Teodor Juliusz Ziegler, który przyszedł na świat 13 marca 1907 roku w Łodzi, był osobą niezwykle zasłużoną dla regionu. Jego życie związane było z rodzinnym miastem, gdzie również zakończył swoją życiową podróż 6 sierpnia 1991 roku.
Był znanym łódzkim turystą oraz krajoznawcą, który poświęcił się działalności turystycznej, promując piękno i bogactwo kulturalne swojej okolicy. Działalność Teodora Zieglera znacząco wpłynęła na rozwój turystyki w Łodzi, a jego pasja do odkrywania nowych miejsc oraz historia lokalnych tradycji zachęcały wiele osób do poznawania otaczającego świata.
Praca zawodowa
Teodor Ziegler rozpoczął swoją karierę zawodową po ukończeniu Gimnazjum Humanistycznego B. Brauna w Łodzi w 1926 roku.
Po zakończeniu nauki, podjął pracę w biurze Spółki Zakładów Bawełnianych Ludwika Geyera, gdzie z determinacją awansował na stanowisko prokurenta. W tej roli pełnił swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej.
W 1940 roku, w trakcie hitlerowskiej okupacji, Ziegler został zwolniony z pracy za odmowę podpisania volkslisty. W wyniku tego, został skierowany przez Hitlerowski Urząd Pracy – Arbeitsamt – do pracy w browarze w Łodzi, gdzie zajął się pomocą w transporcie, pracując jako pomocnik woźnicy. Cały czas okupacji spędził w tej roli.
Po wojnie, Ziegler nie zakończył swojej przygody z browarnictwem i pozostał w tym zakładzie, gdzie pracował aż do 1946 roku jako zastępca kierownika działu transportu.
Po 1946 roku zdecydował się powrócić do przemysłu włókienniczego, obejmując kierownicze stanowiska w administracji zakładów. Najpierw był zatrudniony w Zakładach Przemysłu Jedwabniczego im. W. Wróblewskiego, a następnie pracował w Fabryce Firanek i Koronek w Łodzi, w której kontynuował swoją karierę aż do przejścia na zasłużoną emeryturę.
Pozazawodowe działania społeczne w sporcie, turystyce i krajoznawstwie
W latach 1926–1939 Teodor Ziegler był aktywnym członkiem Klubu Sportowego „Geyer”, gdzie z pasją uprawiał lekkoatletykę. Jego miłość do sportów zimowych wyrażała się w przynależności od 1934 roku do sekcji narciarskiej Polskiego Związku Narciarskiego z siedzibą w Krakowie. Narciarstwo stanowiło dla niego zarówno sposób na spędzanie czasu w górach, jak i na nizinach, a co roku uczestniczył w dziesięciodniowych obozach narciarskich, które odbywały się w takich miejscach jak Zwardoń, Sławsko oraz Woszochcice.
Od 1929 roku związany był z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym (PTK), a od 1931 roku także z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim (PTT). Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku ponownie zaangażował się w działalność PTK, a w 1948 roku został wybrany do Zarządu Oddziału Łódzkiego PTK podczas Walnego Zgromadzenia.
W wyniku integracji PTK z PTT, od 1951 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), gdzie do 1958 roku pełnił rolę skarbnika oddziału. Równocześnie sprawował również zaszczytną funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej w Zarządzie Okręgu PTTK Łódź.
Okres 1951–1962 to czas dużego zapotrzebowania na wykwalifikowanych działaczy, co skłoniło go do podejmowania różnych ról w wielu komisjach. Był aktywny w Komisji Pieszej, a w niektórych kadencjach również w Komisji Górskiej, oraz w Komisjach Problemowych, w tym w Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego oraz w Sądzie Koleżeńskim.
W 1954 roku zorganizował i prowadził Koło PTTK przy Zakładach Jedwabniczych im. Gen. W. Wróblewskiego. W krótkim czasie Koło zyskało dużą popularność oraz liczne grono członków, organizując różnorodne wycieczki oraz uczestnicząc w wielu rajdach, w tym corocznym Rajdzie Włókniarzy.
W latach 1960–1962 przewodniczył Oddziałowej Komisji Turystyki Pieszej, a pod jego wpływem powstał w Oddziale Klub Turystów Pieszych „Salamandra”. Rozpoczęto także organizowanie imprezy dla młodzieży szkolnej znanej jako „Rajd na raty”, która zyskała przychylność ze strony Kuratorium Łódzkiego.
W 1963–1971 roku stał na czele największego zrzeszenia łódzkich piechurów w Kole Terenowym Pieszych Oddziału Łódzkiego. Koło oprócz regularnych niedzielnych wycieczek, organizowało także różnorodne rajdy, takie jak „Jesień Pieszych”.
W trakcie swoich licznych działań w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Ziegler był zarówno inicjatorem, jak i organizatorem wielu rajdów, wycieczek oraz złazów. Jego zaangażowanie sprawiało, że często brał czynny udział w tych wydarzeniach, występując często w roli kierownika grup.
Każde z tych przedsięwzięć miało na celu odkrywanie piękna mniej znanych zakątków Polski. Oprócz tego, Teodor Ziegler posiadał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej oraz Przodownika Turystyki Górskiej. W 1960 roku otrzymał tytuł Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, a w 1967 roku Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej.
Odznaczenia
Teodor Ziegler, za swoją wieloletnią pracę zawodową i społeczną, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie w rozwój różnych dziedzin.
- Złoty Krzyż Zasługi, 1969,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1975,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi, 1969,
- Srebrna odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego”, 1972,
- Złota Honorowa Odznaka PTTK, 1960,
- Medal „Za Zasługi w Kulturze Fizycznej i Turystyce”, 1964,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”, 1966,
- Medal Aleksandra Janowskiego, 1968,
- Brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”, 1975,
- Medal XXV-lecia Oddziału PTTK, 1975,
- Odznaka Za Zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Łodzi, 1979,
- Medal XXX-lecia Komisji Turystyki Pieszej, 1982,
- Medal 100-lecia Turystyki Polskiej, 1982.
Śmierć i miejsce pochówku
Teodor Ziegler zmarł 6 sierpnia 1991 roku w Łodzi. Po jego śmierci, spoczął na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Jego miejsce znajduje się w części ewangelickiej, zlokalizowanej po lewej stronie kaplicy przedpogrzebowej.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Denys | Szymon Dżigan | Maciej Tubis | Wojciech Łuszczykiewicz | Joanna Kulmowa | Bolesław Bolkowski | Wojciech Pilarski | Piotr Krukowski | Jerzy Zabłocki | Beata Kępińska | Patrycja Bukowska | Tatiana Stachak | Mirosław Henke | Stanisław Cuchra-Cukrowski | Jerzy Rogowski | Kama Kowalewska | Leon Michalski (malarz) | Józef Piwkowski | Władysław Stańczykowski | Wojciech FiwekOceń: Teodor Ziegler