Adam Ochocki


Adam Ochocki, znany wcześniej jako Adam Kałuszyner, przyszedł na świat 9 lutego 1913 roku w Łodzi. Jego talent i pasja do twórczości artystycznej zaowocowały wieloma osiągnięciami w różnych dziedzinach.

Był polskim dziennikarzem, który pozostawił po sobie znaczący ślad w mediach, jak również utalentowanym pisarzem oraz satyrykiem. Jego prace odznaczają się charakterystycznym stylem i przenikliwym dowcipem, który potrafił trafić w sedno spraw społecznych.

Warto również wspomnieć, że Ochocki był autorem wielu scenariuszy do filmów animowanych, które zabawiały i edukowały kolejne pokolenia widzów.

Jego życie zakończyło się 11 grudnia 1991 roku, również w Łodzi, gdzie stworzył wiele ze swoich dzieł i gdzie zostanie zapamiętany jako wyjątkowa postać kultury polskiej.

Życie i twórczość

Adam Ochocki urodził się 9 lutego 1913 roku w Łodzi, w rodzinie pochodzenia żydowskiego oraz był bratem Ludwika Starskiego. W wieku siedemnastu lat rozpoczął swoją karierę w łódzkiej agencji prasowej Polpress, gdzie zyskał doświadczenie. Do roku 1939 pracował jako reporter w wydawnictwach takich jak „Republika” oraz „Express Ilustrowany”. W tym okresie był także autorem komiksu publikowanego przez „Express”, który był ilustrowany przez Wacława Drozdowskiego i dotyczył przygód Wicka i Wacka.

Wybuch II wojny światowej zmusił go do opuścić Polskę, spędzając okupację w ZSRR, gdzie m.in. trafił do łagru w Rybińsku. Po zakończeniu wojny, Ochocki powrócił do Łodzi, aby kontynuować pracę w „Expressie”, pełniąc funkcję sekretarza redakcji. Od 1957 roku związał się z czasopismem satyrycznym „Karuzela”, a także współpracował z różnymi tygodnikami oraz Rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi oraz Łódzkim Ośrodkiem Telewizyjnym.

Twórczość Ochockiego obejmowała także scenariusze do filmów animowanych, w tym do „Zaczarowanego ołówka”. W roku 1956 miał zaszczyt być sprawozdawcą sportowym podczas Olimpiady w Melbourne. W kolejnych latach publikował odcinkowe Historię dawnej Łodzi na łamach „Expressu”.

W 1980 roku zadebiutował trylogią „Reporter przed konfesjonałem, czyli jak się w Łodzi przed wojną robiło gazetę”, która ukazała się w części pierwszej, a w latach późniejszych wydał kolejne tomy, takie jak „Raz, dwa wzięli! Wspomnienia z ZSRR 1939-1946” w 1988 roku oraz „Erika zdradza tajemnice” w 1989 roku. W swoich dziełach autor z satyrycznym podejściem analizował życie codzienne, przyjaciół oraz kolegów, ukazując jednocześnie obraz Łodzi tamtych czasów.

Oprócz tego był także autorem zbiorów satyrycznych, w tym „Skąd my się znamy?” oraz „To ci kwiatki!”. Adam Ochocki zmarł 11 grudnia 1991 roku w Łodzi, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu na Dołach (kwatera XXXIII, rząd 1, grób 8).

Wybrane dzieła

Adam Ochocki to autor, którego twórczość pozostawia ważny ślad w polskiej kulturze i literaturze. W jego dorobku znalazły się różnorodne publikacje, które są świadectwem czasów oraz realiów, w jakich żył.

  • Odcinkowe Historie dawnej Łodzi (1957-1958) publikowane na łamach łódzkiego „Expressu Ilustrowanego”,
  • Skąd my się znamy? (1979),
  • Reporter przed konfesjonałem, czyli jak się w Łodzi przed wojną robiło gazetę (1980, 2005),
  • To ci kwiatki! (1984),
  • Raz, dwa, wziali! Wspomnienia z ZSRR 1939-1946 (1988),
  • Erika zdradza tajemnice (1989).

Przypisy

  1. A. Patek, Ludwik Starski, Polski Słownik Biograficzny, t. 42, 2003-2004 r., s. 371.

Oceń: Adam Ochocki

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8