Jakub Leon Wujek, urodzony 15 marca 1937 roku w Łodzi, a zmarły 9 lutego 2014 roku w tym samym mieście, był wybitnym architektem oraz urbanistą, którego praca znacząco wpłynęła na rozwój architektury w Polsce. Jego kariera zawodowa obejmowała nie tylko projektowanie, ale również działalność dydaktyczną jako wykładowca akademicki.
Jako aktywny członek łódzkiego Oddziału SARP (Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej) oraz Okręgowej Izby Architektów RP, Wujek przyczynił się do promocji i kształtowania standardów zawodowych w zakresie architektury. Był także profesorem Politechniki Łódzkiej, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami architektów.
W 1985 roku został przyjęty do prestiżowej organizacji CICA (Międzynarodowa Rada Architektów Krajobrazu), co świadczy o jego uznaniu w międzynarodowym środowisku architektonicznym. Jego wkład w architekturę został doceniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia w 1967 roku, co dodatkowo podkreśla znaczenie jego pracy w obszarze kultury i sztuki.
Życiorys
Jakub Wujek, uznany architekt, ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 1961 roku. Tematem jego pracy dyplomowej był innowacyjny projekt „Teatr Objazdowy”, a promotorem pracy był Wacław Rębiszewski. Po zakończeniu studiów, w latach 1963–1964 miał okazję mieszkać w Helsinkach, gdzie zdobywał doświadczenie zawodowe w biurze projektowym Osmo Lappo.
W kolejnych latach, od 1967 do 1979, Wujek pracował w łódzkim biurze Miastoprojekt, gdzie współpracował z Zdzisławem Lipskim oraz Jerzym Sadowskim. Następnie kontynuował karierę w Inwestoprojekt Łódź-Miasto, aż do 1990 roku. W 1980 roku zdobył status architekta twórcy, co stanowiło ważny krok w jego karierze.
W 1981 roku zdobył tytuł doktora, broniąc pracę naukową pt. „Kryteria budowy formy architektonicznej przy użyciu elementów budowlanych produkowanych przemysłowo”, pod kierunkiem znanego profesora Zbigniewa Pawłowskiego na Politechnice Warszawskiej.
Wujek był również współzałożycielem biura architektonicznego „Lipski i Wujek” w 1990 roku, które prowadził aż do swojej śmierci. Miał na swoim koncie wiele nagród w prestiżowych konkursach urbanistycznych i architektonicznych, co potwierdza jego znaczącą rolę w dziedzinie architektury. Po jego śmierci został pochowany w alei zasłużonych nacmentarzu komunalnym Doły w Łodzi.
Realizacje
Jakub Wujek to architekt, który pozostawił po sobie wiele znaczących realizacji. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najbardziej znanych projektów:
- Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, współautor: Zdzisław Lipski, (1964),
- Teatr Wybrzeże na Targu Węglowym w Gdańsku, kooperacja: Daniel Olędzki, Lech Kadłubowski, Bogusław Brzęczkowski, (1965),
- Osiedle Teofilów C w Łodzi, współautorzy: Zdzisław Lipski, Jerzy Sadowski, (1967–1972),
- Osiedle Radogoszcz Wschód w Łodzi, współautorzy: Zdzisław Lipski, Andrzej Owczarek, (1979–1988),
- kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi, współautor: Zdzisław Lipski, (1989–1992),
- kościół pw. Najświętszego Sakramentu w Łodzi, współautor: Zdzisław Lipski, (1990–2000),
- Orange Plaza w Łodzi, współautor: Zdzisław Lipski, (1999–2000),
- Przebudowa Teatru Dramatycznego w Płocku, współautor: Adam Nawrot, (2006–2007),
- Budynek PZU Życie w Łodzi,
- Modernizacja Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi,
- Modernizacja Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi,
- Modernizacja budynku wydziału komunikacji Urzędu Miasta Łodzi,
- Hala sportowa w parku 3 maja w Łodzi,
- Budynek Sądu Okręgowego w Grójcu,
- Fabryka Ceramiki Tubądzin w Ozorkowie,
- Centrum Dystrybucyjne Oninen w Teolinie,
- Centrum Dystrybucyjne Ikea w Jarostach,
- Ikea w Warszawie,
- Ikea w Markach,
- Przebudowa rynku w Zgierzu,
- Przebudowa rynku w Ozorkowie.
Każda z tych realizacji odzwierciedla wyjątkowy wkład Jakuba Wujka w architekturę oraz urbanistykę regionu.
Publikacje
Jakub Wujek jest autorem kilku znaczących prac w dziedzinie architektury oraz sztuki. Wśród jego publikacji wyróżnia się:
- mity i utopie architektury XX wieku (1986),
- oraz około 60 artykułów w renomowanych czasopismach.
Przypisy
- a b c d e f In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Jakub Leon Wujek [online], archimemory.pl [dostęp 29.06.2021 r.]
- Jakub Wujek. Architekt w Ośrodku Propagandy Sztuki [online], Plaster Łódzki, 11.04.2016 r. [dostęp 29.06.2021 r.]
- a b c d e f g h Regionalna Izba Budownictwa wR.I.B. Łodzi, prof. dr. inż. arch. Jakub Wujek. 1937-2014 Łódź [online] [dostęp 29.06.2021 r.]
- JakubJ. Wujek, Kryteria tworzenia formy architektonicznej przy użyciu elementów budowlanych produkowanych przemysłowo [online] [dostęp 29.06.2021 r.]
- a b Pogrzeb prof. Wujka, projektanta wielu łódzkich budynków [online], lodz.wyborcza.pl [dostęp 29.06.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Ludwik Mackiewicz | Hugo Pill | Zenon Neumark | Sławomir Arabski | Janusz Wyżnikiewicz | Władysław Łukawski | Piotr Sembrat | Mieczysław Łęczycki | Andrzej Dębowski (inżynier) | Stanisław Chomicz-Adamski | Eugeniusz Kenig | Adolf Goldberg | Janusz Dietrych | Zdzisław Lipski | Stanisław Chrabelski | Stanisław Łukasiewicz (profesor mechaniki) | Zdzisław Wlazłowicz | Mieczysław Mołdawa | Jerzy Wilk (architekt) | Zygmunt BrylOceń: Jakub Wujek (architekt)