Jerzy Wilk (architekt)


Jerzy Wilk, znany również pod pseudonimem „San”, to postać, która zapisuje się w historii polskiego designu oraz architektury. Urodził się 12 lutego 1921 roku w Łodzi, gdzie rozpoczął swoją pasję twórczą, a swoją drogę życiową zakończył 17 listopada 1991 roku w Warszawie.

Jako polski architekt, Wilk nie ograniczał się jedynie do projektowania budynków, ale również angażował się w tworzenie wnętrz, rzeźb oraz grafiki. Jego wszechstronność oraz umiejętności artystyczne sprawiły, że zdobył uznanie w różnych dziedzinach sztuki. Dodatkowo, w czasie II wojny światowej, był aktywnym żołnierzem Armii Krajowej w stopniu podporucznika, co stanowi znaczący element jego biografii.

Wilk był również członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój architektury oraz wspieranie społeczności architektonicznej w Polsce.

Życiorys

Jerzy Wilk, znany architekt, swoją edukację rozpoczął w 1939 roku, ukończywszy gimnazjum. W tym samym roku podjął studia w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego (CWSan) w Warszawie. W czasie II wojny światowej był aktywnym członkiem Armii Krajowej i brał czynny udział w powstaniu warszawskim. Po kapitulacji powstania został, wraz z żoną, uwięziony w obozie Stalag IV B Zeithain. Po zakończeniu wojny nie nawiązał do studiów medycznych, lecz kontynuował kształcenie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, który ukończył w 1951 roku.

Po zdobyciu wykształcenia, Jerzy Wilk związał się zawodowo z różnymi instytucjami. Pracował w Instytucie Planowania Przestrzennego, a także w Miastoprojekcie Ogólnopolskiego Zakładu Osiedli Robotniczych. Jego kariera w dalszym ciągu rozwijała się w IUA, a następnie w Biurze Studiów i Projektów Handlu Wewnętrznego.

Ostatecznie, Jerzy Wilk spoczywa na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 30N-3-1.

Realizacje

Jerzy Wilk, jako utalentowany architekt, wykonał szereg imponujących realizacji, które wpłynęły na krajobraz architektoniczny Polski. Wśród jego projektów znajduje się zespół „Złota Kaczka” w Warszawie, którym zarządzają lokale gastronomiczne oraz mieszkania z biurem projektów. Pełni on ważną rolę w tętniącym życiem centrum stolicy.

Na szczególną uwagę zasługuje również Hala Marymoncka w Warszawie, która jest znanym punktem na mapie handlowej stolicy, przyciągającym mieszkańców oraz turystów.

W Łodzi Wilk postawił na atmosferę kulturalną, projektując bary „Balaton” i „Kęs”, które przyciągają wielu miłośników dobrej kuchni i klimatycznych miejsc.

Jego portfolio obejmuje także Dom Towarowy „Uniwersal” wraz z barem „Rarytas”, który oferuje codziennie szeroki wybór produktów oraz atrakcyjne miejsca do odpoczynku. Kolejnym znaczącym projektem jest Dom Handlowy „Magda”, który stanowi ważną część handlowego pejzażu Łodzi.

Przypisy

  1. Jerzy Wilk [hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 25.01.2024 r.]
  2. Jerzy Wilk. archimemory.pl. [dostęp 30.03.2021 r.]
  3. Jerzy Wilk. sniezek.org. [dostęp 30.03.2021 r.]
  4. BłażejB. Ciarkowski BłażejB., Gdzie się podziały… Balaton i inne bary | miasto Ł [online] [dostęp 30.03.2021 r.]

Oceń: Jerzy Wilk (architekt)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:19