Piotr Kuroczyński


Piotr Kuroczyński, urodzony 19 stycznia 1979 roku w Łodzi, to architekt, który ma swoje korzenie w Polsce, ale na co dzień działa w Niemczech. Jego działalność koncentruje się w szczególności na rekonstrukcji architektury przy wykorzystaniu grafiki 3D, co pozwala na efektywne odwzorowanie istniejących oraz historycznych budowli.

W swoich pracach Kuroczyński łączy różne aspekty technologii i designu, poszukując innowacyjnych rozwiązań. Jego zainteresowania obejmują szereg tematów związanych z wirtualnymi środowiskami badawczymi, które mają na celu ułatwienie analizy oraz prezentacji danych architektonicznych.

Do kluczowych obszarów jego działalności należą:

  • semantyczne modelowanie danych,
  • modelowanie informacji o budowaniu,
  • modelowanie 3D,
  • kompleksowa dokumentacja,
  • opracowanie standardów wizualizacji dziedzictwa kulturowego,
  • poszczególne etapy wizualizacji, takie jak teksturowanie, ustawienie sceny oraz renderowanie.

Tego rodzaju prace nie tylko przyczyniają się do lepszego zrozumienia architektury, ale także pomagają w zachowaniu dziedzictwa kulturowego na najwyższym poziomie.

Życiorys

Piotr Kuroczyński swoje wczesne lata spędził w Łodzi, jednak w 1990 roku jego rodzina podjęła decyzję o przeprowadzce do Niemiec. Zmiana ta miała istotny wpływ na jego dalszą edukację. W 1999 roku w Moguncji, po ukończeniu Gimnazjum Gutenberga, uzyskał świadectwo dojrzałości. Wkrótce potem, postanowił kontynuować naukę na wydziale architektury Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, który cieszy się wysoką renomą wśród instytucji technicznych w Niemczech, znanej ze swojego międzynarodowego uznania.

W trakcie studiów, w 2004 roku, Kuroczyński spędził trzy miesiące na praktykach w Oddziale Informacyjnym Muzeów Kremla w Moskwie, co wzbogaciło jego doświadczenie zawodowe. Po zakończeniu studiów, w 2005 roku rozpoczął prace badawcze oraz dydaktyczne w Zakładzie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Architekturze, pod kierunkiem profesora Manfreda Kooba. W 2010 roku obronił pracę doktorską, której tytuł brzmi: „Die Medialisierung der Stadt – Analoge und digitale Stadtführer zur Stadt Breslau nach 1945”.

Oprócz pracy na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt, Kuroczyński był również wykładowcą na Politechnice Warszawskiej oraz w Zakładzie Projektowania Cyfrowego na Technische Universität Darmstadt, co potwierdza jego zaangażowanie w edukację młodych architektów i inżynierów.

W 2013 roku, Piotr Kuroczyński zajął miejsce jako pracownik naukowy oraz koordynator projektu w Instytucie Badań Historycznych Europy Środkowo-Wschodniej im. Herdera. Jego działalność akademicka nie ogranicza się jednak tylko do wykładów; jest on również współzałożycielem i przewodniczącym Grupy Roboczej Cyfrowej Rekonstrukcji 3D w Stowarzyszeniu Nauk Humanistycznych Cyfrowych w Regionie Niemieckojęzycznym.

Od 2017 roku, piastuje stanowisko profesora informatyki stosowanej oraz wizualizacji w architekturze na wydziale architektury Hochschule Mainz. W 2018 roku objął również rolę dyrektora Instytutu Architektury i naczelnym redaktorem serii książek Computing in Art and Architecture, które są publikowane w Bibliotece Uniwersyteckiej w Heidelbergu. Jego praca i badania są dowodem na to, jak nowoczesna technologia i architektura mogą współistnieć i uzupełniać się nawzajem.

Publikacje

W swoim dorobku Piotr Kuroczyński może poszczycić się licznymi publikacjami, które wnoszą istotny wkład w dziedzinę cyfrowego badania historii sztuki i architektury. Jedną z pierwszych prac jest książka „Die Medialisierung der Stadt. Analoge und digitale Stadtführer zur Stadt Breslau nach 1945,” wydana przez Transcript Verlag w Bielefeld w 2011 roku. Książka ta bada, jak media zmieniają percepcję miasta Wrocław po 1945 roku, posługując się zarówno przewodnikami analogowymi, jak i cyfrowymi.

Inną ważną pozycją w dorobku Kuroczyńskiego jest „Computing Art Reader – Einführung in die digitale Kunstgeschichte,” wspólnie z Peterem Bellem i Lisą Dieckmann. Opublikowana przez Arthistoricum.net w Heidelbergu w 2018 roku, książka ta wprowadza czytelników w świat cyfrowej historii sztuki. Zawiera w sobie nie tylko kompleksowe wprowadzenie do tematyki, ale również zapewnia wolny dostęp online dzięki licencji open access, co czyni ją łatwo dostępną dla szerokiego grona odbiorców.

Współautorska monografia zatytułowana „Der Modelle Tugend 2.0 – Digitale 3D-Rekonstruktion als virtueller Raum der architekturhistorischen Forschung,” napisana wraz z Mieke Pfarr-Harfst i Sanderem Münsterem, została również wydana przez Arthistoricum.net w 2019 roku. Ta publikacja koncentruje się przede wszystkim na wykorzystaniu rekonstrukcji 3D jako narzędzia do badań architektonicznych. Znajduje się w niej wiele przykładów, które ilustrują, jak nowe technologie mogą zrewolucjonizować metody badawcze w tej dziedzinie.

  • wolny dostęp do dwóch ostatnich publikacji dostępny dzięki platformie www.arthistoricum.net,
  • bezpłatne wersje online dostępne są również przez katalogi wydawnictwa uniwersyteckiego w Heidelbergu, co dodatkowo zwiększa ich dostępność.

Rodzice i rodzeństwo

Ojciec Piotra, Włodzimierz Kuroczyński, pełnił zaszczytną rolę adiunkta w stopniu docenta (Privat Dozent) w Klinice Kardiochirurgii na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji. Jego matka, Maria Milena z d. Budlewska, również odegrała istotną rolę w jego życiu. Piotr ma także starszą siostrę, Paulinę, urodzoną w 1976 roku.

Przypisy

  1. Architektur, Bachelor of Engineering | Hochschule Mainz [online], hs-mainz.de [dostęp 25.04.2024 r.] (niem.).
  2. https://www.herder-institut.de/projekte/abgeschlossene-projekte/digitale-3d-rekonstruktionen-in-virtuellen-forschungsumgebungen.html | data dostępu 20.02.2021 r., język niemiecki
  3. https://digitale-rekonstruktion.info/mitglieder/ | data dostępu 20.02.2021 r., język niemiecki
  4. https://www.recensio.net/rezensionen/zeitschriften/zeitschrift-fur-ostmitteleuropa-forschung-zfo/62-2013/2/ReviewMonograph75180856 | data dostępu 20.02.2021 r., język niemiecki
  5. https://www.rhein-main-universitaeten.de/universitaeten/technische-universitaet-darmstadt | data dostępu 15.02.2021 r., język niemiecki
  6. https://books.ub.uni-heidelberg.de/arthistoricum/series/info/caa | data dostępu 20.02.2021 r., język niemiecki

Oceń: Piotr Kuroczyński

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:18