Olechów-Janów


Osiedle Olechów-Janów to interesujący obszar administracyjny położony w Łodzi, wschodniej części miasta. Znajduje się ono w obrębie dzielnicy Widzew, a konkretnie obejmuje dwa osiedla: Olechów oraz Janów.

Olechów-Janów stanowi jednostkę pomocniczą gminy, która pełni ważne funkcje w lokalnej administracji. To połączenie dwóch osiedli stwarza ciekawy kontekst do analizy dynamicznego rozwoju tej części Łodzi.

Powierzchnia i mieszkańcy

Osiedle Olechów-Janów zajmuje niewielką przestrzeń o powierzchni wynoszącej około 6–7 km², w której mieszka ponad 20 tysięcy ludzi.

Obszar i zabudowa

Obszar osiedla jest wykorzystywany na różne sposoby. Część z niego zajmuje budownictwo mieszkalne oraz związane z nim tereny, inne fragmenty są przeznaczone pod działalność przemysłową, w tym elektrociepłownię oraz magazyny. Największa część to nieużytki, które niegdyś stanowiły pola i łąki, a obecnie pokryte są młodymi lasami.

Na terenie osiedla zauważyć można nowoczesne budynki wielorodzinne, wznoszone głównie z cegły i pustaków pod koniec XX oraz na początku XXI wieku. Dodatkowo w obszarze Olechowa znajdują się również bloki z wielkiej płyty, których budowa rozpoczęła się w latach 80.

Południową granicę osiedla wyznacza rzeka Olechówka, przez teren osiedla przepływa także mała rzeczka, która jest jej dopływem. Wzdłuż ulicy Przybyszewskiego, gdzie umownie przebiega granica między Olechowem a Janowem, zlokalizowane są rury ciepłownicze, nad którymi znajdują się dwie kładki dla pieszych, ułatwiające komunikację mieszkańców.

Infrastruktura

Osiedle Olechów-Janów oferuje bogaty zestaw usług i instytucji wspierających mieszkańców, co czyni je wygodnym miejscem do życia.

Wśród dostępnych obiektów znajdują się:

  • apteki,
  • biblioteki: Dział Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji oraz Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi (Widzew), a także Filia nr 11, która otworzyła swoje drzwi na ul. Zakładowej 50 pod koniec 2014 roku,
  • kościoły: Parafia pw. św. papieża Jana XXIII oraz Parafia pw. Świętego Jana Ewangelisty,
  • placówki bankowe,
  • biuro podróży,
  • przedszkola: Przedszkole Miejskie Nr 4 oraz jego filia przy ul. Ziemowita 7, a także Przedszkole Miejskie Nr 234,
  • przychodnie lekarskie,
  • siedziba policji (I Rewir Dzielnicowy VI Komisariatu) oraz straży miejskiej,
  • szkoły podstawowe: SP 141 oraz SP 205,
  • szkoły prywatne,
  • urzędy pocztowe: UP nr 14 oraz UP nr 27.

Te wszystkie elementy składają się na wszechstronną i funkcjonalną infrastrukturę, która sprzyja codziennemu życiu mieszkańców osiedla.

Komunikacja

W obszarze Olechowa-Janowa można znaleźć liczne punkty handlowe oraz usługowe, które zaspokajają różnorodne potrzeby mieszkańców. Atrakcyjna lokalizacja osiedla zapewnia łatwy dostęp do komunikacji miejskiej poprzez pętlę autobusową, gdzie kończą bieg linie 72AB, 80AC, 90A, 91ABC, 96, jak również nocne linie N1A oraz N5A.

Warto dodać, że do Olechowa dociera także autobus linii 82AB. Transport tramwajowy uzupełniają tramwaje kursujące na liniach 9 oraz 10B, co znacznie zwiększa możliwości komunikacyjne mieszkańców.

Na terenie osiedla wyróżnia się także elektrownia EC-4, która jest znana z najwyższych konstrukcji w Łodzi. Jej imponujące kominy mają wysokość 265 oraz 200 metrów, co czyni je charakterystycznymi punktami w miejskim krajobrazie.

Podział osiedla

Osiedle Olechów-Janów jest wynikiem administracyjnego wyodrębnienia fragmentu miasta, które łączy różne obszary i ciekawe podziały. W jego obrębie znajdują się dwa główne osiedla:

  • osiedle Janów, znane również jako Osiedle H. Sienkiewicza lub Osiedle Sienkiewiczowskie. Ta nazwa wynika z ulic, które noszą imienia bohaterów literackich stworzonych przez Henryka Sienkiewicza,
  • osiedle Olechów, które zostało podzielone na kilka podosiedli:
    • osiedle Słowiańskie, gdzie nazwy ulic nawiązują do imion oraz przydomków polskich królów,
    • osiedle Olechów-Północ, zlokalizowane pomiędzy ulicami Hetmańską, Zakładową i Transmisyjną,
    • osiedle Olechów-Południe, mieszczące się w rejonie ulic Hetmańskiej, Zakładowej i Łokietkówny.

Interesującym aspektem jest historyczna nazwa obszaru Olechowa-Północ, który w przeszłości znany był jako Osiedle 70-lecia Odzyskania Niepodległości. W granicach administracyjnych osiedla znajdują się również domki szeregowe znane jako Augustów.

Przypisy

  1. Aktualności - Przedszkole Miejskie nr 234 [online], www.pm234lodz.wikom.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  2. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16.01.2014 r.

Oceń: Olechów-Janów

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:14