Arkadiusz Dera


Arkadiusz Dera, urodzony w 1955 roku w Łodzi, zyskał uznanie jako znacząca postać w polskim kabarecie. Jego kariera trwała przez wiele lat, a jego osiągnięcia obejmowały rolę aktora, kompozytora oraz autora tekstów, co czyniło go wszechstronnym twórcą.

W dniu 28 stycznia 2019 roku, świat kultury stracił tego utalentowanego artystę.

Życiorys

Debiut artystyczny Arkadiusza Dery datuje się na 1974 rok, kiedy to zaprezentował swoje wiersze na antenie Radia Kielce. Warto zaznaczyć, że miało to miejsce za sprawą znanych ówczesnych poetów kieleckich, takich jak Józef Grochowina, Rena Marciniak oraz Adam Ochwanowski.

W 1975 roku Arkadiusz był współzałożycielem studenckiego kabaretu Pająk, który działał na terenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. To właśnie tam zadebiutował Andrzej Poniedzielski, późniejszy laureat krakowskiego festiwalu piosenki studenckiej. Kabaret Pająk brał udział w FAMIE w 1977 roku, gdzie zdobył wyróżnienie, co stanowiło duży krok w jego artystycznej karierze.

W latach 1977–1981 Arkadiusz równolegle pracował jako górnik dołowy na nocnych zmianach w KWK Jankowice w Rybniku, a w ciągu dnia współpracował z Estradą Śląską, występując z Kabaretem SSAK. W tym okresie odbył się ogólnopolski festiwal studencki w Zakopanem, na którym zdobył cenne wyróżnienie Złote rogi kozicy.

W latach 1982-1984 Arkadiusz Dera był aktorem telewizyjnym w krakowskich Spotkaniach z balladą. Jego działalność artystyczna zyskała większy rozgłos po przyjęciu go do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych w 1986 roku, gdzie w komisji oceniającej teksty zasiadali tacy twórcy jak Jonasz Kofta i Wojciech Młynarski.

Od 1988 do 1990 roku piastował stanowisko prezesa tego związku w województwach: katowickim, opolskim, częstochowskim i bielsko-bialskim. W 1986 roku uzyskał status członka rzeczywistego ZAIKS-u, co potwierdziło jego wpływ na polską kulturę muzyczną.

W latach 1987-1988 był współautorem kabaretu Długi, który prowadził cotygodniowy magazyn Zakręt na antenie TV-Katowice. Jednocześnie współpracował z III programem Polskiego Radia, biorąc udział w audycjach Zespołu Adwokackiego Dyskrecja.

Po emigracji do Wiednia w latach 1989-1990, gdzie pracował na zmywaku, w 1992 roku powrócił do kraju i stworzył postać popularnego „sąsiada” dzięki współpracy z Edwardem Kozakiem w programie „Video-Piraci”. Pracował również jako szef artystyczny w pierwszej prywatnej telewizji TV RONDO, która zakończyła działalność w 1994 roku z powodów politycznych.

W latach 1991-1999 był współautorem oraz aktorem w kabarecie Pigwa Show. W roku 2000 współtworzył łódzki kabaret Ucho razem z Stanisławem Bożykiem i Jerzym Filarem. W2001 roku założył kabaret Derkacz, który cieszy się popularnością na Śląsku i z którym odbył wiele podróży artystycznych do USA i Niemiec. Dodatkowo, w 2002 roku współpracował ze znanym kabaretem Cezarego Pazury, przez kilka miesięcy występując na scenie.

W 2003 roku wziął udział w programie TOPtrendy Sopot (organizowanym przez TV Polsat), gdzie znalazł się w gronie 15 najlepszych kabaretów i satyryków w Polsce. Jego działania artystyczne pozostają istotnym wkładem w rozwój kabaretu i kultury rozrywkowej w kraju.

Twórczość

Arkadiusz Dera jest twórcą znanym z licznych przebojów muzycznych, które zdobyły popularność w regionie Śląska. Jego utwory były emitowane nie tylko przez lokalne stacje radiowe, takie jak Radio Piekary i Radio Vanessa, ale także przez ogólnopolską telewizję TVSilesia. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek można wymienić tytuły takie jak: „Hanys geschmack”, „Erich i frela” oraz „Naszo śląsko wyliczanka”.

Warto również zwrócić uwagę na jego niezwykle oryginalny pastisz, który nosi tytuł „Kaczor z bagien”, będący nawiązaniem do znanego utworu „Jozina z bażin”. Twórczość Arkadiusza Dery odzwierciedla bogactwo śląskiej kultury i tradycji, a jego piosenki cieszą się dużym uznaniem wśród słuchaczy.

Ostatnie lata

W ostatnich latach kabaret przeżywał intensywny rozwój, w który zaangażowało się wielu młodych artystów, w tym studenci śląskich uczelni. Wśród nich wyróżnia się Grzegorz Stochmal, który zasłynął jako utalentowany kabareciarz oraz muzyk.

Arkadiusz Dera zyskał również popularność, występując w kilku filmach związanych z Klubem Filmu Niezależnego. Jego talenty nie ograniczały się jedynie do scen kabaretowych.

W roku 2008 zainicjował współpracę z Telewizją TELKAB w Rybniku, gdzie wraz z jej właścicielem, Andrzejem Kaczmarczykiem, zrealizowali teledyski do swoich utworów. Wspólnie wydali dwie płyty DVD, a mianowicie: „Gala humoru i piosenki po Śląsku” oraz „Kabaret DERKACZ i jego Goście”. Większość materiałów filmowych, w tym teledyski oraz scenki kabaretowe, były emitowane w Telewizji SILESIA oraz VECTRA.

Przypisy

  1. Zmarł Arkadiusz Dera. W sobotę pogrzeb w Rybniku. 30.01.2019 r. [dostęp 07.02.2019 r.]

Oceń: Arkadiusz Dera

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:14