Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /includes/template.php on line 1067
rysiek's blog

Łódź - forum ludzi aktywnych Strona Główna -> Blogi

rysiek's blog


Welcome to my Blog

Właściciel: [ rysiek ]
Współautor: [ (brak) ]
Blog: [ Zobacz wszystkie wpisy ]
[ Przyjaciele ]
Idź: [ Cofnij/Naprzód ]

Kalendarz

 «   <   »   >  Kwiecień 2021
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Shoutbox

Nie ma wypowiedzi dla tego bloga.

 Użytkownik:

 Strona WWW:

 Uwierzytelnianie:
Image verification

 Wyślij:

Zobacz i wstaw uśmieszki

 

Kontakt rysiek

Adres email
maliszewski-mar2@o2.pl

Prywatna Wiadomość
Wyślij prywatną wiadomość

MSN Messenger


Yahoo Messenger


Numer Gadu-Gadu


Numer ICQ


O nicku: rysiek

Dołączył
Wto Kwi 19, 2016 18:25

Skąd
Zainteresowania


Blog

Blog założony
Wto Mar 31, 2020 08:56

Ogólnie wpisów
2

Blog ma
382 dni

Ogólnie odpowiedzi
0

Wizyt
603

RSS

Kanał RSS

Tłumaczenia pisemne, przysięgłe i zwykłe - jakie są rodzaje?


Sro Wrz 23, 2020 11:43

[ Trackbacki (0) ] [ Permalink ]

Rodzajów tłumaczeń jest niemal tyle samo co rodzajów różnych tekstów, które zlecane są tłumaczowi do przełożenia. Tłumaczeniami zajmują się zarówno osoby pracujące w wyspecjalizowanych biurach tłumaczeń jak i tłumacze- freelancerzy, działający na własną rękę, często jako jednoosobowe firmy. Jakie rodzaje tłumaczeń możemy wyodrębnić w całym katalogu różnych przekładów?

Rodzaje tłumaczeń językowych

Tłumaczenia językowe możemy klasyfikować na wiele sposobów, wśród których najprostszym podziałem są tłumaczenia pisemne oraz tłumaczenia ustne. Wśród tłumaczeń ustnych możemy zaś wyodrębnić tłumaczenia symultaniczne i tłumaczenia konsekutywne

Tłumaczenie konsekutywne wykonywane są np. podczas różnego rodzaju występów, konferencji, przemów. Polegają one na tym, iż osoba wygłaszająca przemówienie wypowiada kilka zdań, po czym robi pauzę, podczas której swoje tłumaczenie może wygłosić tłumacz. Podczas wygłaszania tekstu przez mówcę, tłumacz może sporządzać notatki i na ich podstawie wygłosić przekład przemówienia. Tłumaczenie takie wymaga bardzo dobrej pamięci oraz umiejętności koncentracji.

Szukasz pomocy profesjonalnego biura tłumaczeń? Wejdź na https://supertlumacz.pl/ i ustal szczegóły!

Tłumaczenie symultaniczne to tłumaczenie, które wygłaszane jest jednocześnie z wystąpieniem osoby przemawiającej. Odbywa się ono w dźwiękoszczelnej kabinie, a prowadzone jest przez dwóch tłumaczy. Tłumaczenie takie wymaga właściwych warunków technicznych jak i specjalistycznej aparatury oraz nagłośnienia.

Tłumaczenia możemy także podzielić na te zwykłe oraz na przysięgłe.
Tłumaczenia zwykłe to rodzaj przekładów, których tłumaczenia podjąć się może każdy tłumacz- do takich przekładów zaliczyć można np. książki, broszury, teksty reklamowe, artykuły, instrukcje obsługi urządzeń, książki.

Tłumaczeniami przysięgłymi najmują się jedynie tłumacze przysięgli, którzy są urzędnikami państwowymi, ich praca jest zawodem zaufania publicznego. Do tłumaczeń przysięgłych zaliczymy wszelkie teksty i dokumenty, które wymagają uwierzytelnienia, a wymienić tu można np. akt urodzenia, małżeństwa, zgonu, dokumenty pojazdu sprowadzonego zza granicy, świadectwa ukończenia szkoły, akt własności, testament, faktury, pisma urzędowe, etc. Tłumaczenia takie są wtedy wiarygodne, gdy opatrzone są specjalną pieczęcią urzędową, którą ma prawo posługiwać się w swojej pracy tłumacz przysięgły.

Komu zlecić wykonanie tłumaczenia?

Zależnie jakie tłumaczenie mamy zamiar zlecić, możemy to powierzyć tłumaczowi zwykłemu lub tłumaczowi przysięgłemu. Możemy też wybrać tłumacza pracującego w biurze tłumaczeń lub freelancera, który prowadzi najczęściej jednoosobową firmę. Do wykonania potrzebnych nam przekładów warto wybrać dobrego specjalistę, a dobry tłumacz na pewno powinien mieć kilka ważnych cech:
• doskonałe kompetencje i umiejętności językowe- przed nawiązaniem współpracy warto sprawić opinie zadowolonych klientów,
• nienaganne posługiwanie się swoim językiem ojczystym, a nie jedynie językiem wyuczonym,
• umiejętność pracy pod presją czasu, komunikatywność, dbałość o szczegóły, skrupulatność,
• chęć ciągłego poszerzania wiedzy- każdy język ewoluuje, zmienia się, tłumacz musi chcieć za tym nadążać, szlifować słownictwo, śledzić zmiany w prawie jeśli np. zajmuje się zawodowo tłumaczeniami prawnymi i prawniczymi.

Napisał/a: rysiek
0 Comments (Post your comment)

Gdzie kupić moskitiery do okien?


Wto Mar 31, 2020 08:59

[ Trackbacki (0) ] [ Permalink ]

Już niedługo każde wietrzenie mieszkania może skończyć się inwazją owadów. Chcesz skutecznie zabezpieczyć się przed takimi nieproszonymi gośćmi? Podpowiadamy gdzie kupić moskitiery do okien!

Elektryczne wkłady, środki chemiczne czy lepy są mało skuteczne, a do tego niezdrowe albo nieestetyczne. Najlepszym sposobem na insekty jest mechaniczna bariera, czyli siatka. Wyjaśniamy gdzie kupić moskitiery do okien, by się to jak najbardziej opłacało!

Sklep stacjonarny czy Internet – gdzie kupić moskitiery do okien?

W ofercie wielu marketów już wkrótce pojawią się rozmaite moskitiery do okien. Modele materiałowe przeznaczone do samodzielnego montażu kuszą niską ceną, ale nie są dobrym rozwiązaniem. Także dostępne stacjonarnie ramkowe wersje tej osłony nie zawsze będą reprezentować wysokiej jakości wykonania. Co więcej, w sklepach można wybierać jedynie z kilku standardowych rozmiarów. Jeśli chce się kupić profesjonalne, dopasowane i wytrzymałe moskitiery do okien, najrozsądniej jest poszukać ich w Internecie.

Zakup moskitier do okien – na co zawrócić uwagę?

Podczas wyboru moskitier do okien warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Sprawdź, z czego wykonana jest siatka. Nie ma sensu kupować modeli z tkaniny. Szukaj tych wykonanych z włókna szklanego lub PCV. Nie wybieraj moskitier na przyklejane rzepy. Jeśli nie chcesz ich przewiercać, zdecyduj się na montaż na specjalne zaczepy lub taśmy. Zrezygnuj też z kupna białych siatek – te w odcieniu lekkiej szarości są mniej widoczne.

Dlaczego warto kupić moskitiery do okien na wymiar?

Jeśli chcesz mieć pewność, ze moskitiery do okien będą wytrzymałe, idealnie dopasowane i mało widoczne, zamów je na wymiar. Tylko wtedy zapłacisz za produkt spełniający Twoje wszystkie wymagania. Będzie to z pewnością droższa inwestycja, ale taka instalacja posłuży Ci przez wiele lat. Co więcej, będziesz mógł zamówić profesjonalne modele, które można np. rolować lub przesuwać!

Szkoda pieniędzy na tanie, nieskuteczne siatki. Jeśli naprawdę chcesz się zabezpieczyć przed owadami, zamów moskitiery do okien na wymiar! Postaw na jakość i skuteczność, a pozbędziesz się irytujących insektów wlatujących do mieszkania!

Tekst we współpracy z Agatarolety.pl

Napisał/a: rysiek
0 Comments (Post your comment)
Powered by TheBlogMod.com
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Weblog style by Hyperion - "911" Template by LT202