Henryk Chajmowicz


Henryk Chajmowicz, znany również pod swoim imieniem Henoch Chaimowicz, był wybitnym twórcą sztuki rzeźbiarskiej. Urodził się w 1895 roku w Łodzi, mieście, które przez długi czas stanowiło ważny ośrodek kultury i przemysłu w Polsce. Jako artysta żydowskiego pochodzenia, Chajmowicz wniosł istotny wkład do polskiej sztuki, tworząc unikalne formy rzeźbiarskie.

Jego życie i twórczość w dużej mierze kształtowały wydarzenia, które miały miejsce w przedwojennym okresie II wojny światowej. Zmarł przed 1943 rokiem, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne, które nadal inspiruje współczesnych artystów i miłośników sztuki.

Życiorys

Henryk Chajmowicz, choć nie miał formalnego wykształcenia w dziedzinie sztuki, stworzył znaczące dzieła w obszarze rzeźby i metaloplastyki. W latach 1918 oraz 1921 brał udział w Wystawie Sztuki Żydowskiej, która odbyła się w Łodzi, prezentując swoje uzdolnienia artystyczne.

W 1925 roku jego prace były częścią wystawy wspólnej artystów żydowskich, na której wystawiali również Józef Mitler, Natan Szpigel oraz Izaak Lejzerowicz. Dwa lata później uczestniczył w wystawie, gdzie wystawił swoje rzeźby obok dzieł Józefa Mitlera. Również w 1931 roku zaprezentował swoje prace podczas LXIX wystawy organizowanej przez Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych.

W 1934 roku miał indywidualną wystawę w siedzibie WIZO, czyli Women International Zionist Organization, mieszczącej się w Łodzi. Niestety, w 1939 roku jego twórczość została przerwana przez wojnę, a on sam zaginął w trakcie II wojny światowej. Część jego dorobku przetrwała jednak trudne czasy: osiem płaskorzeźb autorstwa Chajmowicza znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, stanowiąc cenną pamiątkę po twórcy.

Przypisy

  1. Miniony świat. Malarstwo Artystów Żydowskich. [online], Katalog wystawy w Galerii Rynku Sztuki, Łódź 27.08–04.09.2004 r. [dostęp 20.02.2020 r.]

Oceń: Henryk Chajmowicz

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6