Dominik Zdort


Dominik Zdort, znany również jako Marcin Dominik Zdort, to postać znana w polskim świecie dziennikarstwa. Urodził się w 1968 roku w Łodzi, a obecnie cieszy się uznaniem zarówno w pracy prasowej, jak i telewizyjnej.

Jego wieloletnie doświadczenie oraz umiejętności sprawiają, że jest on istotną postacią w branży mediów w Polsce.

Życiorys

Dominik Zdort jest postacią o bogatym i interesującym życiorysie. Jego ojcem był znany operator filmowyWiesław Zdort, a matką utalentowana reżyserka i scenarzystka Barbara Sass-Zdort. Ukończył studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim w 1992 roku.

Od końca lat 80. XX wieku był zaangażowany w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, zarówno w jego podziemnej formie, jak i później, gdy stało się legalne. W tym czasie pełnił m.in. rolę wiceprzewodniczącego Komisji Uczelnianej NZS na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1987–1989 współpracował z „CIA”, a także był twórcą i szefem nieformalnego, bezdebitowego pisma „FBI (Fakty. Biuletyn Informacyjny)”. Swoje zasługi w NZS uhonorowano 18 marca 2010 roku, kiedy to odznaczył go Lech Kaczyński Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1990 roku rozpoczął karierę dziennikarską w „Życiu Warszawy”, gdzie pracował najpierw jako reporter w dziale miejskim, a następnie politycznym, a potem objął stanowisko sekretarza tegoż działu. W latach 1993–2003 był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie oprócz tego publikował we „Frondzie” oraz w tygodniku „Nowe Państwo”, redagowanym wówczas przez Adama Lipińskiego, powiązanym z spółką „Srebrna”.

W 1994 roku przez krótki czas pracował w TVP jako redaktor odpowiedzialny za publicystykę polityczną w „Jedynce”, gdzie zastąpił Piotra Zarembę, a później Cezarego Jęksę. Jeszcze w tym samym roku powrócił do „Rzeczpospolitej”, gdzie pełnił rolę reportera politycznego oraz publicysty.

W roku 2003 został redaktorem działu krajowego oraz komentatorem w tygodniku „Newsweek Polska”. Po powrocie do „Rzeczpospolitej” w 2006 roku, pełnił funkcje szefa działu „Opinie”, tworząc szereg komentarzy i artykułów publicystycznych. Od grudnia 2011 do stycznia 2016 kierował też dodatkiem weekendowym „Plus Minus”. Opuszczając to stanowisko, razem z zespołem redaktorów sprzeciwili się zakazowi publikacji rysunków Andrzeja Krauzego oraz wymogom zmiany polityki redakcyjnej dodatku.

Na początku 2017 roku objął stanowisko redaktora naczelnego portalu internetowego tvp.info. Został jednak zwolniony 1 lipca 2017 roku przez prezesa TVP Jacka Kurskiego, a jego miejsce zajęła osoba o imieniu Samuel Pereira. Od 24 listopada 2017 roku pełni rolę szefa portalu tygodnik.tvp.pl, który koncentruje się na kulturze, historii oraz innych kwestiach cywilizacyjnych niezwiązanych z polityką.

W 2017 roku został współautorem audycji radiowych „Innymi słowy”, realizowanych z Barbarą Schabowską w Programie 2 PR oraz „Dwaj Panowie Z.” (wspólnie z Markiem Zającem w Polskim Radiu 24). Dodatkowo, jest autorem cyklu krótkich komentarzy, które publikował pod wspólnym tytułem „Prawda nigdy nie leży po środku”, najpierw w dodatku „Plus Minus” „Rzeczpospolitej”, a następnie w tygodniku „Sieci” oraz na portalu wPolityce.pl.

Przypisy

  1. Samuel Pereira za Dominika Zdorta szefem portalu TVP.info. wirtualnemedia.pl, 24.07.2017 r. [dostęp 21.08.2017 r.]
  2. Dominik Zdort pożegnał się z czytelnikami „Plusa Minusa” „Rzeczpospolitej”. press.pl, 05.01.2017 r. [dostęp 12.03.2017 r.]
  3. Marcin Dominik Zdort w: Słownik Niezależni dla Kultury [dostęp 22.03.2017 r.]
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18.03.2010 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2010 r. nr 40, poz. 560).

Oceń: Dominik Zdort

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:23