Katarzyna Turaj-Kalińska, urodzona 8 sierpnia 1956 roku w Łodzi, to renomowana polska pisarka oraz publicystka.
Jest córką znanej aktorki i reżyserki teatralnej Zofii Kalińskiej, a także aktora Ryszarda Filipskiego, co niewątpliwie wpłynęło na jej artystyczny rozwój i pasje twórcze.
Życiorys
Mieszka w Krakowie oraz w Brukseli, co pozwala jej na łączenie różnych kultur i doświadczeń. Jest fizykiem z wykształcenia, co wpływa na jej twórczość literacką, w której przenika naukowe spojrzenie na świat z kreatywnym podejściem do literatury.
Katarzyna Turaj-Kalińska zajmuje się pisarstwem w różnych formach, takich jak poezja, proza, dramat oraz eseistyka interdyscyplinarna, gdzie łączy swoje zainteresowania literackie z wiedzą z zakresu przyrody. Jest autorką książek dla dzieci, które łączą elementy edukacyjne z zabawą.
W ciągu swojej kariery opublikowała kilkaset artykułów, w tym w renomowanych czasopismach, takich jak „Przekrój”, w którym prowadziła stałą rubrykę „Gospoda pod Gutenbergiem” w latach 1999-2000. Jej teksty pojawiały się również w „Frazie”, „Dekadzie Literackiej”, „Zadrze”, „Kwartalniku Universitas” (gdzie tworzyła stały cykl „Pejzaż z sensem”) oraz w miesięczniku „Kraków (miesięcznik społeczno-kulturalny)”.
Poza pisarstwem, stworzyła autorskie cykle radiowe oraz telewizyjne. W latach 1995–2006 prowadziła program o książkach w krakowskim Radiu Alfa, znany jako „Popołudnie czytelnika”, a później „Poranek czytelnika”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, co świadczy o jej aktywności i znaczeniu na polskiej scenie literackiej.
Publikacje książkowe
W dorobku Katarzyny Turaj-Kalińskiej znajduje się wiele cennych publikacji, które wzbogacają polską literaturę. Poniżej przedstawiamy listę jej książek:
- Klasztor żeński, WL, Kraków 1988,
- Słabość, Ex-libris, Lublin 1991,
- Bliskie spotkanie, Baran&Suszczyński, Kraków 1997,
- Prometea, (miscellanea) Homini, Bydgoszcz 2002,
- Bracia Strach i inne opowiadania, WS, Kraków 2009,
- Szept nad szeptami, Krakowska Biblioteka SPP, Kraków 2016,
- Wielki Brat Zachód, Nisza, Warszawa 2023, ISBN: 978-83-665-9964-2.
Publikacje książkowe dla dzieci
W twórczości Katarzyny Turaj-Kalińskiej można znaleźć szereg interesujących publikacji przeznaczonych dla dzieci. Każda z książek wnosi coś wyjątkowego do literackiego świata najmłodszych czytelników.
- Przepraszam, czy tu głaszczą, Skrzat, Kraków 2004, ISBN 83-7437-038-6,
- Narzekania Rzeki, Literatura, Łódź 2007,
- Innocenty Białe Piórko, Skrzat, Kraków 2008, ISBN 978-83-7437-305-0,
- To ci koci świat, Impuls, Kraków 2023, ISBN 978-83-8294-222-4.
Nagrody
Katarzyna Turaj-Kalińska, utalentowana autorka, zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, które potwierdzają jej znaczący wkład w literaturę. Wśród najważniejszych osiągnięć można wymienić:
- – Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Krytyki Filmowej im. Krzysztofa Mętraka w 1995 roku,
- – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o „Skrzydła Ikara” w 1996 roku,
- – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej w 1996 roku,
- – III Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka w 1998 roku,
- – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Literackich im. Stefana Żeromskiego za esej „Stan nieważności” w 2002 roku (publikacja: „Krynickie Jesienie Literackie”, Kraków 2007),
- – I Nagroda w Konkursie Międzynarodowych Nadnyskich Spotkań Literackich p/h „Rzeki-Brzegi-Mosty” za szkic historyczno-literacki „Most Piłsudskiego” w 2003 roku,
- – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zbigniewa Herberta w 2003 roku,
- – Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie p/h „Nie jesteś wyspą w morzu ludzi” za dramat „Drugie skrzydło” w 2003 roku (emitowany w Teatrze Polskiego Radia Program I w 2004 roku w reżyserii Waldemara Modestowicza, z udziałem m.in. Pauliny Holtz oraz Anny Romantowskiej, publikowany w „Nie jesteś wyspą w morzu ludzi”, Warszawa 2004),
- – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka w 2004 roku,
- – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zbigniewa Herberta w 2005 roku,
- – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie im. Juliana Tuwima na Wiersz dla Dzieci za bajkę „Rzeka” w 2004 roku (publikowana jako „Narzekania Rzeki”, Łódź 2007),
- – Nagroda Krakowska Książka Miesiąca – marzec 2010 za zbiór „Bracia Strach i inne opowiadania”,
- – Nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za rok 2009 za „Bracia Strach i inne opowiadania”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Izrael Lejzerowicz | Ryszard Dominiak | Tomasz Kozłowicz | Tadeusz Minc | Renata Jabłońska | Wiesław Brudziński | Włodzimierz Rudnicki (grafik) | Anna Zagórska | Ewa Effenberg-Kaja | Zofia Uzelac | Andrzej Lipiński (reżyser dźwięku) | Łukasz Klaus | Aleksander Kraśniański | Marzena Bomanowska | Wojciech Walasik | Feliks Garfinkel | Adek Drabiński | Piotr Janczerski | Paweł Stasiak | Jan SosińskiOceń: Katarzyna Turaj-Kalińska