Halina Nicpan


Halina Julia Nicpan, która przyszedł na świat 16 lutego 1926 roku w Łodzi, była osobą o nieprzeciętnej osobowości i licznych talentach. Zmarła 22 marca 2014 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej kulturze i edukacji.

Jako nauczycielka oraz polonistka, Halina Nicpan wniosła wiele do rozwoju młodzieży, kształtując ich umiejętności językowe oraz literackie. Jej zaangażowanie w działania kulturalne sprawiło, że stała się ważną postacią w swoim środowisku.

Życiorys

W czasie hitlerowskiej okupacji, Halina Nicpan była aktywną harcerką w „Szarych Szeregach”. Ukończyła Gimnazjum Adeli Skrzypkowskiej w Łodzi, a następnie podjęła studia na kierunku polonistyka na Uniwersytecie Łódzkim.

Jej kariera zawodowa związana była głównie z nauczaniem języka polskiego w zawodowych szkołach w Łodzi, w tym przez najdłuższy czas w Technikum Włókienniczym nr 3. Pracę tę kontynuowała aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku.

W trudnym okresie stanu wojennego angażowała się w kolportaż prasy oraz książek z drugiego obiegu. W latach 1986–1989 była aktywną uczestniczką tajnego Łódzkiego Zespołu Oświaty Niezależnej, który zajmował się wydawaniem pisma „Oświata Niezależna”. W 1988 roku współpracując z członkami ŁZON, w tym z Izabelą Wasiak, oraz Walerianem Wiśniewskim, była jedną z inicjatorek jawnego Komitetu Organizacyjnego Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej.

Halina Nicpan była również aktywna w Towarzystwie Przyjaciół Łodzi, gdzie działała od 1975 roku jako członek Zarządu. Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej Sekcji Teatralnej TPŁ, dzięki czemu propagowała teatr wśród mieszkańców Łodzi, organizując doroczne konkursy na Szkolną Recenzję Teatralną oraz wydarzenia pod nazwą „Teatr Nowy – naszym teatrem”.

W ramach działalności Sekcji Teatralnej TPŁ, organizowała obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, a także wieczory wspomnień „Cieniom sceny łódzkiej”, nie wspominając o licznych spotkaniach z aktorami, które odbywały się w szkołach i domach kultury w mieście.

W życiu prywatnym była żoną Andrzeja Ryszarda Nicpana, żołnierza Armii Krajowej oraz nauczyciela. Halina była także matką Łukasza Nicpana, który także związał swoje życie z językiem polskim, oraz Agnieszki Gmitrowicz, psychiatry i profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która kierowała Kliniką Psychiatrii Młodzieżowej oraz była Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Halina Nicpan spoczywa w Łodzi, na cmentarzu św. Anny na Zarzewie, przy ul. Lodowej 78.

Odznaczenia

Halina Nicpan została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” w 1995 roku.

Przypisy

  1. a b c Halina Julia Nicpan, Łódź, 26.03.2014 r. – nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 11.01.2020 r.]
  2. Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” » 1995 r.
  3. Gmitrowicz Agnieszka
  4. nekrolog

Oceń: Halina Nicpan

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23