Mirella von Chrupek


Mirella von Chrupek urodziła się w 1980 roku w Łodzi. Jest to pseudonim artystki internetowej, która zyskała uznanie jako fotografka, projektantka oraz kolekcjonerska.

Jej prace łączą różnorodne techniki i style, co sprawia, że są niezwykle inspirujące. Mirella z powodzeniem łączy swoje pasje, tworząc unikalne dzieła sztuki, które przyciągają uwagę szerokiej publiczności.

Życiorys

Mirella von Chrupek przyszła na świat w Łodzi, gdzie również spędziła swoje dzieciństwo na Widzewie. Ukończyła filologię angielską w 2004 roku na Uniwersytecie Łódzkim i osiedliła się na stałe w Warszawie.

Jako artystka, Mirella wykonuje fotografie, które często samej sobie przydaje w ich obróbce i publikacji w Internecie. Jej działalność obejmuje również scenografię oraz aranżację witryn sklepowych, a także tworzenie niewielkich form rzeźbiarskich. Dodatkowo, pasjonuje się lomografią. W tworzeniu małych alternatywnych przestrzeni i równoległych mini światów znajduje swoje miejsce.

Von Chrupek jest również współautorką książki „Dino Bambino”, która opowiada o przygodach bohaterów z Gablotki, wydanej przez Wydawnictwo Wytwórnia w 2018 roku. Na co dzień współpracuje z magazynem „Kosmos dla Dziewczynek”, gdzie prowadzi własną rubrykę zatytułowaną „Mikrokosmos Mirelli”. Jej twórczość znalazła również odbicie na łamach takich publikacji jak „Notes na 6 tygodni”, „Laif”, „Pozytyw” oraz „Gazeta Wyborcza”.

Jej prace, instalacje oraz fotografie były prezentowane w wielu renomowanych miejscach, w tym w BWA w Tarnowie, Galerii ABC w Poznaniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, BWA Wrocław, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, podczas Fotofestiwalu w Łodzi oraz w Instytucie Dizajnu w Kielcach. W 2014 roku uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2011 roku Ewa Małgorzata Tatar wymieniła von Chrupek wśród najbardziej interesujących polskich twórczyń debiutujących po roku 2000, obok Patrycji Orzechowskiej i Zuzanny Krajewskiej, określając jej prace jako „pastiszowe, kampowe ujęcia kulturowych mitów”. Katarzyna Tomczak, z kolei, zwróciła uwagę na ludyczny charakter jej dzieł.

Początkowo, działania artystki koncentrowały się głównie w internecie, co podkreślali zarówno Tatar, jak i Tomczak. To usytuowało von Chrupek w gronie polskich pionierów sztuki internetowej. Sama artystka stwierdziła, że „Internet wydaje się jej być wręcz wymarzonym miejscem do prezentowania tego typu wymodów”.

Gablotka

W latach 2014-2017 artystka Mirella von Chrupek prowadziła innowacyjną i małą uliczną galerię o nazwie „Gablotka”. Ta unikatowa przestrzeń znajdowała się w sercu Warszawy, na ul. Marszałkowskiej 41, gdzie cyklicznie organizowała różnorodne aranżacje oraz eksponowała tzw. mini światy. Wykorzystała do tego małą, szklaną gablotkę, która wcześniej służyła szewcom do wystawiania butów.

Pierwotnie „Gablotka” miała funkcjonować przez jedynie 3 miesiące, jednak na skutek wyjątkowo pozytywnego przyjęcia przez publiczność, projekt rozwinął się aż do 13 odsłon, które miały miejsce przez trzy lata. Galeria była otwarta dla wszystkich przechodniów, co czyniło ją dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Na stronie „Gablotki” na Facebooku można znaleźć bogatą galerię zdjęć ilustrujących jej wydarzenia oraz ujęcia z fanami.

Ostatnia, trzynasta edycja „Gablotki” miała swoją premierę w grudniu 2017 roku, a z tej okazji odbyło się oficjalne pożegnanie projektu, które zgromadziło wielu miłośników sztuki.

Dino Bambino

Po debiucie w „Gablotce”, postać znana jako Dino Bambino została zaprezentowana jako niewielka figurka, która miała służyć jako pamiątka związana z tym projektem.

Pisarz Sylwia Chutnik, zainspirowana ideą „Gablotki”, zgłosiła propozycję współpracy z artystką. W wyniku tej kreatywnej kooperacji powstała książka, która została poświęcona nie tylko przygodom Dino Bambino, ale również innym bohaterom z różnych odsłon „Gablotki”. Publikacja książki miała miejsce w 2018 roku dzięki wydawnictwu Wytwórnia.

Przypisy

  1. Bunny Terminator Tour Mirelli von Chrupek - archiwum Łódź-Art [online], www.lodz-art.eu [dostęp 12.02.2020 r.]
  2. Kwiaty // Mirella von Chrupek | NIEFESTIWAL // MIASTO I SZTUKA // MOJA WOLNOŚĆ‍ [online], NIEFESTIWAL [dostęp 09.02.2020 r.]
  3. KRAINA PIECZONYCH GOŁĄBKÓW/ ABC GALLERY, STRZESZYNEK WYPOCZYNEK /VISUAL PARK ORAZ ENTER ENEA FESTIVAL – ABC GALLERY [online] [dostęp 09.02.2020 r.]
  4. V Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi [online], fotopolis.pl [dostęp 09.02.2020 r.]
  5. Wcielenia jelenia : Muzeum [online], ethnomuseum.pl [dostęp 09.02.2020 r.]
  6. Salve! Wystawa o wystawach. ID KIELCE [online], idkielce.pl [dostęp 09.02.2020 r.]
  7. SoniaS. Tulczyńska-Starnawska SoniaS., Magiczne miejsce znika po trzech latach. "Świat będzie mniej ładny" [ZDJĘCIA, WIDEO] [online], Warszawa Nasze Miasto, 16.12.2017 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
  8. SoniaS. Tulczyńska-Starnawska SoniaS., Mirella von Chrupek, autorka Gablotki: "Ważnym jest, by lubić siebie" [Rozmowa NaM] [online], Warszawa Nasze Miasto, 13.10.2015 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
  9. IzaI. Kieszek-Wasilewska IzaI., Mirella von Chrupek i jej miniświatki [online], Okno na Warszawę, 16.09.2015 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
  10. JoannaJ. Zagula JoannaJ., Mirella von Chrupek o Dino Bambino, pracy i zabawie [online], Republika Kobiet – Pierwszy Portal Kobiecy, 17.06.2019 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
  11. VogueV. Polska VogueV., Królestwo za brokat! [online], Vogue Polska, 14.07.2018 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
  12. O mnie: vonchrupek [online], vonchrupek.com [dostęp 21.01.2020 r.]
  13. Mirella von Chrupek: Egzotyczny świat potrafię wyczarować sobie w głowie. – Hygge [online] [dostęp 08.02.2020 r.]
  14. Piotr Marecki, Tomasz Charnas: Tekstylia bis: słownik młodej polskiej kultury. Kraków: Ha!art, 2006 r.
  15. Ewa Małgorzata Tatar, Artystki polskie po 2000 roku, w: Artystki polskie, red. Agata Jakubowska, Warszawa 2011, s. 146-158.

Oceń: Mirella von Chrupek

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:22