Zygmunt Bryl


Zygmunt Bryl był znaczącą postacią w świecie inżynierii dźwięku i sztuki dubbingu. Urodził się 30 grudnia 1906 roku w Łodzi, a swoją karierę zawodową związał z nowatorskimi technologiami w obszarze dźwięku.

W ciągu swojego życia, które zakończyło się 18 sierpnia 1981 roku w Tel Awiwie, Bryl zasłynął jako operator dźwięku oraz pionier dubbingu w Polsce, wprowadzając nowe standardy i techniki do tej dziedziny.

Życiorys

W 1927 roku Zygmunt Bryl ukończył gimnazjum w Łodzi, a następnie postanowił wyjechać do Londynu, gdzie rozpoczął studia inżynierskie. Po ich zakończeniu rozpoczął pracę w firmie British Acoustic Films, która specjalizowała się w udźwiękowieniu filmów. Następnie zdobywał kolejne doświadczenia zawodowe w British Gaumont oraz w zagranicznych oddziałach firmy Gaumont, które znajdowały się w Paryżu, Rzymie oraz Kopenhadze.

Na początku lat 30. Bryl zajął się ważnym zagadnieniem dubbingu, kładąc duży nacisk na precyzyjną synchronizację dźwięku z ruchem ust postaci. W styczniu 1934 roku został wysłany przez British Gaumont do Warszawy, gdzie miał nadzorować budowę nowoczesnego studio dubbingowego. W grudniu 1934 roku, pod jego kierownictwem, otwarto studio Polska Akustyka (Polska Spółka Synchronizacyjna) w Warszawie, przy Alejach Jerozolimskich 43 (dzisiejsze Aleje Jerozolimskie 49).

Rok 1935 przyniósł Brylowi ważne wyzwanie, ponieważ odpowiadał on za dubbing filmu Siostra Marta jest szpiegiem z 1933 roku, który uważany jest za pierwszy artystyczny dubbing w Polsce. W jego działaniach znalazło się również udźwiękowienie filmów takich jak Jaśnie pan szofer, Pan Twardowski, Bohaterowie Sybiru oraz Ludzie Wisły.

5 października 1938 roku w warszawskim kinie Palladium miała miejsce premiera filmu animowanego Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków w polskiej wersji językowej, za którą ponownie odpowiadała Polska Spółka Synchronizacyjna Zygmunta Bryla.

Przypisy

  1. „Kurier Warszawski: wydanie wieczorne”, R. 118, nr 273, Warszawa, 05.10.1938 r., s. 15.
  2. Pierwszy polski dubbing artystyczny. Wielki sukces inżyniera-łodzianina, (w:) „Ilustrowana Republika”, nr 20, Łódź, 20.01.1935 r., s. 8.

Oceń: Zygmunt Bryl

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:19