Helena Bechlerowa, której życie trwało od 2 grudnia 1908 roku do 18 września 1995 roku, była znakomitą postacią w polskiej literaturze. Urodziła się w Łodzi, która stała się tłem jej wczesnych lat, zanim przeniosła się do Warszawy, gdzie spędziła resztę swojego życia.
Bechlerowa to nie tylko pisarka, ale także utalentowana autorka wierszy i opowiadań przeznaczonych dla dzieci. Jej twórczość radiowa oraz talent w zakresie tłumaczenia z języka rosyjskiego również zasługują na uwagę i uznanie.
Życiorys
Helena Bechlerowa, córka Antoniego Michalskiego, który pracował na poczcie, oraz Stanisławy z Zielińskich, była wybitną postacią w polskiej literaturze dla dzieci. Ukończyła seminarium nauczycielskie w Łodzi, a w 1930 roku rozpoczęła swoją karierę jako nauczycielka. Równocześnie studiowała filologię polską w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie, co zakończyła w 1937 roku.
Podczas II wojny światowej była zaangażowana w tajne nauczanie, co było istotnym elementem jej działalności w tak trudnym czasie. Po wojnie, Bechlerowa wyszła za mąż za Antoniego Bechlera, również nauczyciela, co wpłynęło na jej dalszą twórczość. Debiut na łamach „Świerszczyka” miał miejsce w 1948 roku, co zapoczątkowało jej karierę jako autorki.
W 1958 roku wydała swoją pierwszą książkę pt. „Jak kotek zwierzątka mlekiem częstował”. Przez wiele lat pełniła rolę redaktora w czasopismach dla dzieci, a także w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, gdzie redagowała książki dla najmłodszych czytelników.
Helena Bechlerowa jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej literatury dziecięcej. Jej twórczość, pełna oryginalnej wyobraźni, dała początek wyjątkowym opowieściom, takim jak „Dom pod kasztanami” oraz „Za złotą bramą”. Jej utwory były tłumaczone na wiele języków, w tym rosyjski, białoruski, czeski, chorwacki, niemiecki, angielski oraz francuski.
Helena Bechlerowa zmarła w Warszawie 18 września 1995 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w literaturze dziecięcej.
Nagrody i odznaczenia
Helena Bechlerowa, uznana autorka, zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień w ciągu swojej kariery. W 1970 roku otrzymała nagrodę za najlepszą książkę roku za francuskie wydanie „Domu pod kasztanami”, które zdobiły ilustracje Jana Marcina Szancera.
Pięć lat później, w 1975 roku, jej talent został doceniony przez Prezesa Rady Ministrów, który przyznał jej nagrodę za wyjątkową twórczość dla dzieci.
Twórczość
Helena Bechlerowa, polska autorka literatury dziecięcej, stworzyła niezliczoną ilość utworów, które urokliwie podbijają serca najmłodszych czytelników. Poniżej przedstawiamy chronologiczny przegląd jej twórczości:
- 1958 Jak kotek zwierzątka mlekiem częstował,
- 1958 Śniadanie zajączka (zbiór wierszy),
- 1959 O żabkach w czerwonych czapkach (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1959 Pokaż mi swój domek (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1959 O kotku, który szukał czarnego mleka (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1959 O lali, smutku i kogutku (zbiór wierszy),
- 1960 Miś na huśtawce (książeczka-zabawka),
- 1960 W Konwaliowej Gospodzie (zbiór wierszy),
- 1961 Zajączek z rozbitego lusterka (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1962 Zielone jeże (zbiór wierszy),
- 1966 Koniczyna pana Floriana (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1967 Dom pod kasztanami (pierwsza część cyklu, druga to Za Złotą Bramą; obie wydane z ilustracjami Jana Marcina Szancera),
- 1968 Wiosenna wędrówka (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1969 Otwórz okienko (książeczka-zabawka),
- 1970 Poziomkowy kraj (zbiór wierszy),
- 1971 Wesołe lato (powieść dla najmłodszych),
- 1972 Zaczarowana fontanna (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1973 Za Złotą Bramą (dalszy ciąg Domu pod kasztanami),
- 1975 Zima z białym niedźwiedziem (powieść dla najmłodszych),
- 1977 Kolczatek (opowiadanie dla najmłodszych wydane w serii „Poczytaj mi, mamo”),
- 1977 Zaczarowana fontanna (opowiadanie dla najmłodszych),
- 1979 Ciocia Arnika (powieść dla najmłodszych),
- 1982 Przygoda na balkonie (opowiadanie wydane w serii „Poczytaj mi, mamo”),
- 1985 Kącik ze smokiem (opowiadanie wydane w serii „Poczytaj mi, mamo”),
- 1986 Nie będzie kłopotu.
Każda z tych książek jest nie tylko wyjątkowym dziełem, ale także skarbnicą wiedzy i wartości dla młodych czytelników, zachęcając ich do odkrywania literatury w najczystszej formie.
Przypisy
- a b c Poczytaj mi mamo. Księga pierwsza. Biografie twórców, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011 r., s. 265.
- Znani i nieznani literaci regionu łódzkiego, 2014 r., s. 36.
- Rocznik literacki, 1971 r., s. 600.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Malvina Kaplan | Agnieszka Kunikowska | Krystyna Bobrowska | Halina Machulska | Kacper Bartczak | Julia Chmielnik | Jan Nepomucen Miller | Andrzej Żylis | Wiesław Kaczmarek (społecznik) | Jakub Wiejacki | Włodzimierz Małek | Jacek Zejdler | Rafał Gawin | Marceli Słodki | Hena Evyatar | Stanisław Winczewski | Marek Szukalak | Joanna Guzik | Dobromir Dymecki | Mieczysław SaarOceń: Helena Bechlerowa