Kazimierz Jerzy Oberfeld


Kazimierz Jerzy Oberfeld, znany również pod pseudonimem George Grandchamp, był wybitnym polskim kompozytorem, który zyskał uznanie w dziedzinie muzyki rozrywkowej oraz filmowej. Urodził się 16 listopada 1903 roku w Łodzi, gdzie rozpoczął swoją muzyczną drogę. Jego twórczość rozwijała się głównie w okresie jego działalności we Francji, gdzie stworzył wiele popularnych utworów.

Niestety, los artysty został tragicznie przerwany w styczniu 1945 roku, kiedy to zginął podczas ewakuacji z obozu Auschwitz-Birkenau, za stacją Loslau. To wydarzenie jest smutnym przypomnieniem o losie wielu twórców tamtych czasów, których talenty nigdy nie miały szansy na pełne wykorzystanie.

Życiorys

Kazimierz Jerzy Oberfeld był synem łódzkiego bankiera Romana Oberfelda oraz poetyki Olgi z domu Heryng. Jego muzyczne wykształcenie zdobył w Łodzi, Warszawie oraz Paryżu. W około 1925 roku wydał kilka kompozycji rozrywkowych na własny koszt. Kolejne utwory ukazały się nakładem wydawnictwa Éditions Lucien Brulé. Na zlecenie właściciela wydawnictwa, w 1926 roku został przyjęty jako stażysta do stowarzyszenia autorów SACEM.

W listopadzie 1931 roku Oberfeld osiedlił się na stałe w Paryżu. Publikował pod pseudonimami Casimir Georges Oberfeld oraz Georges Grandchamp. Tworzył muzykę do francuskich filmów dźwiękowych, a jego piosenki znalazły się w repertuarze paryskich artystów estradowych, takich jak Mistinguette, Josephine Baker, Lucienne Boyer, Maurice Chevalier oraz Fernandel. Komponował utwory dla znanych paryskich teatrów rewiowych, w tym „Casino de Paris” oraz „Folies Bergère”, a także dla operetek.

Kilkakrotnie odwiedzał Warszawę, przywożąc utwory dla lokalnych teatrzyków rewiowych. 24 marca 1939 roku uzyskał status rzeczywistego członka stowarzyszenia SACEM.

Gdy wojska niemieckie zajęły północną Francję, Oberfeld przeniósł się na południe kraju do Marsylii, jednak nadal komponował. Jego utwory były wydawane pod nazwiskami kompozytorów „aryjskich”. Po zajęciu części Francji przez wojska niemieckie rządu Vichy, autor zdecydował się na przeprowadzkę do Nicei, która wówczas znajdowała się pod okupacją włoską. W wrześniu 1943 roku, po lądowaniu Aliantów na Sycylii, Włosi przekazali Niceę w ręce Niemców.

Oberfeld został aresztowany i trafił do francuskiego obozu przejściowego w Drancy. 17 grudnia 1943 roku, w wyniku transportu koleją francuską, został przewieziony do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie przydzielono go do obozowej orkiestry. W styczniu 1945 roku ewakuowano go w tzw. marszu śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego (Loslau).

W dniu 23 lub 24 stycznia 1945 roku podczas transportu ewakuacyjnego, Odebrany na stacji Loslau, zmarł w pociągu i pozostał na stacji kolejowej Přelouč (Powiat Pardubice). Jego ciało zostało zidentyfikowane dzięki numerowi obozowemu i pochowane na tamtejszym cmentarzu.


Oceń: Kazimierz Jerzy Oberfeld

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:12