Jerzy Zieleński to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski XX wieku. Urodził się 16 października 1928 roku w Łodzi, i przez całe swoje życie związał się z mediami oraz działalnością publiczną.
Znany jako polski dziennikarz i publicysta, zyskał uznanie nie tylko za swoje prace dziennikarskie, ale także za aktywność w opozycji w okresie PRL. Jako współtwórca "Tygodnika Mazowsze", pełnił rolę pierwszego redaktora naczelnego tego wydania, co miało istotny wpływ na rozwój opozycyjnej prasy w Polsce.
Zmarł 13 grudnia 1981 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek dziennikarski oraz niezatarte ślady w historii walki o wolność słowa w kraju.
Życiorys
Jerzy Zieleński był osobą, która w swoich działaniach mocno wpisała się w historię Polski, a szczególnie w trudne czasy II wojny światowej. W czasie tego konfliktu był żołnierzem Armii Krajowej, a w 1944 roku aktywnie uczestniczył w powstaniu warszawskim, co dobitnie świadczy o jego zaangażowaniu w walkę o wolność.
Studiował dziennikarstwo w Akademii Nauk Politycznych oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał dyplom w 1969 roku. Jego kariera dziennikarska rozpoczęła się pod koniec lat 40-tych, kiedy to pisał m.in. dla takich pism jak „Gazeta Ludowa”, „Razem”, „Sztandar Młodych” oraz „Przyjaciel Żołnierza”. Przez wiele lat związany był również z czasopismem młodzieżowym „Dookoła Świata”. Od roku 1970 skupił się na pracy dla „Życia i Nowoczesności” oraz „Problemów”. W 1965 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
W połowie lat 70-tych Jerzy Zieleński zaangażował się w działalność opozycyjną, współpracując z Komitetem Obrony Robotników. W tym czasie publikował w „Biuletynie Informacyjnym KSS „KOR”” oraz „Robotniku”. Uczestniczył również w seminariach organizowanych przez Stefana Bratkowskiego, gdzie współtworzył Raport o stanie Rzeczypospolitej oraz proponował drogi do jej naprawy.
W czasie wydarzeń sierpniowych 1980 roku był jednym z sygnatariuszy apelu skierowanego do władz komunistycznych, w którym 64 naukowców, literatów i publicystów wzywało do dialogu ze strajkującymi robotnikami. Jerzy Zieleński wstąpił następnie do „Solidarności” i brał udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów, który miał miejsce w Gdańsku. W tym samym roku dołączył do władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i został doradcą Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, co dowodzi, jak istotną rolę odgrywał w tamtym okresie w kraju.
12 grudnia 1981 roku zakończono przygotowania do wydania pierwszego numeru „Tygodnika Mazowsze”, w którym Jerzy Zieleński miał objąć funkcję redaktora naczelnego. Niestety, kilka dni wcześniej musiał zostać hospitalizowany z powodów zdrowotnych. Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia przerwało wydanie „TM”, a tragiczna wiadomość o tej decyzji sprawiła, że Jerzy Zieleński popełnił samobójstwo, skacząc z czwartego piętra szpitala.
Po delegalizacji „Solidarności” redagowanie „Tygodnika Mazowsze” przeniesiono do podziemia. Pierwszy numer, który ukazał się 11 lutego 1982 roku, został oznaczony jako drugi – była to forma upamiętnienia Jerzego Zieleńskiego przez pozostałych dziennikarzy z jego redakcji. W 2003 roku Rada Etyki Mediów po raz pierwszy przyznała nagrodę jego imienia, co świadczy o jego trwałym śladzie w polskim dziennikarstwie.
Publikacje
Jerzy Zieleński to autor, którego prace stanowią istotny wkład w literaturę polską. Jego książki, poświęcone różnorodnym tematom, cieszą się uznaniem zarówno czytelników, jak i krytyków.
- Dajcie szansę Ziemi, Książka i Wiedza, Warszawa 1971,
- Demon przychodzi we środy, Iskry, Warszawa 1974,
- Intruz w świątyni nauki, Iskry, Warszawa 1980,
- Stan oblężenia w raju, Iskry, Warszawa 1963,
- Sześciu mędrców z „Bogatego szczęścia”, Iskry, Warszawa 1961.
Przypisy
- Apel (64 intelektualistów wraz z załączonym suplementem zawierającym nazwiska sygnatariuszy apelu). karta.org.pl. [dostęp 25.09.2020 r.]
- Zieleński, Jerzy. wyborcza.pl, 05.12.2006 r. [dostęp 13.05.2011 r.]
- Opozycja w PRL. polityka.pl, 08.08.2005 r. [dostęp 13.05.2011 r.]
- Nagroda REM. radaetykimediow.pl. [dostęp 13.05.2011 r.]
- Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 13.05.2011 r.]
- Wykaz publikacji w katalogu Biblioteki Narodowej. [dostęp 13.05.2011 r.]
- Milczący świadkowie. Jerzy Zieleński. 13grudnia81.pl. [dostęp 13.05.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Władysław Huzik | Michał Sieczko | Marzanna Zielińska | Andrzej Bińkowski | Wacław Bierkowski | Johannes Danielewski | Ewa Heine | Jacek Łęski | Johannes Renner | Aleksander Milker | Olga Zaicik | Stefan Arski | Andrzej Hampel | Michał Walczak (dziennikarz) | Edyta Zając | Halina Cieplińska-Bitner | Krzysztof Turowski | Kinga Dunin | Tomasz Tomczyk (fotoreporter) | Maja FrykowskaOceń: Jerzy Zieleński