Pawilon „Kapelusz Pana Anatola”


Pawilon „Kapelusz Pana Anatola” to fascynujący przykład architektury modernistycznej, który mieści się w Łodzi. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego 6 i został zaprojektowany przez uznanego architekta Aleksandra Zwierkę.

Budowa tego wyjątkowego domu towarowego trwała w latach 1962–1964, a jego forma oraz struktura odzwierciedlają ówczesne trendy w architekturze, będące w zgodzie z duchem modernizmu.

Historia

Pawilon został zaprojektowany przez Aleksandra Zwierko w 1959 roku jako obiekt pełniący funkcje handlowo-usługowe. Od samego początku jego realizacji towarzyszyła budowa zespołu czterech dziesięciopiętrowych bloków mieszkalnych w osiedlu Kurak. Wiosną 2020 roku, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wszczęciu procedury wpisu budynku do rejestru zabytków. Jako podstawę tej decyzji podano, że: „Całość stanowi cenny w skali ponadlokalnej przykład powojennej architektury modernistycznej o zachowanej pierwotnej funkcji”.

Rok 2022 był przełomowy dla pawilonu, ponieważ zakończono w nim gruntowny remont. Dnia 4 stycznia 2022 roku, w obiekcie została uruchomiona przychodnia miejska, co wskazuje na jego dalsze wykorzystanie w kontekście potrzeb lokalnej społeczności.

Obiekt zyskał przydomek „Kapelusz Pana Anatola”, co jest bezpośrednim odniesieniem do jego charakterystycznego, odwróconego kształtu, który nawiązuje do dzieła Jana Rybkowskiego – filmu „Kapelusz Pana Anatola”. Ten związek ze sztuką jest dowodem na inspiracje architektoniczne i kulturowe, które wpływają na odbiór tego miejsca w Łodzi.

Architektura

Pawilon „Kapelusz Pana Anatola” jest interesującą konstrukcją, w której wykorzystano żelbet oraz ceramiczną cegłę.

Obiekt charakteryzuje się nowoczesnym, całkowicie przeszklonym wyglądem, co pozwala na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrza.

Architektura budynku opiera się na planie przypominającym okrąg, co nadaje mu wyjątkowy kształt i sprawia, że jest niezwykle zjawiskowy.

W jego centralnej części stworzono niewielki dziedziniec, który pełni funkcję otwartej przestrzeni, zachęcającej do relaksu.

Na zakończenie, całość przykryto dachem, który został wysunięty przed fasadę, tworząc tym samym efektowną przestrzeń pod gołym niebem.

Przypisy

  1. AgnieszkaA. Szynk AgnieszkaA., Nowa przychodnia miejska w Łodzi. Dni otwarte, zapisy, godziny otwarcia [zdjęcia] [online], 04.01.2022 r. [dostęp 04.01.2022 r.]
  2. a b Kapelusz Anatola – remont – Bryła – polska architektura [online], bryla.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
  3. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Modernistyczny Kapelusz | miasto Ł [online] [dostęp 29.03.2021 r.]

Oceń: Pawilon „Kapelusz Pana Anatola”

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:11