Jan Garewicz


Jan Garewicz, urodzony 21 lipca 1921 roku w Łodzi i zmarły 15 lutego 2002 roku w Warszawie, był wybitnym historykiem filozofii oraz idei. Posiadał tytuł profesora doktora habilitowanego w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, a jego praca obejmowała również tłumaczenie dzieł filozoficznych.

Garewicz wykazywał szczególne zainteresowanie historią filozofii niemieckiej. Jednym z jego licznych osiągnięć było przetłumaczenie na język polski fundamentalnego dzieła Artura Schopenhauera zatytułowanego "Świat jako wola i przedstawienie". Jego przekład przyczynił się do popularyzacji myśli Schopenhauera w kraju.

W 1980 roku, w czasie wzrastających napięć społecznych, Garewicz związał się z ruchem intelektualnym. 20 sierpnia tego samego roku, podpisał apel, w którym jako jeden z 64 uczonych, pisarzy i publicystów, zaapelował do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami, co było wyrazem jego zaangażowania społecznego i odpowiedzialności za losy kraju.

W życiu prywatnym Jan Garewicz był mężem Hanny Buczyńskiej-Garewicz, co podkreśla jego bardzo osobisty wymiar życia oraz zaangażowanie w relacje międzyludzkie.

Wybrane publikacje

Jan Garewicz to autor, którego prace zawierają istotne refleksje na temat socjologii oraz filozofii. Poniżej przedstawiono wybrane publikacje tego autora:

  • J. Garewicz, Rozdroża pesymizmu. Jednostka i społeczeństwo w koncepcji Artura Schopenhauera, Wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1965,
  • J. Garewicz, Między marzeniem a wiedzą. Początki myśli socjalistycznej w Niemczech, Wyd. Książka i Wiedza (seria Biblioteka Studiów nad Marksizmem), Warszawa 1975,
  • J. Garewicz, Schopenhauer, Wyd. Wiedza Powszechna (seria Myśli i Ludzie), Warszawa 2000.

Przypisy

  1. PSF - Nekrologi: Jan Garewicz (1921-2002) [online], web.archive.org, 28.09.2007 r. [dostęp 12.09.2023 r.]
  2. Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43 [b.n.s])

Oceń: Jan Garewicz

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:25