Otto Pippel


Otto Eduard Pippel, urodzony w Łodzi 10 lutego 1878 roku, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w świecie sztuki. Jego kariera artystyczna jako malarza impresjonistycznego przyniosła wiele niezapomnianych dzieł, które odzwierciedlają piękno i bogactwo otaczającego go świata.

Artysta zmarł 17 maja 1960 roku w Planegg, a jego prace wciąż inspirują kolejne pokolenia twórców.

Życiorys

Otto Pippel przyszedł na świat w Łodzi, w rodzinie niemieckich imigrantów pochodzących z Westfalii. Był synem tkacza Edwarda Pippela oraz Marii, z domu Braun. Jego bracia, Edward i Alfred Pippel, również zostali znanymi fotografami w Łodzi. Wczesne życie artysty było związane z Robertem Biedermannem, który stał się jego mecenasem i z którym rodzina miała bliskie relacje.

W 1895 roku, Pippel rozpoczął naukę pod okiem Antona Sedera w szkole artystycznej w Strasburgu, dokąd przeniósł się wraz z rodzicami. Po ukończeniu nauki, odbył służbę w armii carskiej. W 1905 roku zakończył studia w Karlsruhe, gdzie kształcił się pod okiem Friedricha Fehra i Juliusa Hugo Bergmanna. A także przeszedł szkolenie u malarza Gotthardta Kuehla w Akademii w Dreźnie.

Jego twórczość zyskała na intensywności po wizycie w Paryżu w 1908 roku, podczas której zetknął się z francuskimi impresjonistami. Po tej inspirującej podróży, w 1909 roku, Pippel osiedlił się na stałe w Planegg. Jego artystyczny rozwój kontynuował w gronie Luitpoldgruppe, a jego pierwsza wystawa odbyła się w Monachium w 1912 roku.

Podczas I wojny światowej, artysta pracował jako tłumacz, ale w 1918 roku powrócił do Planegg, aby w pełni poświęcić się swojej pasji malarskiej. Jego dzieła często przedstawiały impresjonistyczne pejzaże, martwe natury oraz widoki miasta Monachium, co stało się jego znakiem rozpoznawczym. Obecnie grób Pippela znajduje się na cmentarzu Planegg, a jego prace są przechowywane w muzeach w takich miastach jak Bonn, Bremerhaven, Detmold, Dortmund, Lipsk, Monachium, oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Życie prywatne

Artysta miał żonę i syna Waltera. Grób Pippela znajduje się na cmentarzu Planegg.

Przypisy

  1. Monik@, Otto Pippel – łodzianin ... i malarz szkoły monachijskiej [online], baedeker łódzki, 07.07.2021 r. [dostęp 23.08.2021 r.]
  2. Künstler [online], neumeister.com [dostęp 23.08.2021 r.]
  3. Małgorzata WróblewskaM.W. Markiewicz Małgorzata WróblewskaM.W., AgnieszkaA. Lorenc-Karczewska AgnieszkaA., Sztuka w Łodzi (4): Geyer, Scheibler i inni-- = Kunst in Lodz (4): Geyer, Scheibler und die anderen--, Łódź: Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Łodzi, 2007, ISBN 978-83-925950-0-7, OCLC 436716078 [dostęp 21.08.2021 r.]. Brak numerów stron w książce
  4. Fritz Aigner, Maler am Chiemsee, Prien am Chiemsee 1983.

Oceń: Otto Pippel

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:5