Dom handlowy „Magda”


Dom handlowy „Magda” to wyjątkowy przykład modernistycznej architektury, który znajduje się w sercu Łodzi. Zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej 30/32, budynek został wzniesiony w okresie od 1964 do 1967 roku. Dziś jest on nie tylko miejscem zakupów, ale również ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta.

Warto zaznaczyć, że dom handlowy przekształcił się z dawnego Domu Gospodyni „Magda”, co świadczy o jego długiej i bogatej historii w kontekście rozwoju lokalnego rynku handlowego.

Historia

Pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy myślimy o Domu Handlowym „Magda”, to jego bogata historia, która sięga początków XX wieku. Na miejscu, gdzie obecnie znajduje się ten znany obiekt, w 1907 roku powstał teatr „Urania”, zbudowany przez Teodora Junoda i Eduarda Vortheila. Był to teatr przeniesiony z ul. Piotrkowskiej 21, który cieszył się dużą popularnością, mieścił 250 osób i gościł takie osobistości jak Julian Tuwim. Swoją karierę na deskach teatru „Urania” rozpoczął również Eugeniusz Bodo, syn Teodora. Po zakończeniu II wojny światowej, budynek został niestety rozebrany.

Wiosną 1960 roku zaczęły pojawiać się pierwsze artykuły dotyczące budowy nowego obiektu – Domu Gospodyni. Po wyburzeniu starych budynków, 22 lipca 1961 roku, na ich miejscu urządzono prowizoryczny skwer. W maju 1964 roku rozpoczęto budowę Domu Gospodyni, który zaprojektowali Jerzy Wilk oraz Antoni Beilla. Wkrótce potem, w 1965 roku, „Dziennik Łódzki” ogłosił konkurs na nazwę dla tego nowoczesnego obiektu, a kilka miesięcy później, w październiku, podjęto decyzję o nadaniu mu imienia „Magda”. Uroczyste otwarcie miało miejsce w styczniu 1967 roku.

W momencie otwarcia, Dom Handlowy „Magda” oferował szereg usług i sklepów, w tym samoobsługowy sklep spożywczy, punkty sprzedaży artykułów chemicznych oraz gospodarstwa domowego, a także salon kosmetyczny. W 1995 roku w „Magdzie” otwarto pierwszą w Łodzi placówkę sieci McDonald’s, która niestety zakończyła swoją działalność w 2015 roku.

Na placu przed „Magdą” od 2002 roku znajduje się rzeźba Marcela Szytenhelma pod tytułem „Twórcy Łodzi Przemysłowej”. Miejsce to zyskało również popularność dzięki filmowi „Wesela nie będzie” w reżyserii Waldemara Podgórskiego, który powstał w 1978 roku. W obrazie tym występuje główny bohater Wojtek, grany przez Krzysztofa Stroińskiego, który odwiedza tenże dom handlowy, aby zrobić zakupy dla swojej wybranki, Małgośki, przedstawianej przez Annę Dymną.

Architektura

Budynek handlowy „Magda” wyróżnia się prosta i oszczędną formą architektoniczną, która nosi cechy modernizmu. Jego bryła, choć nowoczesna, jest przemyślana tak, aby harmonijnie wkomponowywała się w wielkomiejskie otoczenie, w którym dominują różnorodne, eklektyczne kamienice.

Jednakże, co istotne, projekt architektoniczny tego budynku nie przytłacza sąsiedniej zabudowy. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wysokości do pobliskich obiektów, harmonizuje z wizerunkiem przestrzeni, w której się znajduje.

Przypisy

  1. a b MonikaM. Czechowicz MonikaM., baedeker łódzki: PIOTRKOWSKA 30/32 – Urania i Magda [online], baedeker łódzki, 07.04.2017 r. [dostęp 29.03.2021 r.]
  2. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Gdzie się podziały… Balaton i inne bary | miasto Ł [online] [dostęp 30.03.2021 r.]
  3. MatyldaM. Witkowska MatyldaM., McDonald’s w Magdzie zamknięty. To była pierwsza restauracja sieci otwarta w Łodzi [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Łódzki, 01.12.2015 r. [dostęp 29.03.2021 r.]
  4. ŁukaszŁ. Biskupski ŁukaszŁ., Narodziny kina z ducha varieté. Kultura atrakcji przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, „Dialog", nr 1/2013 [dostęp 27.09.2021 r.]

Oceń: Dom handlowy „Magda”

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:23