Józef Jaszuński


Józef Jaszuński, urodzony 6 kwietnia 1907 roku w Łodzi, a zmarły 3 sierpnia 2001 roku w Warszawie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na polskie sztuki wizualne. Jako architekt i malarz akwarelista, Jaszuński łączył w swojej twórczości różnorodne style i nurty artystyczne. Jego prace, zarówno w obszarze architektury, jak i malarstwa, odzwierciedlają niezwykłą wrażliwość na otaczający świat oraz mistrzostwo w posługiwaniu się techniką akwareli.

W życiu artysty zauważalna była pasja do uwieczniania krajobrazów i architektury, co czyniło go wyjątkowym obserwatorem rzeczywistości. Jego dziedzictwo artystyczne wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.

Życiorys

Józef Jaszuński był wybitnym architektem, który zdobył dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej w 1930 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, rozpoczął pracę w instytucji znanej jako „Miastoprojekty-Północ”. W 1958 roku objął stanowisko architekta warszawskiej dzielnicy Praga-Północ, w której miał znaczący wpływ na rozwój architektoniczny.

Jaszuński był również aktywnym członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP). Należał do tej organizacji od 1933 roku. W latach 1949-1950 pełnił funkcję sekretarza, a następnie w latach 1951-1953 był członkiem zarządu oddziału. Przez kolejny okres, od 1954 do 1957 roku, sprawował ważną rolę jako wiceprezes SARP.

Oprócz kariery architektonicznej, Jaszuński pasjonował się malarstwem, specjalizując się w akwarelach. Był członkiem koła artystycznego „Plener”, gdzie rozwijał swoje umiejętności plastyczne. Jego wkład w sztukę i architekturę pozostaje nieoceniony.

Po zakończeniu jego życia, został pochowany na Komunalnym Cmentarzu Północnym, gdzie jego grób znajduje się w kwaterze E-VI-1, rzędzie 5, grobie 6.

Dorobek architektoniczny

Józef Jaszuński był uznawanym architektem, który zrealizował liczne projekty związane z budynkami użyteczności publicznej. Spośród jego dzieł wyróżnia się Mennica Polska, usytuowana przy ulicy Icchoka Pereca 21 w Warszawie, zaprojektowana w stylu historyzmu modernistycznego, niestety zburzona w 2014 roku.

Jaszuński brał również aktywny udział w licznych konkursach architektonicznych, co świadczy o jego kreatywności i umiejętności adaptacji do zmieniających się trendów. Należy do nich m.in.:

  • koncepcja osiedla Bródno, gdzie zdobył II miejsce, współpracując z Adamem Jarzębskim, Józefem Sędrowiczem, Anną Zarębską oraz Tadeuszem Matuszewskim w 1961 roku,
  • koncepcja zagospodarowania przestrzennego zachodniej części Osi Saskiej, za którą otrzymał wyróżnienie II stopnia w tym samym roku.

Przypisy

  1. Z budynku Mennicy Polskiej pozostały gruzy. Będzie wieżowiec. [w:] „Gazeta Stołeczna” [on-line]. warszawa.gazeta.pl, 10.07.2014 r. [dostęp 10.11.2014 r.]

Oceń: Józef Jaszuński

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:7