Robert Waga, urodzony 19 maja 1968 roku w Łodzi, to wyjątkowa postać na polskiej scenie artystycznej. Jako grafik i rysownik, w ciągu swojej kariery zyskał uznanie za swoje unikalne podejście do sztuki oraz zdolność wyrażania emocji poprzez różnorodne medium artystyczne.
Jego twórczość odzwierciedla nie tylko techniczne umiejętności, ale także głębokie zainteresowanie estetyką i kreatywnością. Robert Waga z pewnością zasługuje na uwagę zarówno krytyków, jak i miłośników sztuki.
Biogram
Robert Waga to postać, której pasja do rysowania rozpoczęła się już w dzieciństwie. Jego pierwsze sukcesy artystyczne miały miejsce w 1976 roku, kiedy to zdobył nagrodę za komiks w Ogólnopolskim Konkursie Rysunkowym zorganizowanym przez program Teleranek. W wieku dziesięciu lat zajął pierwsze miejsce w konkursie Moja książka, mój ulubiony bohater (1978), zorganizowanym przez Dom Książki w Łodzi.
Rysując komiksy oraz ilustracje, Waga rozpoczął swoją przygodę zawodową, publikując prace w znanych ogólnopolskich pismach takich jak Karuzela, Szpilki i Świat Młodych. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1983-1988, gdzie aktywnie uczestniczył w klubie fantastyki naukowej UFO-Zenek.
Artysta współtworzył Stowarzyszenie Twórców Contur, pełniąc rolę zastępcy prezesa zarządu, a także był zaangażowany w organizację Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. W 1991 roku zdobył pierwszą nagrodę w pierwszym Konkursie na krótką formę komiksową za tryptyk Bez komentarza, a rok później drugą nagrodę za komiks Więzień własnej wyobraźni. Jego nagrodzone prace od 2023 roku można oglądać na stałej ekspozycji w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi.
Robert Waga jest również autorem inicjatywy konkursowej dla dzieci i młodzieży o nazwie Podróż do centrum wszechświata, która miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier od 2000 roku. Prowadził warsztaty dla młodych rysowników i przewodniczył jury konkursu. Organizował wystawy związane z tymi wydarzeniami, a jego dorobek artystyczny został doceniony przez przyznanie w 2009 roku odznaki honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Rysownik współtworzył również edukacyjną grę komputerową dla dzieci Miś i literki, a także stworzył gry Sny Pati oraz Skarby Smoka Żubrosa. W latach 1978–2010 brał czynny udział w różnych projektach muzycznych, z których najbardziej znanym był heavymetalowy zespół Inhuman Obsessed, założony w 1989 roku.
Obecnie Robert Waga zajmuje się grafiką oraz animacją komputerową, tworząc i edytując muzykę, włączając współczesne instrumenty i nowoczesną technologię komputerową do swoich projektów. W trakcie 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w 2014 roku został uhonorowany okolicznościowym medalem, a w 2024 roku podczas 35. edycji festiwalu otrzymał statuetkę Komiksusa za 25-lecie konkursu komiksowego dla dzieci i młodzieży oraz 35-lecie festiwalu.
Otrzymał także prestiżową Nagrodę im. Papcia Chmiela, której medal zaprojektował Henryk Jerzy Chmielewski, autor Tytusa, Romka i A’Tomka. Na medalu widnieje inskrypcja – tytuł: Doktor humoris causa, a nagroda ta przyznawana jest organizatorów festiwalu za szczególne zasługi dla rozwoju polskiego komiksu.
Publikacje
Oto przegląd istotnych publikacji związanych z Robertem Wagą. Poniżej wymienione zostały wybrane dzieła, które odzwierciedlają jego zaangażowanie w świat komiksu.
- Arena Komiks – Antologia: Międzynarodowy Festiwal Komiksu 2004,
- Relax – 44 (Labrum),
- Komiksowa Łódź.
Przypisy
- Komiksus dla Roberta Wagi za 25 lat Konkursu komiksowego dla dzieci i młodzieży. 35 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Łódź, 14.09.2024 r.
- Rusza jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. [dostęp 26.10.2024 r.]
- Nagrody komiksowe 35. MFKiG. [dostęp 26.10.2024 r.]
- Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową. [dostęp 24.09.2024 r.]
- Nagroda im. Papcia Chmiela. [dostęp 24.09.2024 r.]
- Interesujący goście i liczni uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zobacz, kto dostał nagrody. [dostęp 24.09.2024 r.]
- a b Komiksowa Łódź. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Robert Waga, Leksykon Komiksu. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Robert Waga, Komiks Festiwal. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Arena Komiks – Antologia: Międzynarodowy Festiwal Komiksu 2004. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Relax – 44 (Labrum). [dostęp 15.01.2024 r.]
- W 2007 wytwórnia Redrum666 wydała zremasterowaną wersję płyty tej grupy pt. The Criophylic Labarum.
- Gry w kolejności na Amigę 500, Amigę 1200, Atari 65XE.
- Wspólnie z Piotrem Kabulakiem; stowarzyszenia działającego od 1990 i zrzeszającego absolwentów łódzkiego Liceum Plastycznego; pierwsza nazwa Kontur.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Czesław Bartkowski | Iwona Racz-Szczygielska | Mira Hamermesh | Batszewa Dagan | Lili Susser | Jan Rojewski (poeta) | Maciej Strzelczyk | Maks Bryn | Łukasz Lach | Jolanta Nowińska | Jeszajahu Szpigel | Grzegorz Woźniak (pisarz) | Chivas (raper) | Natalia Jaroszewska | Franciszek Walicki | Henryk Płóciennik | Józef Łodyński | Agnieszka Jakimiak | Krzysztof Rynkiewicz (reżyser) | Zenon PłoszajOceń: Robert Waga