Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej w Łodzi


Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej w Łodzi to jedna z najstarszych oraz największych placówek medycznych w tym mieście. Zlokalizowana jest na rogu ulicy Leczniczej i Kasowej, w malowniczej dzielnicy Chojny. To wyjątkowe położenie zapewnia dogodne warunki dla pacjentów i ich rodzin.

Warto zwrócić uwagę, że placówka sąsiaduje z Parkiem Miejskim przy ul. Leczniczej, co czyni ją idealnym miejscem nie tylko do wizyt medycznych, ale również do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Cały budynek jest własnością gminy Łódź, natomiast użytkownikiem jest Przychodnia Miejska „Lecznicza”. W tej przestrzeni mieszczą się głównie gabinety lekarskie, laboratoria oraz apteki, które oferują szeroki zakres usług medycznych dla społeczności lokalnej.

Budynek

Obiekt o bardzo charakterystycznej bryle, która przypomina literę „A”, prezentuje cechy klasycyzującego modernizmu zarówno w swojej konstrukcji, jak i w elewacji. Długość ramion budynku wynosi około 65 metrów, natomiast ich rozpiętość osiąga około 70 metrów, a szerokość frontu to zaledwie około 30 metrów. Wnętrze między ramionami obiektu skrywa dwa dziedzińce: zewnętrzny, w którym można znaleźć budynki pogotowia ratunkowego, oraz wewnętrzny, oba te przestrzenie są ze sobą połączone. Całość składa się z trzech kondygnacji nadziemnych, a łączna powierzchnia użytkowa budynku przekracza 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Historia

Budowa obiektu miała miejsce w latach 1927–1930, z inicjatywy władz miejskich, które planowały stworzenie przychodni dla Ubezpieczalni Społecznej. Projekt budynku opracował warszawski architekt Stefan Kraskowski, znany z rodziny rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej. Prace budowlane były realizowane przez łódzką firmę „Konstruktor”, kierowaną przez inż. Juliusza Leszczyńskiego. Już latem 1928 roku budynek osiągnął stan surowy. Wiosną 1938 roku mieszkańcy Łodzi mieli okazję zobaczyć gipsowy model budynku podczas Wystawy Higienicznej, która odbyła się 7 maja w parku im. Stanisława Staszica, zorganizowanej przez Ubezpieczalnię Społeczną w Łodzi.

W czasach II wojny światowej gmach został przekształcony w niemiecki szpital. Po wojnie pełnił rolę przychodni lekarskiej oraz rehabilitacyjnej; w jego podziemiach znajdował się basen, który obecnie jest nieużywany i oczekuje na remont. Budynek został wpisany do rejestru zabytków Łodzi na początku lat 70. XX wieku. W latach 80. obiekt działał jako Zakład Opieki Zdrowotnej.

W latach 2001–2003 realizowano prace remontowo-konserwatorskie, z projektem renowacji opracowanym przez architektów pod nadzorem Marka Pabicha. W skład tych prac wchodziła wymiana uszkodzonych części tynku, oczyszczenie ścian oraz uzupełnienie ubytków. Renowacja objęła również stolarkę okienną i drzwiową, przywracając pierwotny wygląd metalowym okuciom. Większość okien została wymieniona, jednak zachowano cechy pierwowzoru.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków z numerem A/109 w dniu 20 stycznia 1971 roku.

W pobliżu

W pobliżu przychodni przy ul. Leczniczej w Łodzi znajduje się wiele interesujących miejsc, które mogą być atrakcją dla mieszkańców i turystów. Oto niektóre z nich:

Dojazd

Bezpośredni dojazd do skrzyżowania ulic Rzgowskiej oraz Leczniczej jest możliwy dzięki sprawnym środkami komunikacji miejskiej. W chwili obecnej (grudzień 2024) dostępne są następujące możliwości transportowe:

  • tramwaje linii „6” oraz „16A”,
  • autobus linii „72”.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.02.2020 r.]
  2. Odnowiono największy zabytek w Łodzi, Gazeta Wyborcza, 19.12.2003 r.
  3. Wirtualna Łódź. [dostęp 16.06.2008 r.]
  4. [bez autora]. „Konstruktor”. „Głos Polski. Specjalny dodatek budowlany”. Rok XI (nr 280), s. 10, 08.10.1928 r. Gustaw Wassercug (red.). Łódź: „Wydawnictwo Powszechne”. [dostęp 29.06.2016 r.]
  5. Biały. Pomoc lekarska na Bałutach. Kasa chorych buduje wielką lecznicę na Łagiewnickiej. „Ilustrowana Republika”. Rok VI (nr 228), s. 7, 18.08.1928 r. Wacław Smólski (red.). Łódź: Władysław Polak. [dostęp 30.06.2016 r.] Cytat: (...) projektowana druga lecznica na ulicy Zimnej, która już jest gotowa w stanie surowym, dla ludności Chojen (...)
  6. [bez autora]. Wystawa Higieniczna w Łodzi w Parku im. St. Staszica. „Droga do Zdrowia”. Rok VIII (Numer specjalny poświęcony Wystawie Higieny Społecznej), s. 2, 05–06.1938 r. Dr Władysław Medyński (red. odp.). Kraków: Okręgowy Związek Kas Chorych. Ubezpieczalnia Społeczna w Krakowie. [dostęp 01.07.2016 r.]

Oceń: Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej w Łodzi

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:12