Leszek Włodzimierz Woźniak, urodzony 30 stycznia 1925 roku w Łodzi, to postać wyjątkowa w polskim środowisku medycznym. Zmarł 5 maja 2019 roku w tym samym mieście, które stanowiło tło jego życia i kariery zawodowej.
Był on nie tylko lekarzem, ale także profesorem nauk medycznych. Jego specjalizacja obejmowała onkologię, patomorfologię oraz dermatologię, co świadczy o jego wszechstronnych kompetencjach i zaangażowaniu w różnorodne dziedziny medycyny.
W latach 1981–1987 pełnił zaszczytną funkcję rektora Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie jego wkład w rozwój uczelni oraz kształcenie przyszłych lekarzy pozostaje niezatarte w pamięci społeczności akademickiej.
Życiorys
Leszek Woźniak pochodził z rodziny o bogatych tradycjach intelektualnych. Jego ojciec, Józef, był urzędnikiem, natomiast matka, Bolesława Szafranowska, była utalentowaną humanistką, poetką oraz uznaną autorką szarad. Swoją edukację w szkole średniej rozpoczął w Łodzi, a ukończył ją na tajnych kompletach w Warszawie w 1941 roku. Po powrocie do Łodzi rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Łódzkiego, które zakończył w 1951 roku, zdobywając tytuł lekarza w Akademii Medycznej w Łodzi.
Po uzyskaniu dyplomu, Leszek Woźniak podjął pracę jako asystent w Katedrze i Zakładzie Anatomii Patologicznej, kierowanej przez znanego wówczas patologa, prof. Aleksandra Pruszczyńskiego. To właśnie on był promotorem rozprawy doktorskiej Woźniaka, zatytułowanej „Rak Krompechera (adnexoblastoma cutis) – studium morfologiczne”, obronionej w 1956 roku. Z biegiem lat, dermatopatologia oraz onkologia stały się jego głównymi dziedzinami badań, w których zyskał renomę eksperta.
W 1964 roku uzyskał habilitację, a jej temat dotyczył badań histochemicznych podścieliska raków skóry. W kolejnych latach został profesorem nadzwyczajnym w 1972 roku, a tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1979 roku. W latach 1967–1978 był inicjatorem oraz kierownikiem Międzywydziałowego Ośrodka Naukowo-Badawczego, a od 1978 do 1995 roku kierował Zakładem/Katedrą Onkologii Akademii Medycznej w Łodzi, w skład którego wchodziły kliniki oraz zakłady diagnostyczne, co umożliwiało kompleksowe podejście do leczenia pacjentów.
Prof. Woźniak zasłynął jako pierwszy demokratycznie wybrany rektor Akademii Medycznej w Łodzi, sprawując tę funkcję przez dwie kadencje w latach 1981–1987. Zanim objął to stanowisko, był prodziekanem oraz prorektorem ds. nauki na swojej uczelni. W okresie 1981–1982 dwukrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych konferencjach, takich jak spotkania zorganizowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz UICC – Union Internationale Contre le Cancer. Również w latach 1983–1988 był członkiem Prezydium Rady Obywatelskiej Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki.
Po przejściu na emeryturę w 1995 roku, w 1996 roku Senat Akademii Medycznej w Łodzi uhonorował go tytułem doktora honoris causa. Leszek Woźniak, posiadając obszerne kontakty międzynarodowe wśród patologów, był często zapraszany do wygłaszania wykładów oraz prowadzenia wizyt w renomowanych międzynarodowych instytucjach naukowych.
Prof. Woźniak pełnił wiele znaczących ról, w tym był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz członkiem honorowym tego stowarzyszenia od 1990 roku. Dodatkowo, był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Patologów od 1992 roku oraz Łódzkiego Towarzystwa Naukowego od 1997 roku. Jako jeden z pionierów ruchu hospicyjnego w Polsce, promował rozwój medycyny paliatywnej i został odznaczony Krzyżem Komandorskim (1998), a także innymi odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką honorową miasta Łodzi.
Podczas swojej kariery był autorem i współautorem ponad 200 prac naukowych oraz głównym autorem cenionych atlasów dermatopatologicznych. Zyskał także popularność prowadząc programy popularyzatorskie w łódzkiej telewizji, które były poświęcone tematyce onkologii. Leszek Woźniak był również utalentowanym karykaturzystą i znany był z powiedzenia, że „nowotwór jest karykaturą prawidłowych tkanek”. Inspirowany mikroskopowymi obrazami, zrealizował ponad 1000 karykatur, z czego ponad 750 zostało zebranych w książkach oraz prezentowanych na wystawach w różnych miastach Polski.
Żoną prof. Woźniaka była Maria z d. Błeńska, która zmarła w 2003 roku, odnosząc sukcesy w tenisie ziemnym, a także był siostrą cioteczną Wandy Błeńskiej. Ich córka, Anna, ukończyła studia plastyczne. Leszek Woźniak zmarł 5 maja 2019 roku, osiągając wiek 95 lat, i został pochowany na cmentarzu Doły w Łodzi.
Wybór publikacji
Leszek Woźniak, jako wybitny lekarz, ma w swoim dorobku szereg ważnych publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinie histopatologii oraz diagnostyki nowotworów. Oto niektóre z jego najważniejszych dzieł:
- Andrzej Kurnatowski, Zbigniew Ruszczewski, Leszek Woźniak: Atlas histopatologii ogólnej. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1954,
- Leszek Woźniak, Iwona Giryn: Atlas histopatologii skóry. Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 1987, ISBN 83-200-1024-1,
- Leszek Woźniak oraz Wojciech Biernat, Iwona Giryn-Rokosz, Hanna Saryusz-Wolska: Atlas patomorfologicznej diagnostyki różnicowej chorób skóry ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów skóry. (6 tomów wydawanych jako suplementy do „Patologii Polskiej” w latach 1991–1992),
- Leszek Woźniak, Krzysztof W. Zieliński: Nowotwory melanocytarne skóry. Atlas i leksykon histopatologicznych określeń diagnostycznych. Wydawnictwo Olympus-Poland, Warszawa, 2001, ISBN 83-915159-0-7,
- Gaudeamus. Karykatury Profesorów Członków Rady Wydziału Lekarskiego i Stomatologicznego Akademii Medycznej w Łodzi, wykonał kol. Leszek Woźniak. Wyd. Koło Medyków A.M. w Łodzi z okazji V-cio lecia Koła 1945-1950, Łódź, 1950,
- Leszek Włodzimierz Woźniak: Łodzianie w karykaturze Leszka Woźniaka. Papier-Service, Łódź, 1998 ISBN 83-905425-1-X,
- Onkolodzy w karykaturze Leszka Woźniaka. Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Warszawa, 2000 ISBN 83-908995-7-4,
- Zaczęło się to w Łodzi… Stomatolodzy w karykaturze Leszka Woźniaka, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Łódź, 2002 ISBN 83-88529-31-5,
- Leszek Woźniak, Krzysztof W. Zieliński, Andrzej Kaszuba: Atlas patologii złośliwych nowotworów skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014, ISBN 978-83-200-4725-7.
Te publikacje nie tylko wzbogacają literaturę fachową, ale także są źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń lekarzy oraz specjalistów w dziedzinie medycyny.
Przypisy
- Rodzina. W dniu 5.05.2019 r. zmarł w wieku 95 lat Leszek Woźniak. „Wyborcza.pl”, 09.05.2019 r.
- Maria Respondek-Liberska i Paweł P. Liberski. Nekrologi: Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci najwybitniejszego profesora naszej uczelni prof. dr. hab. n. med. Leszka Woźniaka. „Wyborcza.pl”, 07.05.2019 r.
- "Dziennik Łódzki", nr 104, 27-29.05.1983 r., s. 5
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Piotr Smolewski | Jadwiga Moll | Mirosław Ryba | Feliks Erbrich | Piotr Kurnatowski | Anna Gostyńska (urolog) | Karol Hanke | Ignacy Abramowicz (okulista) | Zbigniew Nowak (bioenergoterapeuta) | Rafał Pawliczak | Julian Ajzner | Anna Jegier | Maria Babicka-Zachertowa | Janusz Zasłonka | Bolesława Arabska-Przedpełska | Andrzej Klimek (neurolog) | Krystyna Zawilska | Maurycy Likiernik | Eugeniusz Małdyk | Elżbieta Kawenoki-MincOceń: Leszek Woźniak (lekarz)