Andrzej Tymowski, znany również pod pseudonimem Nowakowski, to postać, która zajmuje ważne miejsce w historii polskiej socjologii. Urodził się 22 grudnia 1922 roku w Łodzi, a zmarł 15 października 2002 roku w Warszawie. Był nie tylko uznawanym socjologiem, ale także profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wniósł znaczący wkład w rozwój badań socjologicznych.
W trakcie swojej kariery Tymowski aktywnie angażował się w Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kolejnym dowodem jego poświęcenia w dziedzinie nauki.
Jako młody człowiek, podczas II wojny światowej, pełnił służbę w Armii Krajowej, gdzie osiągnął stopień kaprala podchorążego. W III plutonie 3. kompanii batalionu „Parasol” miał zaszczyt pełnić funkcję intendenta. Andrzej Tymowski brał również udział w heroicznej walce powstańców warszawskich, co czyni go osobą, której życie i działalność ściśle związane były z kluczowymi wydarzeniami w historii Polski.
II wojna światowa
Andrzej Tymowski był synem Jana Tymowskiego oraz Celiny Bojanowskiej. W latach okupacji hitlerowskiej początkowo angażował się w działania kompanii „Wawer”, która należała do batalionu „Kiliński”. W dalszym etapie jego kariery wojskowej, za sprawą Jerzego Jarkiewicza, znanego pod pseudonimem „Leszek”, został włączony do batalionu „Parasol”.
W tym batalionie służył jako kapral podchorąży, a jego obowiązki obejmowały m.in. rolę intendenta III plutonu 3. kompanii. Andrzej brał czynny udział w licznych akcjach bojowych, w tym w operacji mającej na celu odbicie Benedykta Sylwestrowicza, znanego jako „As”, z rąk niemieckich, w której znajdował się w grupie osłony.
W 1944 roku uczestniczył w bohaterskim zrywie, jakim było powstanie warszawskie. Podczas walk na Woli odniósł poważne rany, które doprowadziły do konieczności amputacji nogi.
Edukacja i tytuły naukowe
Andrzej Tymowski był studentem prawa na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, co podkreśla jego zaangażowanie w edukację pomimo trudnych czasów.
W 1945 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, co stanowiło istotny krok w jego karierze akademickiej.
W latach czterdziestych studiował także nauki ekonomiczne na Sorbonie we Francji, co rozwinęło jego wiedzę w innym obszarze naukowym.
W 1951 roku obronił doktorat z zakresu prawa, co umożliwiło mu dalsze zaangażowanie w badania i dydaktykę.
Od 1964 roku podjął pracę w Instytucie Pracy, a jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do wielu znaczących inicjatyw.
W latach siedemdziesiątych odbył staż na European Centre for Social Welfare Training w Wiedniu, co wzbogaciło jego umiejętności zawodowe.
W 1976 roku pełnił rolę eksperta przy ONZ, biorąc udział w dyskusjach dotyczących ustalania minimum poziomu życia, co potwierdziło jego ekspertyzę.
Dwa lata później, w 1978 roku, otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk ekonomicznych, co stanowiło ukoronowanie jego kariery naukowej.
Funkcje
W 1978 roku Andrzej Tymowski rozpoczął swoją karierę akademicką na Uniwersytecie Warszawskim jako profesor. Oprócz tego, aktywnie uczestniczył w zarządzaniu uczelnią, pełniąc również rolę prorektora. W latach osiemdziesiątych zaangażował się w działalność publiczną jako radny Stołecznej Rady Narodowej.
W sierpniu 1980 r. był częścią grupy ekspertów, którzy przybyli z Warszawy w celu wsparcia Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na Pomorzu. Dalsze lata to okres jego intensywnej działalności w NSZZ Solidarność, gdzie w latach 1981–1982 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Ośrodku Prac Społeczno-Zawodowych.
Od 1984 roku, Andrzej Tymowski objął stanowisko dyrektora Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji, a w latach 1986–1989 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. W latach dziewięćdziesiątych był przewodniczącym Rady Polityki Społecznej przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie miał istotny wpływ na kształtowanie polityki społecznej w Polsce.
Oprócz działalności politycznej i społecznej, Andrzej Tymowski był również wykładowcą WSSE, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi.
Po jego śmierci, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 229-3-23/24, co świadczy o jego znaczeniu w historii kraju.
Odznaczenia
Andrzej Tymowski, znany z licznych odznaczeń, zdobył prestiżowe wyróżnienia, które podkreślają jego wyjątkowy wkład w życie publiczne i społeczne. Oto niektóre z nobilitacji, które otrzymał:
- Krzyż Walecznych,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Medal im. W. Szuberta.
Warto również wspomnieć, że w 2008 roku na cześć Andrzeja Tymowskiego, nazwano Śródmiejski Ośrodek Opiekuńczy w Warszawie, co świadczy o jego stałym wpływie na lokalną społeczność.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: WIESŁAW CHRZANOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.05.2020 r.]
- Biogramy – polityka socjalna. Andrzej Tymowski. PWN biznes. [dostęp 31.03.2011 r.]
- WSSE – kadra. Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna. [dostęp 31.03.2011 r.]
- Medal im. W. Szuberta. Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN. [dostęp 31.03.2011 r.]
- Nadanie imienia Śródmiejskiemu Ośrodkowi Opiekuńczemu w Warszawie. Strona Śródmieścia, dzielnicy m. st. Warszawy. [dostęp 31.03.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zdzisław Korzec | Łukasz Albrecht | Rachel Minc | Ryszard Herczyński | Zdzisław Walicki | Włodzimierz Grudziński | Jerzy Marian Gębicki | Przemysław Żurawski vel Grajewski | Zdzisława Libudzisz | Jerzy Poradecki | Wanda Kiedrzyńska | Halina Nicpan | Jerzy Marian Langer | Józef Halperin | Piotr Majer | Leszek Kuźnicki | Jolanta Daszyńska | Radosław Żurawski vel Grajewski | Jan Garewicz | Samuel SandlerOceń: Andrzej Tymowski