Czerwony Rynek w Łodzi


**Czerwony Rynek w Łodzi** to niezwykle ważna lokalizacja w mieście, która wyróżnia się bogatą ofertą handlową oraz różnorodnymi usługami. Znajduje się ona po wschodniej stronie ulicy Rzgowskiej, pomiędzy ulicami Leczniczą a Broniewskiego.

Na tym terenie można znaleźć nie tylko cenny rynek, ale także liczne sklepy, bary, banki, apteki oraz inne punkty usługowe. Czerwony Rynek pełni istotną rolę jako centralny punkt zakupowy dla mieszkańców okolicznych osiedli, które obejmuje. Tak zróżnicowana oferta sprawia, że jest to >>>>atrakcyjne miejsce do codziennych zakupów oraz spotkań społecznych.

Historia

Królestwo Polskie

Pod koniec XIX wieku, w okolicach Dąbrowy, wieś pod Łodzią zaczęła przeżywać szybki rozwój urbanistyczny. W tej epoce zbudowano liczne zakłady przemysłowe, a także rozpoczęła się proces parcelacji lasów oraz pól, a także ziem chłopskich. Dzięki tym współczesnym przemianom, ulokowano tu drugie co do wielkości przedmieście Łodzi, które zyskało centralny plac – Czerwony Rynek.

Sam rynek powstał około 1900 roku, kiedy to osada Nowe Chojny, również nazywana Dąbrówką przez ówczesnych mieszkańców, zaczęła gwałtownie się rozwijać, co przyczyniło się do wzrostu liczby jej mieszkańców. W 1909 roku, na ulicy Rzgowskiej 74, otwarto kinematograf Orion, a jego charakterystyczna architektura przetrwała do współczesności.

Hüttman, jeden z właścicieli działek przy ul. Rzgowskiej, wydzielił kawałek swojego gruntu i założył targowisko, pobierając opłaty od sprzedających. Obecne granice obszaru rynku wyznaczają domy, które przetrwały do dziś: narożny przy ul. Rzgowskiej 68 oraz przy ul. Łącznej 32. W chwili obecnej, w miejscu dawnego targowiska, stoi stacja benzynowa oraz wysoki blok mieszkalny przy ul. Łącznej 28.

II Rzeczpospolita

Targowisko nazywane było Rynkiem Hittmana (nawiązując do spolszczonego nazwiska Hüttman) jeszcze na planach miasta sprzed 1923 roku. W późniejszych planach z 1923 i 1925 roku, rynek oznaczony był jedynie jako Rynek. W 1933 roku, po raz pierwszy pojawiła się nazwa Rynek Czerwony. Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia tej nazwy; jedną z wersji mówi się, że nadanie jej, było inicjatywą radnych Polskiej Partii Socjalistycznej, mającą na celu podkreślenie robotniczego charakteru dzielnicy Chojny.

Niektóre miejskie legendy sugerują, że nazwa „Czerwony” pochodzi od krwi, a jej źródłem miała być pacyfikacja manifestacji robotniczej w 1905 roku przez carskich kozaków, którzy ponoć zostawili na rynku ciała pięciu bojowców, jako przestrogę dla łodzian.

Polska Ludowa

W latach 1955-1970 w soboty rynek tętnił życiem za sprawą tzw. perskiego jarmarku, na którym można było nabyć, sprzedać lub wymienić monety, znaczki pocztowe, stare książki, klamki, krany, a nawet zwierzęta. Do 1970 roku Rynek był w dużej mierze niebrukowany, co w deszczowe dni skutkowało powstawaniem kałuż i błota, co znacznie utrudniało handel.

Począwszy od 1972 roku, rozpoczęła się ogromna przebudowa Chojen, które niegdyś nosiły nazwę „Nowe”, a następnie „Stare”. Handel na rynku został wówczas zakazany, a teren przekształcony – wyburzono wiele starych budynków i wzniesiono nowe bloki przy ul. Lelewela oraz sąsiadujących ulicach. Osiedle zyskało nazwę od istniejącego już rynku, co pokazuje siłę tradycji.

III Rzeczpospolita

Wiosną 2008 roku rozpoczęto przebudowę północnej części Czerwonego Rynku, znanego również jako „Stary Czerwony Rynek”. 6 grudnia tego samego roku otwarto nową halę targową przy ul. Rzgowskiej 64/66. Prace wykończeniowe oraz porządkowe trwały jeszcze w nocy. Inwestycja, która trwała 7 miesięcy, została w pełni sfinansowana przez stowarzyszenie kupców; powierzchnia obiektu wynosi 640 m². Klienci mogą korzystać z 24 stanowisk handlowych o różnych powierzchniach.

Obok nowej hali targowej powstał drugi pawilon, w którym mieści się drogeria. Budynek został oddany do użytku w marcu 2009 roku. Oba obiekty stylistycznie nawiązują do kolorystyki, która odnosi się do nazwy rynku.

Dojazd

Jeśli planujesz wizytę na Czerwonym Rynku, masz wiele możliwości na dojazd za pomocą miejskich środków transportu.

Najbardziej popularne opcje to:

  • tramwaje: 5, 6, 15, 19,
  • autobusy (linie MPK): 52, 56, 70, 72AB, N3AB.

W pobliżu

W okolicy Czerwonego Rynku w Łodzi można znaleźć wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Pierwszym z nich jest Plac Niepodległości, który stanowi ważny punkt na mapie miasta.

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej, oferująca usługi medyczne dla mieszkańców.

W pobliżu znajdują się również piękne parki, idealne do wypoczynku i spacerów:

Warto także odwiedzić lokalne kościoły, wśród których znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej oraz Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, które zachwycają swoją architekturą i atmosferą.

Przypisy

  1. Czerwony Rynek po remoncie. mmlodz.pl [on-line], 08.12.2008 r. [dostęp 04.09.2012 r.]
  2. Michał Jagiełło: Stary rynek po nowemu. wiadomosci.gazeta.pl > Kraj [on-line], 26.05.2008 r. [dostęp 04.09.2012 r.]
  3. Plan wojewódzkiego miasta Łodzi. Portal „Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej”. www.lvivcenter.org/pl > Miejskie mapy > Przeglądanie wg terytorji > Łódź > ID: 308, 1933. [dostęp 01.09.2015 r.]
  4. Plan miasta Łódź. [w:] Atlas Krajoznawczy Województwa Łódzkiego [on-line]. Portal „Centrum historii miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej”. www.lvivcenter.org/pl > Miejskie mapy > Przeglądanie wg terytorji > Łódź > ID: 306, 1923. [dostęp 01.09.2015 r.]
  5. Plan m. Łodzi (nakładem A. I. Ostrowskiego w Łodzi). Portal Wirtualna Łódź. www.historycznie.uni.lodz.pl > Inne – Łódzkie mapy > Łódź 1925, 1925. [dostęp 01.09.2015 r.]
  6. Danuta Bieńkowska, Elżbieta Umińska-Tytoń: *Rynek HITTMANA [hasło]. [w:] Słownik nazewnictwa miejskiego Łodzi [on-line]. Łódzki Ośrodek Geodezji. www.log.lodz.pl > Słownik nazewnictwa miejskiego Łodzi > H. [dostęp 01.09.2015 r.]
  7. Michalska i inni, Łódzkie kina: od Bałtyku do Tatr, ISBN 978-83-7729-229-7, OCLC 943687743.

Oceń: Czerwony Rynek w Łodzi

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21