednak wkład Edwarda Wróblewskiego w rozwój społeczny i polityczny kraju nie powinien być zapomniany.

Życiorys

Edward Wróblewski uzyskał wykształcenie średnie niepełne. Był osobą pracującą umysłowo oraz angażował się w działalność na rzecz wspólnoty, gdzie pełnił rolę wiceprzewodniczącego prezydium Rady Narodowej miasta Łodzi. W roku 1969, dzięki swoim staraniom, zdobył mandat posła na Sejm PRL w okręgu Łódź-Śródmieście, reprezentując Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.

Pełnił również ważne funkcje w ramach komisji, mianowicie zasiadał w Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz w Komisji Handlu Wewnętrznego.

Ordery i odznaczenia

Edward Wróblewski, jako postać o bogatej historii, otrzymał wiele wyróżnień oraz odznaczeń za swoje działania i zasługi. Wśród nich znajdują się:

  • krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • złoty krzyż zasługi,
  • srebrny krzyż zasługi (8 maja 1946).

Przypisy

  1. M.P. z 1946 r. nr 93, poz. 175 („w uznaniu zasług położonych dla dobra demokratycznej Polski w dziele zabezpieczenia porzuconego przez okupanta mienia, odbudowy i uruchomienia miejskich zakładów pracy, jak również stworzenia życia gospodarczego i społecznego na terenie m. Łodzi”)
  2. „Dziennik Łódzki”, nr 147, 22.06.1964 r., s. 7.

Oceń: Edward Wróblewski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:13