Off Piotrkowska


Off Piotrkowska, stylizowane jako OFF Piotrkowska, to wyjątkowy kompleks wielofunkcyjny znajdujący się w sercu Łodzi, na terenach historycznej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa, przy ul. Piotrkowskiej 138/140.

Obiekt ten jest ujęty na liście siedmiu nowych cudów Polski, co podkreśla jego znaczenie i unikalność. Lista ta powstała w 2014 roku na podstawie rezultatów plebiscytu, w którym brali udział czytelnicy „National Geographic Traveler”.

W ramach kompleksu można znaleźć różnorodne przestrzenie, w tym pracownie dostępne dla architektów i projektantów mody, a także miejsca związane z designem. Oprócz tego mieszczą się tam kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy oraz concept store i klubokawiarnie.

Warto również zaznaczyć, że Off Piotrkowska jest miejscem, w którym odbywają się różnorodne imprezy masowe. Szczególną popularnością cieszy się coroczny festiwal muzyczny Domoffon Festiwal, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Na przełomie XIX i XX wieku w budynkach przemysłowych miała miejsce działalność tkalni i przędzalni, która należała do Franciszka Ramischa. W czasie PRL-u na obszarze byłej przędzalni oraz tkalni można było znaleźć Łódzką Przędzalnię Przemysłu Bawełnianego, a później Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. gen. Waltera.

Od 1999 roku nieruchomości, które kiedyś były wykorzystywane do produkcji tekstyliów, zaczęły pełnić różnorodne funkcje, przyciągając różne przedsiębiorstwa. Na podwórku przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 rosło skupisko małych budek gastronomicznych serwujących azjatyckie potrawy, co zyskało miano „China Town” w oczach łodzian.

W grudniu 2011 roku teren ten przeszedł znaczącą metamorfozę, gdyż firma OPG Orange Property Group, właściciel obszaru, uruchomiła projekt Off Piotrkowska. Projekt ten, który ma na celu rewitalizację tych budynków, został zainicjowany i aktualnie koordynowany przez Michała M. Styś, Wiceprezesa Zarządu OPG Property Professionals.

Całkowita powierzchnia Off Piotrkowska wynosi 12,898 tys. m², z czego powierzchnia użytkowa zasiada na poziomie 6,537 tys. m².

Przypisy

  1. Matylda Wtkowska: Off Piotrkowska: budki z jedzeniem wracają na podwórko po China Town. [w:] Dziennik Łódzki (Dzienniklodzki.pl) [on-line]. Polska Press Sp. z o.o., 24.06.2015 r. [dostęp 10.11.2017 r.]
  2. OFF Piotrkowska. [w:] Plaster Łódzki (plasterlodzki.pl) [on-line]. Fundacja Na rzecz Wspierania Kultury „Plaster Łódzki”, [dostęp 01.10.2017 r.].
  3. a b Historia fabryki. OFF Piotrkowska (offpiotrkowska.com). [dostęp 04.10.2017 r.]
  4. Domoffon Festiwal – oficjalny profil na Facebooku.
  5. Mateusz Kasperski: 7 nowych cudów Polski. Wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić. [w:] Forbes [on-line]. Ringier Axel Springer Polska, 30.10.2014 r. [dostęp 04.10.2017 r.]
  6. a b Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński: Spacer pierwszy. Ulica Piotrkowska. Łódź: Wydawnictwo Jacek Kusiński, 2008 r.

Oceń: Off Piotrkowska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:23