Andrzej Paweł Bartoszewicz, urodzony 24 sierpnia 1962 roku w Łodzi, to wybitny polski inżynier automatyk, który zdobył uznanie w dziedzinie nauk technicznych. Jego praca jako profesor oraz wykładowca akademicki na Politechnice Łódzkiej stanowi znaczącą część jego kariery.
Wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie w edukację oraz badania zaowocowały tym, że objął stanowisko dyrektora Instytutu Automatyki PŁ, gdzie kieruje pracami badawczymi oraz dydaktycznymi.
Ponadto, Andrzej Bartoszewicz jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego wkład w rozwój nauki w Polsce oraz międzynarodowe uznanie w swojej dziedzinie.
Życiorys
Andrzej Bartoszewicz jest osobą, która posiada bogate wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Ukończył XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi w 1981 roku, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, skąd otrzymał dyplom w 1987 roku.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w swojej macierzystej uczelni, w Instytucie Automatyki. W 1993 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Adaptacyjne sterowanie manipulatorem z zastosowaniem uproszczonych modeli jego dynamiki”, która została napisana pod czujnym okiem Edwarda Jezierskiego. Niedługo potem, bo w 1994 roku, został adiunktem w Instytucie.
W 2001 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na podstawie pracy dotyczącej nowoczesnych metod sterowania. W 2004 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.
Od 2007 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Napędu Elektrycznego i Automatyki Przemysłowej w Instytucie Automatyki PŁ, a od 2015 roku zajmuje stanowisko dyrektora tego instytutu. Dodatkowo, Bartoszewicz był również stypendystą Programu Fulbrighta, który odbył na Uniwersytecie Purdue w USA oraz stypendystą British Council na Uniwersytecie Strathclyde w Szkocji. W przeszłości pracował również jako research associate na Uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii.
Działalność naukowa
Andrzej Bartoszewicz ma na swoim koncie ponad 360 publikacji naukowych, z czego 103 artykuły zostały opublikowane w czasopismach, które są indeksowane w Journal Citation Reports. Te prace zyskały uznanie i były cytowane ponad 4400 razy w różnych językach, w tym w polskim, angielskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim, indonezyjskim, koreańskim, portugalskim oraz perskim.
Wśród jego osiągnięć znajduje się oryginalna metoda sterowania, znana w literaturze jako Bartoszewicz’s reaching law, oraz jest uważany za jednego z pionierów dyskretnego ślizgowego sterowania dynamicznymi obiektami. Jego prace zostały dostrzeżone, co zaowocowało otrzymaniem nagród za najlepszy referat na trzech międzynarodowych konferencjach w Włoszech, Rumunii oraz Słowacji.
Bartoszewicz jest również laureatem Subsydium Profesorskiego Mistrz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej z 2012 roku i został wyróżniony na liście World’s Top 2% Scientists we wszystkich edycjach, zarówno w kategorii całokształtu dorobku, jak i oceniania osiągnięć z roku poprzedniego. Jest zaliczany do pół procenta najlepszych naukowców na świecie według rankingu ScholarGPS.
Pełnił funkcję zaproszonego redaktora numerów specjalnych w czasopismach takich jak International Journal of Adaptive Control and Signal Processing (wydawnictwo John Wiley) oraz IEEE Transactions on Industrial Electronics. Bierze udział w pracach wielu komitetów naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, i działa jako przewodniczący komitetu naukowego IEEE Conference on Methods and Models in Automation and Robotics.
W ciągu swojej kariery miał zaszczyt wygłosić 12 referatów plenarnych na międzynarodowych konferencjach. Jako kierownik oraz główny wykonawca brał udział w projektach badawczych finansowanych przez NCN, MNiSzW, KBN oraz Engineering and Physical Sciences Research Council, który jest brytyjskim odpowiednikiem KBN.
Działalność organizacyjna, społeczna i ekspercka
Andrzej Bartoszewicz jest wybitnym przedstawicielem środowiska naukowego i organizacyjnego w Polsce. Pełni on szereg ważnych funkcji, będąc członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Łódzkiego Oddziału Akademii. W ramach swoich obowiązków przewodniczy Komitetowi Automatyki i Robotyki PAN oraz zasiada w Kapitule Medalu PAN im. Mikołaja Kopernika.
Bartoszewicz jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej, a także międzynarodowej społeczności inżynierów, będąc członkiem IEEE Control Systems Society Technical Committee on Variable Structure and Sliding Mode Control. Ponadto, współpracuje z Collegio dei Docenti – Universita degli Studi di Pavia, gdzie swoje doświadczenie przekazuje innym naukowcom.
W Politechnice Łódzkiej sprawuje funkcję przewodniczącego Rady dyscypliny automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Jego działalność obejmowała również członkostwo w European Control Association (EUCA) oraz Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bartoszewicz był także przewodniczącym Rady Naukowej Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
Jako ekspert, Andrzej Bartoszewicz współpracował z takimi instytucjami jak Europejska Rada ds. Badań Naukowych, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju. Dodatkowo, był członkiem szóstki interdyscyplinarnych zespołów Ministra Nauki, co świadczy o jego zaangażowaniu w promowanie i rozwój polskiej nauki oraz technologii.
Kształcenie kadry naukowej
Prof. Andrzej Bartoszewicz jest wybitnym naukowcem, który poprzez swoje działania znacząco przyczynił się do kształcenia młodych ekspertów w dziedzinie naukowej. Doktoranci, pod kierunkiem profesora, zdobyli aż 10 nagród w różnych konkursach, które wyróżniają najlepsze referaty młodych autorów. Spośród tych utalentowanych osób, trzy otrzymały prestiżowe stypendia – Stypendium Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, co potwierdza ich zaangażowanie i osiągnięcia.
Profesor Bartoszewicz wspierał liczne prace inżynierskie, magisterskie oraz doktorskie, które były realizowane na Politechnice Łódzkiej, jak również w takich renomowanych instytucjach jak Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire – CERN w Szwajcarii oraz na Uniwersytecie w Coventry w Wielkiej Brytanii.
Ponadto, prof. Bartoszewicz wypromował 13 doktorów, z których 9 uzyskało wyróżnienie, co jest dowodem na jego wysoką jakość mentorską. Również w zakresie popularyzacji nauki, zrealizował cztery filmy popularnonaukowe, które dotyczą takich tematów jak sterowanie ślizgowe, kryptografia, zasada optymalności oraz automatyka, przeprowadzając proces od scenariusza po nagranie ostatecznej wersji.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stanisław Trawkowski | Janusz Rosiak | Jadwiga Koralewicz | Wiesław Żelazko | Andrzej Granas | Michał Tadeusiewicz | Lech Banachowski | Zdzisław Pawlak | Adam Manijak | Michał Wojciechowski (teolog) | Anna Ślawska-Waniewska | Danuta Mucha | Józef Rynkowski | Małgorzata Dąbrowska | Jolanta Malinowska | Ryszard Grząślewicz | Jan Jacek Sztaudynger | Jerzy Morka | Theodore Besterman | Krzysztof OstaszewskiOceń: Andrzej Bartoszewicz