Dywilan


Dywilan to znana polska marka, której siedziba znajduje się w sercu Łodzi. Specjalizuje się w produkcji dywanów oraz chodników, łącząc tradycję z nowoczesnym wzornictwem.

W ofercie firmy można znaleźć wiele unikalnych modeli, które nadadzą każdemu wnętrzu charakteru oraz stylu. Dzięki wysokiej jakości materiałom oraz starannemu rzemiosłu, produkty Dywilana cieszą się uznaniem zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.

Historia

od XIX w., do II WŚ

Historia marki sięga drugiej połowy XIX wieku. W roku 1881 w ulicy Kilińskiego Juliusz Fial oraz Wilhelm Lucker utworzyli małą fabrykę zajmującą się produkcją pluszu. Wkrótce do tego duetu dołączył Ferdynand Finster, a po jego śmierci jego brat Teodor przejął stery w Łódzkiej Manufakturze Pluszowej. Spektakularnie wzrosła nie tylko produkcja, ale także liczba pracowników, która wówczas wynosiła 275 osób. Początkowo zakład specjalizował się w tkaninach obiciowych oraz imitacjach futer. Działania Teodora sprawiły, że manufaktura stała się liderem w Królestwie Polskim, co zaowocowało powstaniem nowej jednostki – Dywan Wschodni.

W trakcie II wojny światowej, w fabryce pod nazwiskiem Teodora Finstera, produkowano głównie koce oraz sukno mundurowe na potrzeby armii niemieckiej, jak również tkaniny obiciowe, dywany i chodniki na papierowych podkładach. Wówczas załoga liczyła około 900 pracowników, głównie pochodzenia niemieckiego.

Po II WŚ

Styczeń 1945 roku przyniósł znacjonalizowanie fabryki, która zaczęła działać jako Zakłady Przemysłu Jedwabniczo – Galanteryjnego nr 1. W 1951 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy, tym razem na Fabrykę Pluszu i Dywanów imienia Tadka Ajzena, gdzie zatrudniano około 1000 ludzi. Lata gierkowskie spowodowały decyzję o przekształceniu produkcji, koncentrując się głównie na dywanach wełnianych. W obliczu uchwały rządowej z 1972 roku rozpoczęto budowę nowego zakładu w ulicy Dąbrowskiego 247. Ten nowy zakład był elementem planu, mającego na celu przeniesienie działalności przemysłowej z centrum Łodzi na obrzeża miasta, wytwarzając jednocześnie pierścień przemysłowy wokół obszarów mieszkalnych.

Budowę zakończono po 24 miesiącach. Przedsiębiorstwo miało pełną zdolność do produkcji dywanów i chodników z wełny, przeprowadzając cały proces technologiczny od farbiarni po wykończalnię. W 1975 roku osiągnięto pełną zdolność produkcyjną, wyProdukując 1,5 miliona m² dywanów oraz 0,5 miliona m² tkanin obiciowych. To również był kluczowy moment, kiedy dywany Dywilanu zaczęły zdobywać zagraniczne rynki, zwłaszcza w krajach arabskich, gdzie tradycyjne wyroby były chętnie nabywane przez nawet arabskich szejków. W latach 1975 i 1976 około 40% produkcji zostało wyeksportowane, a w 1979 roku ten odsetek wzrósł do 60%. W 1974 roku, w drodze konkursu wśród pracowników, nowa nazwa Fabryka Dywanów Dywilan została podana do publicznej wiadomości.

III Rzeczpospolita

Początek lat 90. to okres typowych problemów dla większości przedsiębiorstw w branży przemysłu lekkiego w Polsce. Problemy finansowe miały związek z wojną w Zatoce Perskiej, przez co fabryka doświadczyła przerwy w dostawach na ten rynek. W rezultacie zakład został obciążony kostkami roszczeniowymi za nadmierne zapasy.

Producent dywanów Dywilan nie poradził sobie z wyzwaniami, co zakończyło się ogłoszeniem upadłości w czerwcu 1999 roku. Budynki oraz maszyny wykupiło kilku prywatnych przedsiębiorców, a dokumentacja trafiła do archiwum i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, natomiast wyroby specjalne przekazano Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Okres zawieszenia działalności Dywilanu był krótki, bowiem w październiku 2000 roku syndyk majątku upadłościowego wystawił na sprzedaż część mienia zakładu. Prywatna łódzka firma J. Jakubiak S.A. nabyła około 12% nieruchomości oraz park maszynowy, a także prawo do znaku towarowego Dywilan i dotychczasowego wzornictwa. I tak Dywilan wszedł w nowy etap rozwoju jako Dywilan Polskie Dywany Wełniane, koncentrując się na produkcji i sprzedaży dywanów z wełny.

Rok 2008 okazał się przełomowy, gdyż z pozyskanymi funduszami unijnymi zainstalowano nowoczesne, ośmiokolorowe krosno dywanowe. Nowa maszyna znacznie poprawiła zdolności produkcyjne oraz wzbogaciła projektowanie nowych kolekcji dywanów i chodników. W sierpniu 2009 roku firma przeszła na nową nazwę, zmieniając J. Jakubiak na Dywilan, co miało na celu zwiększenie rozpoznawalności marki na rynku krajowym i międzynarodowym.

W 2010 roku, po długim i owocnym okresie doświadczeń w produkcji dywanów, firma zaczęła tworzyć tkane sztuczne trawy do zastosowań sportowych i dekoracyjnych, współpracując z Instytutem Badawczym Nawierzchni Sportowych w Gandawie oraz belgijskim producentem maszyn. W 2012 roku ruszyła produkcja tkanej maty pod murawy hybrydowe. 19 lutego 2021 roku dokonano zmiany formy prawnej, przekształcając spółkę akcyjną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Profil działalności

Dywilan jest renomowaną firmą, która koncentruje się głównie na wytwarzaniu dywanów oraz chodników, a także na detalicznej sprzedaży swoich produktów. Na terenie całego kraju dysponuje jednym sklepem firmowym, ale również sprzedaje swoje wyroby za pośrednictwem różnych pośredników. Oprócz działalności komercyjnej, produkty Dywilanu zdobią wiele prestiżowych lokalizacji w Polsce.

W szczególności można je zobaczyć w takich miejscach jak:

Firma nie tylko oferuje wyjątkowe produkty, ale także ma znaczący wpływ na kulturalny krajobraz Polski poprzez swoje dekoracje w tych wysoce znaczących miejscach.

Przypisy

  1. DYWILAN SPÓŁKAD.S., Dywilan - Polskie Dywany Wełnianie [online], [dostęp 27.09.2021 r.]
  2. Znajdź dywany i chodniki Dywilan w Twoim mieście! [online], 30.05.2018 r. [dostęp 30.05.2018 r.]
  3. Realizacje [online], 30.05.2018 r. [dostęp 30.05.2018 r.]
  4. a b c Historia [online], 30.05.2018 r. [dostęp 30.05.2018 r.]

Oceń: Dywilan

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:16