Roman Kent, znany również jako Roman Kniker, był postacią niezwykle ważną w społeczności żydowskiej, zwłaszcza ze względu na swoje polskie korzenie.
Urodził się 18 kwietnia 1929 roku w Łodzi, a swoje życie zakończył 21 maja 2021 roku w Nowym Jorku.
W ciągu swojego życia był aktywnym działaczem, a jego największym osiągnięciem była funkcja prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, gdzie z pasją i zaangażowaniem walczył o pamięć i edukację dotyczącą Holokaustu.
Życiorys
Roman Kent przyszedł na świat w Łodzi jako syn fabrykanta Emanuela oraz Soni, pochodzącej z rodziny Lifszyc. W rodzinie miał czterech lat młodszego brata Leona, a także dwie siostry – Dorotę, w rodzinie nazywaną Daszą, oraz Renatę, zwaną Renią. Kształcił się w szkole żydowskiej, która miała swoją siedzibę przy ul. Magistrackiej 21 w Łodzi. W tym samym czasie uczył się tam także Marian Turski oraz Dawid Sierakowiak.
W czasie okupacji niemieckiej, Roman wraz z całą rodziną został zmuszony do osiedlenia się w getcie łódzkim, gdzie niestety stracił ojca. W roku 1944 Roman został deportowany w towarzystwie matki oraz rodzeństwa do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła jego matka. Następnie, razem z bratem Leonem, trafił do KL Gross-Rosen, a także do kompleksu AL „Riese”. Obaj bracia przebywali w podobozach Dörnhau (Kolce) i Märzbachtal (Marcowy Potok), które były częścią obozu w Wüstegiersdorf (Głuszyca). Po wojnie, w 1945 roku, Roman i Leon zostali ewakuowani do KL Flossenbürg.
Po zakończeniu wojny, Roman przetrwał razem z bratem i siostrami. W 1946 roku wyemigrował do USA, gdzie rozpoczął pracę jako przedsiębiorca. W ciągu swojego życia pełnił szereg istotnych funkcji, był między innymi przewodniczącym Amerykańskiego Zgromadzenia Żydów Ocalałych z Holocaustu, przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz przewodniczącym Fundacji na rzecz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dodatkowo, był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
W ostatnich latach życia Roman Ken był jednym z nielicznych żyjących więźniów kompleksu „Riese”. Jego historia osobista stanowi nie tylko zapis trudnych doświadczeń, ale także testament przetrwania i determinacji, które inspirują kolejne pokolenia.
Twórczość
W 2015 roku powstała wyjątkowa publikacja dla najmłodszych napisana przez Romana Kenta, której tytuł brzmi „Mój pies Lala”. Książka ta została wydana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i jest osadzona w tragicznych realiach łódzkiego getta. Opowiada ona poruszającą historię miłości między małym Romkiem a jego wiernym psem, co stanowi dla młodych czytelników nie tylko lekcję historii, ale również emocjonalną opowieść o przyjaźni.
Pięć lat później, w 2020 roku, ukazała się jego autobiografia zatytułowana „Jedynym wyjściem była odwaga”. Książka ta została wydana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i stanowi ważny dokument przeżyć autora, pełen refleksji oraz osobistych doświadczeń związanych z trudnymi czasami, które przyszło mu znieść. Roman Kent w swojej twórczości nie tylko dzieli się swoimi wspomnieniami, ale także zachęca do odważnej konfrontacji z przeszłością.
Upamiętnienie
Na podstawie książki „Mój pies Lala” oraz autobiografii Knikiera „Jedynym wyjściem była odwaga”, opowiadaczka i jedna z założycielek Stowarzyszenia Grupa Studnia O, Beata Frankowska, stworzyła urzekającą opowieść dla dzieci zatytułowaną „Lala. Historia pewnego cudu”.
W tej narracji przedstawione zostało dzieciństwo Romana Klinkiera, które miało miejsce w przedwojennej Łodzi, a także wczesne lata rodziny Klinkierów spędzone w łódzkim getcie. Historia akcentuje niezwykłą przyjaźń, jaką łączyła Romana oraz jego rodzeństwo z suczką Lalą.
Premiera tej poruszającej opowieści odbyła się w listopadzie 2023 roku w Warszawie, podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka na akordeonie oraz piękny śpiew, za które odpowiedzialny był Robert Lipka, wspomagany w dwóch pieśniach przez grupę Folkovo.
Przypisy
- Lala. Historia pewnego cudu. festiwalopowiadania.pl, 18.11.2023 r. [dostęp 18.11.2023 r.] (pol.).
- Opowiadacze, kontakty. studnia.org. [dostęp 18.11.2023 r.]
- Mój pies Lala | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie [online], polin.pl [dostęp 26.01.2023 r.]
- RomanR. Kent RomanR., Mój pies Lala, Wyd. 1, Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich, 2015. [dostęp 26.01.2023 r.]
- a b c Zmarł jeden z ostatnich więzionych w Riese. „Nienawiść nigdy nie jest dobra”, mówił. walbrzych.wyborcza.pl. [dostęp 24.05.2021 r.] (pol.).
- a b c ''Nie żyje Roman Kent (1929 – 2021)'' [online], jewish.pl [dostęp 24.05.2021 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jerzy Rachowski | Krzysztof Baszczyński | Franciszek Kaczmarek (burmistrz) | Eugen Nippe | Mieczysław Bilek (prawnik) | Aleksander Heiman-Jarecki | Henoch Gutman | Krzysztof Żyndul | Wacław Frankowski | Tomasz Księżczyk | Kazimierz Przybył | Jacek Graczyk | Andrzej Terlecki | Alfred Brunon Bem | Tobiasz Bocheński | Longin Szymański | Lejb Olszaniecki | Ryszard Ulicki | Karol Kirst | Lejzor SirkisOceń: Roman Kent