Henryk Płóciennik


Henryk Kazimierz Płóciennik, urodzony 5 marca 1933 roku w Łodzi, był prominentnym polskim artystą, który zmarł 8 lipca 2020 roku, również w swoim rodzinnym mieście.

Jako malarz i grafik, Płóciennik zdobył uznanie za swoje unikalne podejście do sztuki, łącząc różnorodne techniki i style w swoich dziełach.

Życiorys

Henryk Płóciennik był synem Józefa i Marianny. Mimo że nie zdobył formalnego wykształcenia artystycznego, jego pasja do malarstwa zaczęła się w młodości, kiedy to podczas wagarów odwiedzał Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1953 roku rozpoczął pracę w tym muzeum, zatrudniony przez dyrektora Mariana Mnicha jako woźny. Tam zafascynowany zobaczył wiele dzieł sztuki, a także nieoficjalnie odnajdywał swoją drogę jako twórca, tworząc własne obrazy.

Później Henryk Płóciennik objął rolę aranżera witryn sklepowych na ul. Piotrkowskiej oraz pracował w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W kolejnych latach był grafikiem w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie projektował plakaty związane z różnorodnymi wydarzeniami. Jego debiutancka wystawa miała miejsce w 1958 roku, a już w 1962 roku stał się członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP).

W ciągu swojej kariery artystycznej, Płóciennik miał okazję wystawiać swoje prace w krajach europejskich, takich jak Belgia, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Norwegia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Wielka Brytania, Węgry, Włochy i Rosja. Ponadto, jego sztuka dotarła na Filipiny, do Japonii, Kanady, Kuby, Maroko, Meksyku, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych oraz Wenezueli. Posiadaczami jego dzieł są renomowane ośrodki kulturalne, w tym Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Biblioteka Jagiellońska w Krakowie i Muzeum w Skopje.

Właścicielem niektórych prac Płóciennika jest również Wiesław Ochman, znany mecenas sztuki. Henryk Płóciennik zmarł 8 lipca 2020 roku w Łodzi. Jego pogrzeb odbył się 15 lipca 2020 roku na cmentarzu katolickim św. Wojciecha w Łodzi.

Twórczość

Henryk Płóciennik był artystą wszechstronnym, uznawanym za malarza, rysownika i grafika. W jego bogatej twórczości znajdowały się m.in. ekslibrisy, które są znakiem własności książek, zaprojektowanym przez artystę.

Styl Płóciennika charakteryzował się dużą abstrakcyjnością i czerpał inspiracje z różnych obszarów sztuki, szczególnie z 20-lecia międzywojennego. Jego dzieła nawiązywały do takich nurtów, jak konstruktywizm, kubizm i abstrakcja, które były popularne w tym okresie.

W miarę upływu lat, jego artystyczna wizja ewoluowała w kierunku dadaizmu i surrealizmu, co odmieniło jego podejście do tworzenia. Dzięki różnorodności inspiracji, artysta wykształcił swój unikalny styl.

W jego dorobku artystycznym można dostrzec prace, które zawierają zarówno geometryczne kształty, jak i bardziej intymne tematy, takie jak kobiece akty. Do jego technik tworzenia należały również linoryty, litografie, akwaforty i monotypie, co pokazuje jego wszechstronność i umiejętności w różnych mediach artystycznych.

Nagrody i odznaczenia

Henryk Płóciennik, uznany artysta, zdobył szereg cennych wyróżnień oraz nagród w swoim wieloletnim dorobku twórczym. Jego osiągnięcia są świadectwem nie tylko talentu, ale także poświęcenia dla sztuki. Wśród jego najważniejszych nagród można wymienić:

  • złoty medal Ministra Kultury i Sztuki I stopnia na I Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie w 1966,
  • medal honorowy za najlepsze prace w dziale grafiki na Dorocznej Wystawie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi w 1968,
  • srebrny medal na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku w 1969,
  • I nagroda na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie w 1996,
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

Te nagrody potwierdzają wysoką jakość jego twórczości oraz wkład w rozwój kultury polskiej.

Przypisy

  1. Rejestr spadkowy [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 04.05.2024 r.]
  2. Henryk Płóciennik: Nekrologi: Dziennik Łódzki [online], nekrologi.net, 16.07.2020 r. [dostęp 19.04.2022 r.]
  3. Nie żyje malarz, grafik i rysownik Henryk Płóciennik, tvp.info, 10.07.2020 r. [dostęp 19.04.2022 r.]
  4. a b c d Zmarł Henryk Płóciennik | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego [online], e-kalejdoskop.pl [dostęp 19.04.2022 r.]
  5. a b c d e „Sztuka jest jak odcisk palca”. Rozmowa z wybitnym polskim grafikiem – Henrykiem Płóciennikiem [online], Niezła sztuka, 16.09.2018 r. [dostęp 19.04.2022 r.]
  6. a b Henryk Płóciennik » Niezła sztuka [online], Niezła sztuka, 16.09.2018 r. [dostęp 19.04.2022 r.]
  7. Wystawa – Henryk Płóciennik, galeriaamcor.pl [dostęp 19.04.2022 r.]
  8. Ostatnie pożegnanie Henryka Płóciennika – Ministerstwo Sportu i Turystyki – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Sportu i Turystyki [dostęp 19.04.2022 r.]

Oceń: Henryk Płóciennik

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:22