Henoch Gutman


Henoch Gutman to postać, która pozostaje w pamięci jako ważny polski działacz konspiracyjny w społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej. Urodził się w 1919 roku w Łodzi, gdzie rozpoczynał swoje życie, a jego działalność miała ogromny wpływ na wydarzenia tamtych lat.

W 1943 roku, w tragicznych okolicznościach, zginął, ale jego dziedzictwo jest pamiętane do dziś. Gutman pełnił rolę dowódcy grupy bojowej w czasie heroicznych zmagań powstania w getcie warszawskim, momentu, który na stałe wpisał się w historię walki o ludzką godność i przetrwanie w obliczu ekstremalnego terroru.

Życiorys

Henoch Gutman był postacią, która pochodziła z łódzkichBałut. W okresie przedwojennym należał do organizacji Jidisze Socjalistisze Arbeter Jungt „Frajhajt”. W trakcie okupacji niemieckiej znalazł się w warszawskim getcie, gdzie był powiązany z komuną chalucową przy ul. Dzielnej 34.

W lecie 1942 roku, Gutman był częścią grupy drorowców, która podjęła nieudaną próbę ucieczki do Werbkowic w pobliżu Hrubieszowa. Niestety, większość członków tej grupy została zatrzymana podczas podróży i zamordowana.

Również w sierpniu 1942 roku, Henoch Gutman próbował zamachu na Mieczysława Szmerlinga, komendanta Umschlagplatzu, choć ten plan również się nie powiódł. W styczniu 1943 roku, stał się uczestnikiem pierwszych starć z niemieckimi żołnierzami w getcie.

Podczas powstania w warszawskim getcie, Gutman pełnił funkcję dowódcy oddziału na obszarze tzw. szopu szczotkarzy. Niestety, 2 maja podczas walki przy ul. Franciszkańskiej 30 został ciężko ranny. Okoliczności jego śmierci pozostają nieznane.

Przypisy

  1. a b Anka Grupińska – Odczytanie listy (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2014 r.; ISBN 978-83-7536-734-8) str. 69

Oceń: Henoch Gutman

Średnia ocena:5 Liczba ocen:17