Zbigniew Gessler


Zbigniew Henryk Gessler, urodzony w Łodzi 17 kwietnia 1921 roku, to postać, która z pewnością wpisuje się w karty polskiej historii. Zmarł 29 kwietnia 2004 roku w Warszawie.

Był on nie tylko wybitnym rzemieślnikiem, ale także politykiem, który zasłynął z działalności jako poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys

Urodził się w zamożnej rodzinie przedsiębiorców z Łodzi, gdzie jego ojciec prowadził firmę specjalizującą się w produkcji dziecięcych wózków oraz rowerów. Koniec edukacji w średniej szkole handlowej ukończył w 1935 roku. W 1940 roku, w wyniku okoliczności wojennych, przeniósł się z matką, Teodorą Gessler, z rodzinnego miasta do Warszawy.

Począwszy od 1945 roku rozpoczął swoją działalność gospodarczą, otwierając zakład cukierniczy w Warszawie, który ulokował na Starym Mieście. Obok tego, prowadził także cukiernię „Bajka” przy ul. Marszałkowskiej oraz oferował słodkości w „Staropolskiej” na warszawskich Bielanach.

Gessler był nie tylko znanym cukiernikiem, ale także aktywnym działaczem politycznym. Jako członek Stronnictwa Demokratycznego pełnił rolę przewodniczącego Dzielnicowego Komitetu na Woli. Jego zaangażowanie w życie publiczne doprowadziło do tego, że zasiadał w Radzie Narodowej m.st. Warszawy oraz w Prezydium Stołecznego Komitetu, a także w Centralnym Sądzie Partyjnym.

W 1985 roku zdobył mandat posła na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Warszawa Wola, reprezentując Stronnictwo Demokratyczne. Zasiadał w kilku ważnych komisjach, w tym w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się nowelizacją ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu. Niestety, starania o reelekcję w 1989 w okręgu Warszawa–Mokotów zakończyły się niepowodzeniem.

Oprócz działalności politycznej, Gessler był również aktywną postacią w środowisku rzemieślniczym. Przez wiele lat pełnił funkcję członka zarządu oraz podstarszego Cechu Rzemiosł Spożywczych od 1959 do 1981, a w latach 1987-1989 był starszym cechu. Przewodniczył także Ogólnopolskiej Komisji Branży Cukierniczej przy Centralnym Związku Rzemiosła.

Prywatnie był żonaty z Wandą z domu Marciniak, utalentowaną malarką. Miał dwóch synów, Adama i Piotra, którzy również zostali restauratorami. Był teściem dla znanych postaci kulinarnych, Marty i Magdaleny Gessler.

W uznaniu swoich zasług był odznaczony licznymi nagrodami, w tym Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego oraz Medalem 40-lecia Polski Ludowej. Po zakończeniu swojego życia spoczął na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 78D-6-1).

Przypisy

  1. Justyna Wróbel, Moje pomysły rodzą się z niezaspokojonych potrzeb, biznespolska.pl, 24.03.2003 r.
  2. „Gazeta Stołeczna”, nr 104, 05.05.2004 r., s. 13.
  3. „Gazeta Stołeczna”, nr 103, 04.05.2004 r., s. 12.
  4. Ocenią samych siebie, „Kurier Polski”, nr 56, 20.03.1986 r., s. 2.

Oceń: Zbigniew Gessler

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:20